Po mnenju vrhovnih sodnikov sporni članek
Po mnenju vrhovnih sodnikov sporni članek "pri povprečnem bralcu ne poraja dvomov o resničnosti zapisanega očitka storitve nezakonitega dejanja". Foto: Borut Živulović/BOBO

SDS je bil tako delno uspešen z revizijo, ki jo je vložil proti sodbi višjega sodišča, in sicer je vrhovno sodišče spremenilo pravnomočno sodbo o denarni odškodnini. V delu, ki se nanaša na objavo javnega opravičila politični stranki, pa je revizijo zavrglo, ker ni dovoljena, poroča Delo.

Okrožno sodišče je sicer dvakrat (delno) pritrdilo SDS-u, da je Delo grobo poseglo v ugled stranke in njeno dobro ime, ko je novinar Dejan Karba 23. novembra 2009 na podlagi pogovora z vodjo finskih preiskovalcev Kajem Erikom Björkqvistom napisal članek o tem, da se je denar iz podjetja Patria ob nakupu osemkolesnikov po podatkih finskih preiskovalcev stekel v SDS. Oktobra 2012 je medijski hiši naložilo, da se mora SDS-u javno opravičiti in plačati 10.000 evrov.

Ni razloga za dokazovanje škode
Višji sodniki so sodbo prvič razveljavili in vrnili v ponovno presojo, drugo obsodilno sodbo pa so aprila 2013 spremenili in tožbeni zahtevek SDS-a zavrnili v celoti. Višje sodišče je, nasprotno kot prvostopenjsko, namreč menilo, da ugotovljena škoda (veliko razburjenje med članstvom SDS-a, njihova vprašanja in zahteve po odgovorih) ni bila dovolj intenzivna, upoštevalo pa je tudi, da gre za politično stranko in da so meje svobode izražanja v razpravah, ki zadevajo delovanje političnih strank, široke.

Se pa je vrhovno sodišče strinjalo z ugotovitvami okrožnega sodišča, da naslov članka povprečnemu bralcu jasno sporoča, da je stranka ravnala koruptivno, čeprav nadaljnje besedilo te trditve ne potrjuje. Po mnenju vrhovnega sodišča zato ni dvoma, da je objava članka protipravno posegla v ugled in dobro ime SDS-a. Po mnenju vrhovnega sodišča je že to dovolj za prisojo denarne odškodnine, še piše Delo.