Križ nad Strunjanom je pod rokami Verzela zagorel dvakrat. Foto: BoBo
Križ nad Strunjanom je pod rokami Verzela zagorel dvakrat. Foto: BoBo


Verzel je pojasnil, da je moral plačati 63 evrov kazni zaradi prižiganja odprtega ognja v krajinskem parku. Dodal je, da z akcijo ni nameraval skruniti krščanskega simbola kot tudi ne žaliti čustev verujočih.
Ob tem je Verzel prepričan, da je Slovenska katoliška cerkev prek svojih medijev javnosti posredovala izkrivljene podatke glede njegovega performansa in zamolčala, "da je šlo za umetniško dejanje". "In da je bila moja akcija izpeljana z dosledno preventivno zaščite križa pred poškodbami, kot tudi protipožarno zaščito narave v Krajinskem parku Strunjan."
"Že iz samega načina pristopa in izvedbe umetniškega projekta Sveti križ 2 na krščanskem simbolu križa ni mogoče zaslediti motivov in namer vsega, kar mi Slovenska rimsokatoliška cerkev očita, zato je tudi razsodba državnega tožilstva z zavrnitvijo obtožnice zame pričakovana," je še dejal.
Na vprašanje, ali se ne bi bilo bolje izogniti dejanjem, ki jih del prebivalstva občuti kot žaljiva, pa je Verzel poudaril: "Umetnost je svet, v katerem zaslutimo spoznanja, lahko je tudi pogumna in uresničuje utopije ter nas vrača v čas upanja. V tem svetu morda najdemo tudi odgovore na vprašanja, kje je naša prihodnost. Upam, da ta dialog lahko prerasete v vse živahnejšo izmenjavo mnenj in stališč. Prav v tem vidim tudi bistvo sodobne umetnosti."

Prvič že pred 11 leti

Verzel je že leta 2002 skupaj s fotografom Goranom Bertokom zažgal strunjanski kamniti križ, zaradi česar sta bila kazensko ovadena, a pozneje oproščena. Akcijo je Verzel ponovil maja lani, dogodek pa je tedaj sprožil številne reakcije, zlasti iz kroga vernikov.
Ker je tudi lani Verzel križ dobro zaščitil in po dejanju na njem niso opazili poškodb, ga tožilstvo ni preganjalo zaradi poškodovanja križa, pač pa je prejelo 16 ovadb prizadetih vernikov.