Piranski zaliv oziroma Savudrijska vala, kot mu pravijo na Hrvaškem. Foto: EPA
Piranski zaliv oziroma Savudrijska vala, kot mu pravijo na Hrvaškem. Foto: EPA

O incidentu poroča Dnevnik. Po trditvah časopisa je 11. maja sredi Piranskega zaliva koprski ribič Elvin Sabadin lovil s svojo ladjo Deklica. Glede na zemljevid z označenim položajem ladje je lovil nekaj čez sredinsko črto v Piranskem zalivu, ki jo ima Hrvaška za edino pravo mejo, čeprav jo mora arbitraža še določiti.

"Lovili smo na območju, na katerem smo doslej vedno lahko. K nam je priplula hrvaška policija in nas opozorila, da smo v hrvaških vodah in da moramo nazaj proti Piranu. Hrvaška čolna, eden od njiju je bil precej velik, sta se tako postavila ob našo barko, da nismo imeli druge možnosti, kot da obrnemo proti Piranu," je za Dnevnik v četrtek pojasnil Sabadin.

Zatem so na območje pripluli slovenski policisti, ki so opozorili hrvaške, da so v slovenskih ozemeljskih vodah, a so Hrvati izvedli agresiven manever proti slovenskemu čolnu P-66 in ga začeli izrivati, opisuje Dnevnik. Na generalni policijski upravi so časopisu pojasnili, da do trka ni prišlo in zatorej tudi ni bil nihče poškodovan.

"Posadka slovenskega plovila je opozorila plovili hrvaške policije, da sta v območju nadzora slovenske policije. Po tem sta hrvaški plovili zapustili območje," so sporočili Dnevniku.

"Vsakodnevna navzočnost hrvaške policije"
Časopis še navaja, da so v zadnjem času na območju hrvaški policisti vsak dan navzoči z najmanj dvema policijskima čolnoma in preganjajo slovenske ribiče. Neimenovani sogovornik je Dnevniku opisal, da se to dogaja, odkar je prišla informacija, da bo arbitražno sodišče objavilo svojo odločitev o poteku meje med državama v prihodnjih mesecih.

Ker Hrvaška napoveduje, da ne bo spoštovala te odločitve, omenjenega sogovornika skrbi, da se bo stanje za slovenske ribiče na območju le še poslabšalo.

MZZ bo poslal protestno noto
Policisti so o incidentu obvestili zunanje ministrstvo, v četrtek tudi uradno. Na zunanjem ministrstvu pa so napovedali, da bodo "ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi", navaja Dnevnik in meni, da bo najverjetneje v Zagreb romala protestna nota. Zadnjo je Slovenija v Zagreb poslala pred mesecem dni zaradi širjenja hrvaškega školjčišča v Piranskem zalivu.

Na zunanjem ministrstvu so sicer opozorili še na 10. člen arbitražnega sporazuma, da sta se obe državi dolžni vzdržati dejanj, ki bi zaostrili spor ali ogrozili delo arbitražnega sodišča.

Hrvaška ignorira arbitražno sodišče
Hrvaška vztraja, da arbitražni sporazum zanjo ne velja več zaradi kompromitacije procesa s pogovori med slovenskima arbitrom in agentko, ki so na dan prišli poleti 2015. Arbitražno sodišče je po drugi strani konec julija lani odločilo, da je Slovenija sicer kršila arbitražni sporazum, da pa te kršitve niso takšne, da bi Hrvaška lahko izstopila iz sporazuma in da sodišče ne bi moglo sprejeti končne razsodbe.

Kratek stik s hrvaško policijo v Piranskem zalivu
Kratek stik s hrvaško policijo v Piranskem zalivu