Lukšić se je z Erjavcem pogovarjal o gospodarstvu in pristopanju Črne Gore EU. Foto: BoBo
Lukšić se je z Erjavcem pogovarjal o gospodarstvu in pristopanju Črne Gore EU. Foto: BoBo
Odnosi med državama so izvrstni, sta se strinjala. Foto: MZZ

Erjavec in Lukšić sta se strinjala, da so odnosi med državama zelo dobri in prijateljski. Erjavec je ob tem izrazil podporo Črni gori pri vključevanju v EU in zvezo Nato: "Slovenija močno podpira Črno goro v njenih prizadevanjih za polnopravno članstvo tako v zvezi Nato kot v Evropski uniji." Ob tem je pohvalil napredek Črne gore pri približevanju EU-ju, saj da je država v zadnjih mesecih opravila veliko dela, od spremembe ustave do sprejetja določenih zakonov.

Erjavec je še dejal, da Slovenija daje Črni gori tehnično in administrativno pomoč na vseh ravneh. Lukšić se je zahvalil za podporo in dejal, da skoraj ni poglavja v pogajanjih z Unijo, pri katerem Črna gora že ne bi dobila pomoči Slovenije v obliki strokovnega znanja. "To potrjuje mojo oceno, da je Slovenija ena ključnih opor Črni gori na tej poti," je poudaril.

Tudi pri približevanju Črne gore zvezi Nato je Erjavec presodil, da so bile opravljene prave reforme, ki ji bodo omogočile polnopravno članstvo v zavezništvu."Pričakujemo, da bo na vrhu zveze Nato prihodnje leto tudi širitev, in če bo prišlo do širitve, menimo, da bi morala biti Črna gora del te širitve glede na opravljeno delo v preteklosti," je poudaril. Kot je dejal Lukšić, je članstvo v Natu ena ključnih zunanjepolitičnih prednostnih nalog Črne gore. Po njegovih besedah Črno goro čaka še precej dela, od povečanja podpore javnosti do reforme varnostnega sektorja.

Blagovna menjava se je povečala
Tudi na gospodarskem področju je sodelovanje zelo dobro, blagovna menjava pa se je v letošnjem letu povečala za 13 odstotkov. "To so pozitivni signali. Upam, da bodo slovenska podjetja še bolj prisotna v Črni gori in da bodo tudi črnogorska podjetja prisotna v Sloveniji," je dejal Erjavec.

Ministra sta podpisala program o razvojnem sodelovanju med vladama obeh držav za obdobje od 2013 do 2015. "V teh težkih finančnih časih je težko zagotavljati sredstva za razvojno sodelovanje, vendar je Črna gora ena od prioritet slovenske zunanje politike, in zato se trudimo, da tudi na področju razvojnega sodelovanja zagotovimo določena sredstva, ki so namenjena predvsem za zgradnjo potrebne infrastrukture in tehnično pomoč," je pojasnil. Lukšić je dodal, da je največji del pomoči namenjen manj razvitim severnim delom države.

Vsa podpora Črni gori
Črnogorskega ministra je v nadaljevanju obiska sprejela tudi predsednica vlade Alenka Bratušek. V pogovoru sta potrdila dobre odnose med državama, ki se kažejo v sodelovanju predvsem na gospodarskem področju. Bratuškova je izrazila zadovoljstvo nad povečanjem blagovne menjave, kar odpira pot novim poslovnim priložnostim in še boljšemu sodelovanju med državama.

Izmenjala sta tudi poglede na vključitev Črne Gore v evroatlantske povezave, pri čemer je Bratuškova poudarila, da Slovenija močno podpira Črno goro na njeni poti k članstvu v EU in da bo konkretno pomoč, ki vključuje sodelovanje izvedenskih skupin, še naprej izvajala. Lukšić ima na programu še srečanje s predsednikom državnega zbora Jankom Vebrom.