



Vaša ocena: 



Ocena 2,2 od 4 glasov
Ocenite to novico!
Na grebenu Prisojnika se je v četrtek popoldne zgodila nesreča, v kateri je zaradi zdrsa umrl 46-letni planinec iz Vnanjih Goric.
S Policijske uprave Kranj so sporočili, da je 46-letni moški hodil po urejeni planinski poti po grebenu, ki vodi iz Prednjega okna proti Prisojniku. Okoli 50 višinskih metrov pod vrhom Prisojnika pa je med fotografiranjem najverjetneje izgubil ravnotežje, zdrsnil in padel po strmem skalnem pobočju okoli 200 metrov navzdol. Umrl je na kraju nesreče.
Smrt tudi v pogorju Kanina
Že okoli poldneva se je v pogorju Kanina smrtno ponesrečil 66-letni Kranjčan, ki mu je zdrsnilo zunaj urejene poti. Zdrsnilo mu je nad domom Petra Skalarja in ga neslo okoli 20 metrov po pobočju, nato pa je padel čez pet metrov visok skalni previs, kjer je obležal.
Takoj zatem sta do njega prihitela dva planinca, a ponesrečenec ni več kazal znakov življenja. V dolino so ga odpeljali s helikopterjem. Vodja reševanja Vili Kašča iz GRC-ja Bovec je povedal, da se je nesreča zgodila na strmem pobočju, imenovanem tudi Hudi Vršič, na pomoč pa je takoj odhitelo šest članov bovške reševalne službe.
O nesreči sta bila obveščena preiskovalni sodnik in državni tožilec, napisano bo tudi poročilo na tožilstvo.
Se pravi tebe moti to, da nekoga zelo nesebično skrbi za dobrobit drugih. Veš, niso vsi sebični in ne gledajo vsi samo izključno na sebe in lastne koristi.
Da te je tako zaskrbelo, da si mi celo napisal odgovor?
Ali kje trdim, da ni odgovoren?
Bistvo mojega prispevka je, da folk tvega ne da bi sploh vedel, da tvega. To tveganje torej ni stvar nobene odločitve, ampak "se kar zgodi". Padec v prepad zaradi fotografiranja je lep primer - človek je hotel narediti fotko, ne pa adrenalinsko hoditi po robu in vmes ugotavljati, ali še zna loviti ravnotežje.
Se pa ljudje res razlikujemo po tem, da nam enim ni vseeno, pa kaj napišemo oz. opravimo, četudi nas ni nihče za to plačal, drugi pa v najboljšem primeru gredo mimo, velikokrat pa samo občudujejo kot v kinu, sem in tja pa celo posnamejo vidič in ga obesijo na FB.... Pač po logiki, da "se nas to itak ne tiče".
Ampak zakaj tebe to skrbi? Vsak je odgovoren zase in za svoje življenje. Če kdo pač hoče tvegati, ima do tega pravico. Naloga države in javnosti mora biti izključno opozarjanje, odločitve in odgovornost pa moramo prepustiti ljudem.
Ampak neumnost (neprevidnost, lahkotno "bomo že" gledanje na pot, nepripravljenost na pot, brezvezno skakanje po skalah, lezenje v gore v slabem vremenu,...) in gore NE SODIJO SKUPAJ! Gore so nevaren hec, kar so vedeli že naši predniki (tisti rek "gora ni nora"...) - ne jemljite jih preveč lahkotno!
Danes se je npr. na vogel zelo zgodaj dopoldne (ob 10h) spustil oblak. Ko se tam spusti oblak, se izkušeni domačini izgubljajo, kaj šele ljudje od drugod. Bilo jih je pa polno, ki so lezli naokoli - prepad je pa poleg! Ja, človek se čudi sreči, ki jo imamo - nesreč je še vedno dokaj malo glede na naivnost ljudi, ki hodijo po gorah. Pa tu ne govorim o raznih čehih in damah v plažnih natikačkih, tudi planince sem že videl početi totalne neumnosti.
Sožalje svojcem.
Sožalje svojcem.