Delnice na Wall Streetu so pridobivale še šesti teden zapored, kljub nenehnim rekordom pa naj bi bila nadaljnja rast delniških indeksov zelo verjetna, saj na trgu ni evforije, volatilnost je ekstremno nizka, obrestne mere prav tako.
Ameriški senat je s tesno republikansko večino potrdil besedilo proračunskega predloga, ki vsebuje tudi določila, s katerimi naj bi se izognili potencialni obstrukciji demokratov na poti do sprejema davčnih sprememb. Zdaj bo svoj predlog proračuna oblikoval predstavniški dom, nato pa naj bi razmeroma hitro sledilo njegovo sprejetje. Nekoliko dlje naj bi trajal postopek sprejemanja davčne reforme, ki jo Wall Street željno pričakuje že vse od Trumpove selitve v Belo hišo. Dow Jones je nov zgodovinski mejnik pomaknil na 23.328 točk, v zadnjem tednu mu je uspela dvoodstotna rast. V petek je General Electric, ki proizvaja izjemno široko paleto proizvodov, poročal o zelo slabih četrtletnih rezultatih, tako da so delnice sprva strmoglavile za šest odstotkov, vendar so do konca dneva nadomestile celoten padec.
Uničujoči orkani prizadeli dobičke zavarovalnic
Sezona objav četrtletnih poslovnih rezultatov bo v zadnjih dneh oktobra na vrhuncu. V naslednjem tednu bo bilance predstavilo 183 podjetij, vključenih v indeks S & P 500. Do zdaj je četrtletne dobičke objavilo 88 podjetij iz indeksa S & P, pri čemer jih je več kot 70 odstotkov z dobički preseglo pričakovanja. To je presenetljivo, saj so orkani Harvey, Irma in Maria prizadeli številna podjetja, predvsem zavarovalnice (četrtletni dobički naj bi se v povprečju znižali kar za 63 odstotkov), trgovce in tudi banke. Proizvajalec prestižnih motorjev Harley Davidson na primer ugotavlja, da se je zaradi vseh orkanov njegova prodaja znižala za 1,5 do 2,0 odstotka. Upoštevati je treba tudi posledice septembrskega potresa v Mehiki, ki je za številna ameriška podjetja glavni izvozni trg.
Bogati so še bogatejši
Spodbudni četrtletni poslovni rezultati ob ohlapni politiki centralnih bank (Fed obresti zvišuje zelo nežno, tako da so, zgodovinsko gledano, še vedno izjemno nizke) predstavljajo temelje za nadaljevanje bikovskega trenda. Ta v New Yorku traja že od leta 2009 (samo letos se je S&P povzpel za 15 odstotkov), pri čemer borzni rekordi osrečujejo predvsem bogatejši sloj prebivalstva. Le ena tretjina družin, ki spadajo med spodnjo polovico po višini zaslužka, ima v lasti delnice, na drugi strani pa je bilo lani skoraj 93 odstotkov prebivalcev z najvišjimi dohodki lastnikov delnic. Rekordi indeksa Dow Jones prav nič ne pomenijo kar polovici Američanov. Če ob tem več let stagnirajo še njihove plače, res nimajo razlogov, da bi delili veselje borznikov na Wall Streetu.
Dow Jones (ZDA) | 23.328 točk |
Nasdaq (ZDA) | 6.629 |
DAX30 (Frankfurt) | 12.991 |
Nikkei (Tokio) | 21.457 |
10-letne am. obvezn. | donos: 2,38% |
10-letne slov. obv. | donos: 0,90 |
EUR/USD | 1,1784 |
EUR/CHF | 1,16 |
bitcoin | 5.850 USD |
nafta brent | 57,54 USD |
zlato | 1.280 USD |
euribor (6-mesečni) | -0,274 % |
.
Tržna kapitalizacija bitcoina presegla 100 milijard
Razloge za dobro voljo pa imajo še naprej tisti, ki stavijo na rast kriptovalute bitcoin. Padla je tudi meja 6.000 dolarjev, s čimer se je tržna kapitalizacija bitcoina prvič povzpela nad 100 milijard dolarjev. Letos se je vrednost bitcoina povzpela za vrtoglavih 500 odstotkov, mnenja o tem pa so deljena. Nekateri menijo, da je to klasičen špekulativni balon, ki bo slej ko prej počil, drugi so prepričani, da je prostora za rast še dovolj. V anketi CNBC-ja (glasovalo je dobrih 23 tisoč spletnih uporabnikov) je skoraj polovica menila, da bo bitcoin presegel magično mejo 10 tisoč dolarjev. Podobno je v intervjuju menil tudi nekdanji upravljavec hedge skladov Michael Novogratz - da bo bitcoin v naslednjih šestih do desetih mesecih prebil mejo 10 tisoč dolarjev.
Evro glede na frank najvišje po šoku leta 2015
Vrednost evra je pod 1,18 dolarja, se je pa evro okrepil v primerjavi s švicarskim frankom in pri 1,163 franka za evro dosegel najvišjo raven po januarju 2015, ko je Švicarska centralna banka z odločitvijo, da ne bo več branila tečaja pri meji 1,20 franka za evro, šokirala zlasti tiste, ki imajo hipotekarna posojila v frankih. Cene nafte so se zadnji teden nekoliko zvišale. Iraške sile so prevzele nadzor nad naftnimi polji na območju Kirkuka in naftne vrtine naj bi danes spet obratovale s polno močjo. Iraški izvoz prek turškega pristanišča Ceyhan se je v zadnjih dneh s 600 tisoč sodov (159 litrov) znižal na 216 tisoč sodov dnevno, kar je povzročilo rast cen črnega zlata. Za sod brenta je treba plačati več kot 57 dolarjev. Naftni trg naj bi bil vedno bližje ravnovesju, kar kažejo tudi ameriške komercialne zaloge surove nafte, ki so se od marčevskega rekorda znižale že za 15 odstotkov, na 456,5 milijona sodov.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Je pa presenetljivo, da ima kar 1/2 Američanov koristi od borze.
Koliko je Slovencev, pa smo talali certifikate vsem državljanom?
Ima zaposlitev. Brez gospodarske rasti ni novih delovnih mest.
"Če so dolgoročne napovedi o rasti gospodarstva pozitivne, bo šel tudi index gor, kar pomeni več dela, nižjo brezposelnost in morebiten ekstra dobiček delavcev."
Hayeka in klasično liberalno ekonomsko teorijo so pričeli kritizirati in izpodbijati tudi nobelovi nagrajenci kot so Joseph Stiglitz, Muhammad Yunus, Jeffrey Sachs ter progresivci kot so Naomi Klein in podobni...ker to kar si napisal preprosto ne drži. Svobodni trg ni nikoli pravično porazdelil bogastva. Vedno ga je kopičil na vrhu piramide. Za pravično porazdelitev bogastva mora biti zadolžena država, ki je v službi ljudstva (Demos). Ne pa država, ki je v službi oligarhije in elit.
Zahod je izgubil svoj kompas in kar je najbolj zaskrbljujoče le ta nima več vrednot, ciljev in idealov. Predvsem pa novih idej kako priti do njih.
Zahod je izgubil kompas, ko se je je začel utapljati v greznici politične korektnosti. Dobili smo borce za vse možne bullshiterske pravice samo borcev z zdravo pametjo zmanjkuje.
Huaweija pa kar ženi ali komu drugemu bližnjemu pokloni - iz naslova svojih 'bajnih' borznih dobičkov
In kaj je vodilo konservativnega kreacionizma? Živeti po pripovedi plemena iz bronaste dobe?
Brezdomcev imate čez lužo veliko za to, ker je vaš anglo-ameriški socialni sistem surov, nehuman in primitiven ter izvira še iz časov 19. stoletja v primerjavi z Norveško, Švico in Islandijo kjer poznajo najmodernejše socialne, zdravstvene in pokojninske mehanizme na planetu. Medtem, ko moraš v najbogatejši državi na svetu zastaviti hišo na hipoteko, da lahko izšolaš svoje lastne otroke ali pokriješ zdravstvene stroške navadne operacije žolčnih kamnov. Imamo te usluge v Evropi zastonj. Med tem ko v vaši državi "svobodnih ljudi" večina državljanov opravlja dve ali celo tri službe naenkrat in še vedno ne more pokriti vseh dolgov in hipotekarnih kreditov, ki jih je ustvaril zaradi šolanja svojih otrok ali zobozdravstvenih storitev. In ko banke zaradi tega mečejo na cesto celotne družine imamo mi v Evropi te storitve brezplačne.
Zakaj pa vaša država ustvarja armado revežev in sužnjev, pa vam je nekoč že razložil Jack Ma ustanovitelj enega največjih trgovskih velikanov na medmrežu imenovanem Alibaba. In ne ti reveži niso reveži ker so leni !
https://www.youtube.com/
watch?v=IgE87UHhC60
Vsake 10 let placajo njihov zapitek!!!
Kot prvo je naslov ultra populističen oz. kot bi napisal, da 99,999999% Slovencev nima nič od loterije.
No, kot zgleda pa polovica američanov ima nekaj od borznih rekordov.
Trumpov vpliv na rast borznih indeksov in Bittarparij je tolikšen kot tvoj vpliv na trenutno vreme.
8 najbogatejših milijarderjev ima v lasti več premoženja kot polovica revnejšega dela prebivalstva naše "prelepe" zemlje. Je to Novo Normalno? Je to logično? Je to naravno? Je Trumpov efekt ali je to efekt brezmejne egoistične lakomnosti in virtualnega dojemanja stvarnosti?
Kdor pa želi imeti neposredno korist od rekordnih wrednosti delnic pa naj si danes odpre trgovalni račun in jutri bo lahko kupoval delnice Facebooka, Googla ali pa Appla. Ali pa že čez eno uro kriptovalute. Je pa tveganje, da izgubi ves svoj vložek.
To je osnovno vodilo socialnega darvinizma,... res super duper 21. stoletje,...
Zavedati se tudi treba da Amerika ima samo social security, Kanada pa državni pokojninski sklad ki pa prinaša samo okoli $10 tisoč letno, to pa ni zadost. No, še dva sklada v Kanadi, okoli 10 tisoč, za 65 let stare ki sploh niso delali ali pa nimajo nobenih dohodkov.
Skoraj vsak sindikat v Severni Ameriki pa ima svoj pokojninski sklad, to so multi-milijardske investicije, precej nas pa ima tudi svoj sklad, Amerika ima 401k, Kanada pa RRSP, tako stalno stiki s finančnim nasvetnikom. Pa te investicije so davčne olajšave, plačaš davek ko vzameš denar ven ko si v penzionu.
Ej, malo je treba poskrbeti za sebe.
Realna boljša alternativa v tem trenutku pa je.....?
aham. brezplačne. morda za neto prejemnike iz državnega proračuna, v katerega sem jaz VPLAČNIK!!
pa še to ni dovolj, še vedno je treba sam doplačat ali pa na koncu leta pufe bolnic poravnat z MOJIM denarjem in zadolževanjem.
smešni ste socialisti, ko menite da je vse zastonj. v resnici bi moralo biti VSE za plačat, od bolnice do lastnega varčevanja za penzijo.
samo tako bomo prenehali z miselnostjo da lahko država plače vse in vsakomur.
Vse kar je abnormalno in patološko je postalo na zahodu družbena norma. "Reganomika" pa je v 80'tih letih tudi politično blagoslovila ta divji proces, ki se spominja na zadnje dneve rimskega imperija. Źivimo v gnilem dekadentnem času. Zahod je izgubil svoj kompas in kar je najbolj zaskrbljujoče le ta nima več vrednot, ciljev in idealov. Predvsem pa novih idej kako priti do njih. Temu je kriva tudi zahodna popularna kultura, ki promovira ter popularizira dekadenten način življenja, metrijalizem in pohlep. Ter trdi, da je kapitalizem družbena norma po kateri se moramo vsi ravnati. (https://www.youtube.com/
watch?t=653s&v=lyLUIXWnrC0).
Zahod ne verjame več vase, zato se dogajajo čudne stvari kot so Donald Trump, Brexit, Putin, Erdogan, skrajna desnica in populizem. To pa straši in mori elite na zahodu.
Več je bogatašev, manj dobro nam bo šlo,... in kaj imate vi od tega, da je bila Slovenija evropski prvak v košarki?
Tu v Kanadi dobi vsak državljan zdravstveno karto brezplačno, otroški dodatki $170 mesečno za otroke do 7 let, pa $70 dolarjev mesečno od 7 do 17 let, čez $10 tisoč vsakemu starejšemu od 65 let tudi če ni nikoli delal, starejši dobijo tudi vso medicino brezplačno, odpuščeni delavci pa preko $400 na teden iz sklada za brezposelnost...
V Ameriki je pa v glavnem problem zdravstvo, drugače pa tudi precej sociale, podpora za brezposelnost tudi več kot $400 na teden, boni za hrano če nimaš mesečnih dohodkov vsaj $1250...
Da imamo pa več služb, ne moreš verjeti kako naivni so Evropejci, še vedno mislijo da vsak dela osem ur na dan in vleče mesečno plačo. Tu sploh ne vemo kaj je mesećna plača, na uro, letno, na pogodbo... Pa zakaj ne bi imel več služb, nekaj ur tu, nekaj ur tam. Tu so delavci največ plačani na uro, na koncu dneva moreš pisati koliko ur si delal. Ko računaš plače ni tako enostavno, vpisati moreš ure, pa postavko na uro, pa davke in prispevke, pa to je lahko za vsakega delavca malo drugače.
Šolnine so res drage, samo ne poznam študenta ki ne bi delal štiri mesece poleti, pa kaj bodo delali potem študenti, saj so od maja do konec avgusta prosti, tu so univerze in kolidži precej boljše urejene. Saj sem tudi jaz delal po tovarnah tiste štiri mesece, moja hčerka isto, pa to ni važno kako bogata je družina.
Seveda se bo pa folk vedno pritoževel, tudi zdajle se, gospodarska rast je 2%, brezposlenost je zelo nizka, inflacija tudi..., samo ne poznam pa Evropejca ki ne bi bil uspešen, Slovenci tudi, vsi so si zgradili bajte, precej jih ima tudi uspešne biznise.
pokojnine so slovenski problem, tu v Severni Ameriki pa nobeden ne bi razumel da pokojnine pridejo iz proračuna, to ni pokojnina, to je sociala. Kanada ima dva sklada za tiste po letu 65 starosti ki niso nikoli delali ali pa nimajo dohodkov, pa to je sociala. Brezdomcev pa še vedno zadost, nekaterim lahko daš milijone, pa bodo še vedno reveži.
V Sloveniji je pa tudi problem nizke plače, avto kompanije ne plačujejo po $30 na uro, zidarji, električarji ne dobijo vsaj $50 na uro, učitelji, policaji... pa ne vem če zaslužijo po $100 letno..., pa sindikati, ne vem če ima kateri sto-milijardski pokojninski sklad...
Naj kupijo delnice in bodo imeli.
Sicer pa so borze eno veliko napihovanje cen, da so reveži še večji reveži in obratno BOGATI ŠE BOLJ BOGATI.
Tudi druga polovica kmalu ne bo imela nic, ce niso vmes prodali, ker sledi v kratkem kolaps in silovita korekcija po osmih letih nenehnega pumpanja tecajev.
Komaj cakam ta dan, ker takrat bodo mnogi ugotovili borzno prevaro in zaceli denar vlagati v kripto valute. Od tega, kar jim bo seveda se ostalo.