Ljudje, zaprti v hišah, so se morali po telefonu predstavljati kot policisti, tožilci in sodniki ter so klicane osebe poskusili prepričati, da imajo na svojih računalnikih in prenosnih telefonih nedovoljene vsebine, ki pomenijo kazniva dejanja. Foto: MUP
Ljudje, zaprti v hišah, so se morali po telefonu predstavljati kot policisti, tožilci in sodniki ter so klicane osebe poskusili prepričati, da imajo na svojih računalnikih in prenosnih telefonih nedovoljene vsebine, ki pomenijo kazniva dejanja. Foto: MUP
Štirje osumljenci so v nezakonitih klicnih centrih v dveh hišah na območju Zagreba v goljufije prisilili najmanj 59 kitajskih državljanov. Foto: MUP

Načelnik uprave hrvaške kriminalistične policije Ante Gudelj je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu dejal, da so osumljenci od septembra 2017 do januarja 2018 storili kaznivo dejanje trgovine z ljudmi v škodo najmanj 59 ljudi. Na spletni strani hrvaškega notranjega ministrstva so objavili tudi video posredovanja hrvaške policije v eni izmed hiš, v kateri sta delovala nezakonita klicna centra.

Gudelj je dejal, da je prvoosumljeni 48-letni hrvaški državljan septembra lani najel dve hiši na širšem območju Zagreba, v katerih so vzpostavili klicna centra in namestili več žrtev trgovine z ljudmi ob minimalnih življenjskih standardih. Drugoosumljeni 51-letni hrvaški državljan pa je žrtve trgovine z ljudmi prepeljal iz Slovenije.

Žrtve so predtem iz Azije v Slovenijo privabili z lažnimi obljubami, da bodo odplačali vse njihove prejšnje dolgove. Omejili so jim gibanje in komuniciranje ter jim odvzeli osebne dokumente. Z grožnjami so jih prisilili v računalniške prevare v škodo državljanov Kitajske. V hišah na Hrvaškem sta žrtve nadzirala 27- in 38-letnik, oba državljana Kitajske.

Predstavljali so se kot policisti in sodniki
Osebe, zaprte v hišah, so se morale po telefonu predstavljati kot policisti, tožilci in sodniki ter so klicane osebe poskusile prepričati, da imajo na svojih računalnikih in prenosnih telefonih nedovoljene vsebine, ki pomenijo kazniva dejanja. Ob tem so jim ponujali svojo pomoč, da bi sporne vsebine izbrisali v zameno za denarno nadomestilo. S tovrstnimi goljufijami naj bi osumljencem zagotovili več kot 374.000 evrov, je poročal danes Jutarnji list.

Med preiskavo hiš prejšnji četrtek na Hrvaškem so kriminalisti zasegli več prenosnih telefonov, bančnih kartic, denarja in osebnih dokumentov žrtev. Osumljence so priprli in jih kazensko ovadili. Hrvaški policisti so poudarili, da so v tej akciji sodelovali tako s kolegi iz Slovenije in Kitajske kot tudi s predstavniki hrvaškega Rdečega križa, ki so poskrbeli za žrtve.

Še šest pridržanih v Sloveniji
Slovenski kriminalisti so o podobnem primeru trgovine z ljudmi javnost obvestili v petek, ko so dejali, da so v četrtek na območju policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje in Kranj opravili skupno 16 hišnih preiskav. Prostost so odvzeli devetim ljudem, od tega jih je bilo v petek pridržanih še šest. Med njimi sta dva slovenska državljana, so v petek povedali na mariborski policijski upravi.

Video akcije hrvaških policistov v enem izmed nezakonitih klicnih centrov. Vir: MUP.

Nezakoniti klicni centri na Hrvaškem
Nezakoniti klicni centri na Hrvaškem