Nezadovoljni poslanci so vseeno dali zeleno luč za svež kapital Evropski komisiji, ki se je izjemno pozno spomnila, da bi čez tri tedne ostala brez denarja. Foto: Reuters
Nezadovoljni poslanci so vseeno dali zeleno luč za svež kapital Evropski komisiji, ki se je izjemno pozno spomnila, da bi čez tri tedne ostala brez denarja. Foto: Reuters
Evropski parlament
Zaradi krize in neplačevanja držav članic je v letošnjem proračunu Evropske unije zazijala 11,2-milijardna luknja. Foto: Reuters

Predlog je podprlo 428 poslancev, 44 jih je bilo proti, 76 poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Gre za enega od kopice proračunskih sporov v Evropski uniji.

Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je po glasovanju dejal, da so poslanci učinkovito in hitro zagotovili, da bo lahko EU "plačala svoje račune", so sporočili iz njegovega urada.

Parlament razočaran ob pozni reakciji Bruslja
Ob tem je Schulz izrazil obžalovanje, da v Bruslju zaradi manka sredstev niso pravočasno ukrepali. "EU ne bi smela delovati na takšen način - ne moremo bresti od ene proračunske krize do druge. EU potrebuje realističen in ustrezen proračun, ki bo zagotovil, da lahko EU deluje učinkovito in se izogne potrebi po kriznem sprejemanju odločitev v zadnji minuti," je opozoril.

Schulz je v ponedeljek ob odprtju plenarnega zasedanja presenetil s sporočilom, da bo komisija sredi novembra plačilno nesposobna, če parlament še na tem zasedanju po nujnem postopku ne potrdi spremembe letošnjega proračuna številka šest, ki bo zagotovila dodatnih 2,7 milijarde evrov sredstev.

Kako zakrpati proračunsko luknjo?
Poslanci so bili do nenadne zahteve zelo kritični. Med drugim so se spraševali, kako je mogoče, da je Bruselj šele tik pred zdajci ugotovil, da ima prazno denarnico. Bojijo se, da se jih postavlja ob zid in da bo, če bodo zdaj potrdili 2,7 milijarde evrov, zaradi tega ogrožen njihov pogajalski položaj nasproti Svetu v sporu, kako pokriti 3,9-milijardno luknjo v letošnjem proračunu.

Ker države, ki se zaradi krize soočajo s proračunskimi rezi doma, vse bolj nerade nakazujejo denar v proračun EU, čeprav se k temu ob sprejemanju proračuna zavežejo, nastaja primanjkljaj v proračunu EU. V letošnjem je tako nastala 11,2 milijarde velika luknja. Od tega je 7,3 milijarde evrov že pokritih, zdaj pa je treba poiskati še rešitev za preostalih 3,9 milijarde evrov.

Nujen dogovor za sprejetje nove "sedemletke"
Parlament vztraja, da ne bo potrdil večletnega finančnega okvira EU 2014-2020, dokler ne bo letošnji primanjkljaj v celoti pokrit. Nova 2,7-milijardna luknja sicer s tem ni neposredno povezana, saj je nastala, potem ko je komisija ugotovila, da bo s t. i. lastnimi sredstvi EU v proračun steklo manj denarja, kot so načrtovali.