Na fotografiji je parkirno mesto z oznako za invalide. Foto: Reuters
Na fotografiji je parkirno mesto z oznako za invalide. Foto: Reuters

Ob mednarodnem dnevu invalidov, ki ga obeležujemo 3. decembra, bodo Fakulteta za varnostne vede, Javna agencija RS za varnost prometa in Mestna občina Ljubljana nadaljevali s kampanjo in spremljajočimi aktivnostmi »Parkiraj izgovore drugam! Ne na mesta, rezervirana za invalide«, ki vključuje tako ozaveščanje širše javnosti o neopravičenosti in posledicah parkiranja na mestih rezerviranih za invalide, strokovne posvete in tudi poostren nadzor nad neupravičenim parkiranjem. Kampanji se je pridružilo kar 24 slovenskih občin, od tega vseh 11 mestnih občin.

Javna agencija za varnost prometa (AVP) je ob tej priložnosti pozvala občine k poostrenemu nadzoru razmer na parkirnih mestih, rezerviranih za invalide. Na agenciji so se za pobudo odločili zaradi rezultatov raziskave, ki jo je izvedla Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru pod vodstvom doc. dr. Aleša Bučarja Ručmana. Raziskava je namreč pokazala, da je kršitev neupravičenega parkiranja na mestih, rezerviranih za invalide, zelo veliko, ta pojav pa je v uradni statistiki izrazito podcenjen. »Že ob predstavitvi rezultatov raziskave smo izpostavili, da so razmere glede parkiranja na mestih, rezerviranih za invalide, zaskrbljujoče. Število kršitev je zelo veliko, poseben signal pa daje podatek, da skoraj 30 odstotkov kršiteljev neupravičeno parkira na mestih, rezerviranih za invalide tudi takrat, ko so v neposredni bližini prosta druga parkirana mesta. Gre za dejanje, ki je v nasprotju s formalnimi pravili in tudi družbenimi normami oziroma. je nemoralno. Gre za sebičnost, ki oškoduje tiste, ki jim takšna parkirna mesta sploh omogočijo mobilnost,« je pojasnil. dr. Aleš Bučar Ručman.

Dober odziv občin

Na pobudo AVP se je odzvalo 24 slovenskih občin, od tega vseh 11 mestnih občin, ki bodo poostren nadzor izvajale v prvih dveh tednih decembra. Poudarek tega dela kampanje je na mestnih občinah, saj te pokrivajo največji delež prebivalcev, predstavljajo družbenogospodarska središča, v katera prihajajo tudi prebivalci iz okoliških občin in imajo tudi največ parkirišč. »Neupravičeno parkiranje na mestih, rezerviranih za invalide, nazorno prikazujejo nizek nivo kulture v prometu, pomanjkanje strpnosti in tudi solidarnosti. V projektu ozaveščamo, seznanjamo ljudi s posledicami takšnih kršitev, žal pa pri nekaterih posameznikih notranji moralni mehanizmi niso dovolj in učinkuje le zunanji nadzor in kazen. Čas za poostren nadzor je primeren, saj gre za december, ko se število obiskov javnih prireditev poveča, več pa je tudi obiskov nakupovalnih središč,« je povedal direktor AVP-ja Igor Velov.

Nadzor tudi v Mestni občini Ljubljana

V slovenski prestolnici bodo v prvi polovici meseca decembra izvajali intenziven nadzor nad upravičenostjo parkiranja na parkirnih prostorih za invalide. Nadzor bodo izvajali v mestnem središču in v okolici večjih nakupovalnih središč, kjer najpogosteje prihaja do tovrstnih kršitev. »Ker se zavedamo problematike neupravičenega parkiranja na označenih parkirnih prostorih za invalide, v Mestni občini Ljubljana nadzor izvajamo ves čas, posebno pozornost pri svojem delovanju pa namenjamo prav najranljivejšim udeležencem v cestnem prometu. Zato se z veseljem odzovemo različnim preventivnim akcijam, s katerimi meščane še dodatno ozaveščamo o pravilnem vedenju ter nagovarjamo k spoštovanju različnosti in skrbi do sočloveka,« je pojasnil vodja mestnega redarstva na Mestni občini Ljubljana Roman Fortuna.

V.P.