Rim za zdaj vztraja pri osnutku proračuna. Na fotografiji namestnik premierja Luigi Di Maio. Foto: Reuters
Rim za zdaj vztraja pri osnutku proračuna. Na fotografiji namestnik premierja Luigi Di Maio. Foto: Reuters
Jean-Claude Juncker
Evropska komisija je prvič v zgodovini EU-ja zavrnila osnutek proračunskega načrta kakšne države članice. Foto: EPA
Rim: Ničesar ne bomo spremenili

"Italija za servisiranje svojega dolga vsako leto nameni več kot za izobraževanje," so v komisiji pojasnili, zakaj so prvič v zgodovini EU-ja zavrnili osnutek proračunskega načrta kakšne države članice.

Po mnenju komisije italijanska vlada "odprto in zavestno" krši svoje zaveze, saj je struktura načrtovanega proračuna slabša od prejšnje in ne zagotavlja zniževanja dolga druge najbolj zadolžene države Unije, je za Radio Slovenija poročal Janko Petrovec.

Rim ima zdaj tri tedne časa, da uskladi svoj načrt glede primanjkljaja in zniževanja dolga. Po prvih odzivih pa kaže, da italijanska vlada ne namerava popustiti.

Di Maio: Ne bomo se predali
"Gre za prvi osnutek proračuna, ki smo ga napisali v Rimu in ga niso v Bruslju, zato nič čudnega, če so ga zavrnili," je dejal minister za delo in gospodarski razvoj ter podpredsednik italijanske vlade Luigi Di Maio. V odzivu na bruseljsko zavrnitev je vlado označil za branik socialnih pravic Italijanov. "Ne bomo se predali," je še rekel.

Notranji minister in vodja koalicijske skrajno desne Lige Matteo Salvini pa je dejal, da je pripravljen iti tudi peš do predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja in mu pojasniti, da naj bi začela Italija zaradi novega proračuna rasti. Kot je dejal, morajo v Bruslju samo prav prebrati rimske številke, pa se bodo lahko vrnili k drugim opravkom, namesto da pišejo pisemca. Tudi Salvini je poudaril, da bo vlada vztrajala pri svoji nameri dodatnega zadolževanja.

Premier Giuseppe Conte medtem zaupa v odkrit pogovor z evropskimi komisarji in komisarkami. Dodal je, da bodo tudi finančni trgi postali manj živčni, potem ko jim bodo pojasnili namere vlade.

Tajani: Načrt je treba spremeniti
Proračunski načrt je treba spremeniti, in to ne zaradi Evropske komisije, pač pa, ker je to v interesu Italijanov, pa je dejal podpredsednik opozicijske stranke Naprej, Italija in predsednik evropskega parlamenta Antonio Tajani.

Gre za prvo kritiko iz tabora nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, ki ne leti samo na koalicijsko Gibanje petih zvezd, ampak tudi na Ligo.

Evropsko zavrnitev pozdravlja tudi levosredinska Demokratska stranka. Nekoliko zmerneje se je odzval predsednik republike Sergio Mattarella. "Državna bilanca mora biti izravnana" je dejal, "sicer bodo dolgovi padli na naše otroke in vnuke".

Rim: Ničesar ne bomo spremenili