Osrednja politična osebnost Črne gore je Milo Đukanović, ki je kot premier ali predsednik na vrhu države že 20 let. Foto: EPA
Osrednja politična osebnost Črne gore je Milo Đukanović, ki je kot premier ali predsednik na vrhu države že 20 let. Foto: EPA

Črna gora je za članstvo v EU-ju zaprosila decembra leta 2008, pogajanja z Unijo pa je začela konec junija letos, ko je stekel pregled usklajenosti njene zakonodaje z evropsko. Čeprav se je napovedovalo, da bo prva poglavja odprla šele prihodnje leto, se bo to zgodilo že zdaj.

Pogajalski okvir zanjo temelji na novem širitvenem pristopu, uvedenem oktobra lani, ki takoj na začetku pogajanj predvideva odprtje dveh najtežjih poglavij - o pravosodju in temeljnih pravicah ter svobodi, pravici in varnosti - in njuno zaprtje na koncu pogajanj. A kljub temu bo država najprej odprla neproblematično poglavje znanost in raziskave.

Z novim širitvenim pristopom želi EU zagotoviti res dobro uskladitev zakonodaje kandidatke z evropskim pravnim redom v omenjenih poglavjih, ki so se izkazala za najtežja v pogajanjih s Hrvaško, slabe izkušnje pa ima Unija na teh področjih tudi z Bolgarijo in Romunijo, ki sta v EU vstopili leta 2007.

Islandija ima začasno zaprtih 11 poglavij
Korak naprej na poti v Unijo bo naredila tudi Islandija, ki bo odprla pet poglavij - gospodarska in denarna politika, obdavčevanje, zunanji odnosi, prost pretok blaga in regionalna politika, in začasno zaprla eno - o konkurenčnosti, kar pomeni, da bo imela po novem odprtih 26, začasno zaprtih pa enajst poglavij od skupno 35.

Islandija je že članica evropskega gospodarskega območja in schengenskega prostora brez nadzora na notranjih mejah, tako da je veliko večino svoje zakonodaje že uskladila z evropsko. Najtežje vprašanje zanjo bo po pričakovanjih ribištvo. Sicer pa je zelo negotovo, ali bodo evroskeptični Islandci na referendumu sploh podprli vstop v 27-terico.