V Sredozemlju je od leta 2000 umrlo najmanj 23.000 prebežnikov. Foto: EPA
V Sredozemlju je od leta 2000 umrlo najmanj 23.000 prebežnikov. Foto: EPA
Veliko prebežnikov rešijo - mnogi pa na morju umrejo. Foto: EPA
EU na pomoč Italiji pri beguncih

Komisarka pričakuje, da bodo v operaciji sodelovale vse članice EU-ja.

"To je zelo pomemben dan za Italijo in celotno Evropo, saj je sestanek prinesel dva konkretna rezultata. Prvi je operacija Frontex plus, ki bo postopno nadomestila Mare Nostrum. Drugi rezultat pa je to, da bo mogoče odslej uničiti plovila, ki jih uporabljajo 'trgovci smrti'," je pojasnil Alfano.

Italija je operacijo Mare Nostrum zagnala v odziv na lansko tragedijo pri Lampedusi, ki je zahtevala več kot 400 življenj. Od članic Unije je v njej sodelovala le Slovenija z ladjo Triglav. V Rimu že vseskozi poudarjajo, da je krvavo Sredozemlje problem celotne Evrope, ter očitajo pomanjkanje solidarnosti in pozivajo k ukrepanju.

Izraze obžalovanja prevesti v dejanja
Da se Italija s tem problemom ne more več spopadati sama, saj so valovi prebežnikov, ki poskušajo doseči obalo Evrope, zaradi vse več kriznih žarišč po svetu postali strukturni problem Evrope, je poudarila tudi Malmströmova. Zato so se odločili, da bodo združili obstoječi sredozemski operaciji evropske agencije za upravljanje zunanje meje Frontex v novo, razširjeno operacijo, imenovano Frontex plus, ki naj bi bila nared do konca novembra. Podrobnosti bodo dorekli v prihodnjih dneh, nato bodo objavili poziv k sodelovanju pri operaciji.

Dejstvo je, da bo Frontex potreboval več osebja, plovil in tudi več denarja, je izpostavila komisarka, ki pričakuje, da bodo v novi operaciji sodelovale vse članice Unije. Te morajo odzive na tragedije v Sredozemlju z izrazi obžalovanja prevesti v konkretna dejanja, saj ta izziv ne bo kar izginil, je poudarila. Od vseh članic se torej pričakuje, da bodo prevzele več odgovornosti pri reševanju problema, na primer tudi pri sprejemanju beguncev iz taborišč zunaj EU-ja. Veliko premalo članic sprejema begunce, le okoli deset od 28 jih je doslej sprejelo omembe vredno število.

Dve novi tragediji
Tako Alfano kot Malmströmova sta poudarila, da Frontex plus ne bo "fotokopija" Mare Nostrum. O podrobnostih nista želela govoriti, češ da še preučujejo potrebe in da je veliko odvisno od tega, koliko članic bo sodelovalo. Kaj se bo zgodilo z Mare Nostrum, bodo odločile italijanske oblasti, Alfano pa je napovedal, da bodo operacijo postopno ugasnili.

Razlog za današnji sestanek sta najnovejši tragediji, ki sta se zgodili konec minulega tedna. Italijanska mornarica je v nedeljo pri Lampedusi na napihljivem čolnu našla trupla osemnajstih nezakonitih priseljencev. Poleg tega je prav tako v nedeljo v nesreči ribiške ladje umrlo 24 priseljencev. V Sredozemlju je sicer po julijskih podatkih Amnesty Internationala od leta 2000 umrlo najmanj 23.000 prebežnikov v Evropo.

EU na pomoč Italiji pri beguncih