Še eno področje spora med Hrvaško in Slovenijo, predvsem pa med Slovenijo in Evropsko komisijo. Foto: BoBo
Še eno področje spora med Hrvaško in Slovenijo, predvsem pa med Slovenijo in Evropsko komisijo. Foto: BoBo
Kmetijski ministri razpravljali tudi o teranu

Akt za dodelitev izjeme bo predvidoma začel veljati v sredo, rok za vložitev tožbe se izteče 19. septembra, je pojasnil Dejan Židan, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Židan je na zasedanju kmetijskih ministrov Evropske unije v Bruslju uradno obvestil, da bo Slovenija tožila Evropsko komisijo zaradi uveljavitve delegiranega akta za dodelitev izjeme Hrvaški, ki je predvidena v sredo.

Židan je v daljšem govoru znova poudaril slovenske postopkovne in vsebinske argumente proti izjemi, vključno z mnenjem, da je komisija prekoračila svoje pristojnosti.

Zahtevano večino za zavrnitev akta je bilo po Židanovih navedbah nemogoče dobiti, so se pa oglasile Italija, Francija, Madžarska in Slovaška, ki so vse podvomile o takem načinu podeljevanja izjem.

Delegirani akt je mogoče zavrniti z absolutno večino v Evropskem parlamentu ali s super kvalificirano večino članic, kar pomeni, da bi moralo proti glasovati 72 odstotkov članic, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva.

Zahtevano večino je v primerih, ko gre za interes dveh članic, izjemno težko pridobiti, saj se načeloma države ne želijo izpostavljati in postavljati po robu komisiji, če ne gre za njihove lastne interese.

Podpora Francije in Italije
Direktor Vinakras Sežana in predsednik Civilne iniciative za teran Marjan Colja meni, da je bila možnost Slovenije za zavrnitev delegiranega akta o dodelitvi izjeme Hrvaški za teran danes minimalna ali celo nemogoča. Ob tem pa je zadovoljen, da sta bili proti takemu dodeljevanju izjem dve največji vinski državi na svetu Italija in Francija.

"S tem sta dokazali, da se zavedata, da ni prav tako delati, ko je neka zaščita že podeljena. Evropska komisija je pač politično odločila, da bo to naredila. Žalosti me, da take stvari, ki se tičejo predvsem ljudi, pokrajin in dežel, rešujejo politično, brez minimalnega upoštevanja stroke," je dejal Colja.

V letih boja za ohranitev terana kot slovenskega vina Evropska komisija ni upoštevala prav nobene slovenske zahteve. "Človek nima besede o takem delu Evropske komisije, take si res ne zaslužimo," je še dodal Colja in napovedal, da bodo kmetijskemu ministrstvu pomagali pri pripravi tožbe pred evropskim sodiščem. "Če je le kanček pravice na tem svetu, potem mora Slovenija to tožbo za teran dobiti," meni direktor Vinakras.

Kmetijski ministri razpravljali tudi o teranu