



Vaša ocena: 



Ocena 2,8 od 27 glasov
Ocenite to novico!
Vlada je dvignila trošarine za pivo, alkoholne pijače z vsebnostjo alkohola, ki ne presega 22 vol. %, in etilni alkohol, kar pomeni, da se bodo verjetno dvignile tudi cene.
Od zvišanja trošarin si vlada obeta 9,8 milijona evrov proračunskih prilivov letno oziroma 800.000 evrov mesečno. Zdaj namreč trošarina za pivo znaša 10 evrov za en hektoliter, za vmesne pijače (pijače z vsebnostjo alkohola, ki presega 1,2 vol. %, ne presega pa 22 vol. %) 100 evrov za en hektoliter, za etilni alkohol pa 1.000 evrov za hektoliter.
Trošarine za alkohol in alkoholne pijače so se sicer nazadnje spremenile 1. marca 2009. Do zdaj je trošarina za pivo znašala devet evrov za en hektoliter piva, za vmesne pijače 82 evrov za en hektoliter, za etilni alkohol pa 911 evrov za en hektoliter.
Vlada predlaga zvišanje tudi drugih trošarin
Pričakujemo pa lahko dvig tudi drugih trošarin. Prilivi v proračun so namreč manjši, kot je bilo pričakovano, zato je vlada pripravila rebalans, ki ga bo na petkovi seji obravnaval državni zbor.
Del izpada prihodkov nameravajo nadomestiti z zvišanjem trošarin, saj vlada predlaga, da dvignejo trošarine za cigarete, električno energijo in zemeljski plin. Od tega naj bi se letos v proračun steklo dodatnih 39,3 milijona evrov, v letu 2011 pa dobrih 157 milijonov evrov, je povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar.
Najbolj se bodo dražile cigarete
Predlog novele zakona določa, da se bodo trošarine za cigarete usklajevale z evropsko uredbo nekoliko hitreje, kot je bilo predvideno do zdaj. Cigarete se bodo tako prvič podražile že letošnjega 1. avgusta, zatem pa dvakrat letno, dokler ne bi 1. oktobra 2012 dosegli ciljne trošarine 90 evrov za tisoč kosov cigaret.
S 1. avgustom je predvideno tudi zvišanje trošarin za električno energijo in zemeljski plin, kar pa je začasen ukrep, saj bo veljal le do konca leta 2011. Trošarina za elektriko se bo zvišala v dveh korakih: potem ko se bo avgusta z zdajšnjega enega evra zvišala na 6,05 evra za megavatno uro, se bo 1. novembra še dodatno zvišala na 12,10 evra.
Umar opozarja vlado
Je pa vlado na previdnost pri dvigu trošarin opozoril Urad za makroekonomsko analizo in razvoj. Pravijo, da bi "pretirana zaletavost pri dvigu določenih trošarin lahko vodila v dvig stopnje inflacije". V postopku obravnave novele zakona je zato pričakovati dopolnila ali spremembe.
Sej normalno, da so drugačne razmere ko pred krizo. Samo ker pač vlada ni sposobna rešit pa spodbudit gospodarstva bomo mi najebali pa reševali z lastnim delom in denarjem vašo nesposobnost in ponos, ker pač nočete razpisat predčasnih volitev in narodu peska nehat v oči metat?
Kok lahko tolk zvišate trošatine na elektriko in bencin ? Juhu gremo še bol zjebat gospodarstvo pa ga še u težji položaj spravit.
Celotni vladi priporočam obisk v BrankoShowu pri Hri-bar ju, direkt za tam noter ste..
Elektrika in plin pa sta NUJNA za vsakodnevno življenje in jih zato NEbi smeli dražiti. Kako naj shaja delavec ali upokojenec z 500 evri dohodka, če naš predsednik vlade NE more živeti z 3.000 evri ???????
Sedaj pa nekaj dobrega: Pred sliko Adama in Eve stojijo predsedniki vlad Nemčije, Francije,Anglije in Slovenije in se kregajo kdo sta pravzaprav ta dva človeka. Vsak vidi v njiju zastopnika svoje nacije. Na koncu pa se oglasi Pahor in reče:
sta gola in bosa in imata samo jabolko , pa še mislita, da sta v nebesih - to sta lahko samo Slovenca !!!
Vlada obdavčite še črevesne težave, sončne dneve, nasmeh ......
Preklete barabe!!!
V nekaterih državah vsaj cenijo tiste, ki so sposobni kaj narediti in kaj znajo.
Pri nas pa jajca na tnalo.
Švica (no, priznam, da je primerjava nekoliko drzna), ni v nikakršni recesiji (razen minimalni).
Kar plačujte, Slovenci, za Grke, za Hrvate, za Srbe, za Črnogorce, za Makedonce, za Bosance, morda pridejo še Albanci.
Skratka - več Balkana bo zraven kot v Jugi.
Kar se pijače tiče, mislim, da država pretirava. Sedaj jo bo podražala ona, nato seveda takoj še gostinci in prav nič čudnega ne bo, če nas bo nato pivo stalo 3€ in ne 2€, kot smo sedaj po večini navajeni dajati za pivo v gostilnah. OK, cigarete se po eni strani naj podražajo, mene je prejšnja podražitev prepričala, da sem omejil kajenje, a kar je preveč je preveč. Mislim, da bodo z vsem tem dosegli le nejevoljo naroda in kontra učinke.
Kako bodo izgledali tile kontra učinki?
1. Ker bo pivo še bolj drago, si ga mladina ne bo več naročila v lokalih in diskotekah. Tudi v trgovinah ga ne bo kupila. Kupila pa bo glede na efekt cenejše vino oz. žgane pijače in se ga še bolj nalivala. Podobno bo še s kom drugim, ne le z mladino.
2. Kar se tiče cigaret mislim, da vendarle nismo pozabili bivše juge in takratne cene cigaret. Tudi Srbija nam ni daleč in glede na to, da dol zavojček West cigaret stane manj kot 50centov menim, da se bo nekako povečalo tihotamljenje cigaret. Vsaj zase vem, da bom ob naslednjem obisku Beograda s seboj privlekel kolikor po zakonu le lahko, pa še kaj bom skril.
Jaz se pa strinjam. Od vseh naštetih dobrin so skoraj vse izključno luksuzne. Pač bo treba dat še več cekinov, če hočeš mal luksuza met.
Kar se pa tiče elektrike, vode, plina, goriva. Se mi zdi smotrno, da se bolj obdavčijo. Zakaj? Velikokrat vidim kako ljudje imajo po nepotrebnem prižgane luči, se peljejo 500m do najbližje trgovine z avtom, kurijo pozimi na 25 stopinj, klimo poleti na 17 (!), ali pa si sosed že desetič v mesecu pere avto zunaj in se pri tem ne zmeni, da preteče na hektolitre vode v nič... Skratka, če ne drugje bodo si pa ljudje, ko jih enkrat udari po žepu, zapomnili, da je s temi dobrinami treba ravnat drugače. Zavedam pa se, da Vlada niti slučajno ni imela tega v mislih =) ... Njim se gre, da napolnijo proračun one way or another... trošarine so tu zelo priročne ;)
Lep dan =)
Odličen komentar! Se strinjam :)
Lep dan tudi tebi !
Pa niti ne bom pisal kaj si mislim od Lahovnika in Križaniča...
dajmo trojčku še en mandat.....
Bomo kmalu spet praznovali novo-leto 2000 ..... nepozaben žur.
LINK
Tak, da vlada bo še bolj navijala cene, ker očigledno vidijo, da se še da živet in da se folk ne buni preveč.
Js osebno bi še na pamperske dal trošarino, glede na to kak folk imamo v Sloveniji. Zakaj pa ne, če pa gre.
povno je nasprotnikov te vlade.....in ne,ne promoviram sedajšnjo opozicijo.....promoviram nekaj drugega.....pojdite na volitve,in izrazite svoje želje....neglede kakšna je vaša želja,vaša je!
pa lep dan še naprej :)
Ne se razburjat, nismo razvajeni, samo primerjamo vladavino JJ in BP.
kar se tice voznje smo postali razvajen narod...
and yes...I'm for real...poglejte malo preko meje...visja placa...itak...najemnina v Londonu 2000€,cel dan v sluzbi...vmes 2 uri neplacane malice...zdravstvo zastonj?vi kar sanjate...
Slo.ni idealna...glede na place so davki itak previsoki...samo v tujini tudi ni vse idealno oz.je na pogoje zivljenja se slabse
cena bencina pa na ceno javnega prevoza ne upliva in javni prevoz ima tak urnik kot imam jaz delovni čaš
are you fo real ?
In potem se Bavčar zgovarjal na to, da mu je vse te posle omogočal zakon! Kaj pa morala gospod Bavčar? Tudi morala ima svoj zakon!
udbi.aspx
Nujno je treba dvigniti trošarine in cene elektrike!
Grčija rabi denar!!!
To pomeni, da hočejo, da manj pijemo, manj vozimo in manj kadimo.
Nekako mi je čudna ta logika, saj prišparat itak ne moreš kaj, pač si manj privoščiš, davka plačaš isto, a se meni samo zdi ali pa nam kratijo kvaliteto življenja.
osnovna dobrina je javni prevoz,ki ga imate subvencioniranega...
enkrat je en poslusalec na Val202 dal dober predlog kako zmanjsat potratnost z bencinom/voznjo v slo.
bencin 3€/liter in ukinitev nadomestila za prevoz na delo(teka v tako opevanih zahodnih drzavah ni,enako kot placane malice)...
jah za cigarete zarad mene lahko stane miljone ena kišta ....
za alkohol...jah bomo pač povečal proizvodnjo vina:)
za elektriko pa da jim j**** m**** pr men pomeni to 24eure ki mam dva števca ..banda lopovska! :SSSSS
cordell: Še enkrat - pohlepnežev / nesposobnežev / lažnivcev / itd. se rešimo (100% legitimno) samo tako, da na volitvah obkrožite/dopišete "None of the above" (JA, v razumnih družbah je ta opcija na voljo). Ali še bolje, da je udeležba na volitvah 0%.
Mihat, pa daj, ustanovi že stranko in nas odreši tega sranja. In enako Cordell: Yes, oddati neveljavno glasovnico! Zares inteligentno! Če hočete in znate bolje, to storite, saj živimo v demokraciji in lahko vsak, ki ima prepričljiv program, pride na oblast, čeprav to seveda še zdaleč ni dostopno brez trdega dela in veliko znanja. Če ne znate in nočete, boste pač morali trpeti nadvlado tistih, ki hočejo in znajo, pa čeprav mnogi znajo delati le v lastno korist. Če ni konkurence, se pač vse izpridi, vključno s politiko. Če pa se na političnem trgu pojavi nekdo boljši, bodo tudi sedanji politiki morali delati drugače, če bodo hoteli preživeti. Ampak, vsak narod ima takšno oblast, kakršno si je postavil in kakršno si torej zasluži. In če se pametni ljudje za tak denar in za takšno nehvaležnost preprosto ne želijo ukvarjati s politiko, imamo pač na oblasti vse preveč šalabajzerjev, ki so to za tak denar in pod takimi pritiski pripravljeni početi. Ja, ja, nič ni dražjega kot država, v kateri ima vsak parketar višjo plačo od predsednika vlade.
V srednjem veku so ljudje plačevali dosti manjše dajatve kakor danes!!
Pojejmo kar smo skuhali!
Če ste od Borata pričakoval kakšno modrost na področju gospodarske politike, ste (smo) si sami krivi!
Pa kaj ti je samostojnost in EU kriva?
Krivi so rdečuhi, ki nam vladajo, ki so nas uničili...
saj jih plačujemo da nam to delajo
če pogledamo resnici v oči, je edina možnost da zapustiš državo in greš drugam živet, kjer je bolj urejeno kot v sloveniji, in pol se voziš v službo v slovnijo, tak to je znajdi se
pameten razmisli o možnostih nor pa ne vidi izhoda
tisti ki delajo v javnem sektorju jamrajo glede znižanja plač , mi v gospodarstvu imamo znižane plače za 20%, pa ne gre drugače če hočemo da bo firma preživela , so pa spet posamezniki ki imajo bajne plače
tako to je in bo vedno v tej pravni farsi republika Slovenija
mogoče razmišljam drugače ampak včasih je potebno spremeniti miselnost in si upati narediti korak naprej v drugačen svet
Slovenija se ne bo nikoli spremenila, politika bo ostala , jankoviči, kresalke, pahorčki, janše, golobčeki, in drugi bodo ostali isti oz bodo prišli novi z isti nameni kako priti do denarja in bodo povečevali javni dolg in se zadolževali, tak da bo na koncu slovenija samo tranzitna dežela oz se je bodo izmikali, že sedaj se jo izmikajo koliko se da, ker je enostavno predraga
sanje o novi samostojni sloveniji ni bila napaka, napaka je bila verjeti ljudem ki so od leta 1990 izkoriščali ljudi ki zvijo v tej zemlji, in to se še bo dogajalo stoletja, če pogledamo leto 1990-1994 je bila tudi kriza in smo jo preživeli, ker je ljubljana rabila denar oz politiki za nakupe podjetij, če smo tisto najhušo preživeli pol bomo še to
Če se državi (levi, desni, itd. - isto sranje, drugo pakovanje) gre za zdravje ljudi (seveda se ji ne - čin čin), naj cene alko. & tobaka nabije za 100000% (in ja - sem kadilec pa pir tud ruknem tu pa tam).
Še enkrat - pohlephnežev / nesposobnežev / lažnivcev / itd. se rešimo (100% legitimno) samo tako, da na volitvah obkrožite/dopišete "None of the above" (JA, v razumnih družbah je ta opcija na voljo). Ali še bolje, da je udeležba na volitvah 0%.
LP
Kar se pa tiče elektrike, vode, plina, goriva. Se mi zdi smotrno, da se bolj obdavčijo. Zakaj? Velikokrat vidim kako ljudje imajo po nepotrebnem prižgane luči, se peljejo 500m do najbližje trgovine z avtom, kurijo pozimi na 25 stopinj, klimo poleti na 17 (!), ali pa si sosed že desetič v mesecu pere avto zunaj in se pri tem ne zmeni, da preteče na hektolitre vode v nič... Skratka, če ne drugje bodo si pa ljudje, ko jih enkrat udari po žepu, zapomnili, da je s temi dobrinami treba ravnat drugače. Zavedam pa se, da Vlada niti slučajno ni imela tega v mislih =) ... Njim se gre, da napolnijo proračun one way or another... trošarine so tu zelo priročne ;)
Lep dan =)
- imamo rekordno nizke plače (in še se bodo nižale oz. pardon, zamrznile)
- cene stanovanj so nesramno, absurdno visoke
- rekordno drago elektriko in komunalne storitve
- najdražji bencin doslej
- za hrano že prav pogledaš in računaš, kaj boš kupil in kaj ne
- zdaj grejo gor še alkohol in tobak
Dajte mi povedat, draga vlada, kako naj si mladi, na začetku poti, pričnemo ustvarjat življenje, kako naj delavci, na sredini poti, še verjamejo v mit o srečnem pokoju in nenazadnje, kako naj upokojenci sploh preživijo?!?!?!?
- dražja elektrika
- dražji tobak
- dražji alkohol
- dražji bencin
- kupa afer
- rekordno povečanje dolga v ue glede na razmerje dolg/ bdp v zadnjih 2 letih
Zbrisan je bil komentar v zvezi s križaničem uzdo in konjem. Povsem upravičeno zaradi razžalitve konja.
Za navadne ljudi je to skok v leto 1900, bo pa prišlo tudi leto 1940, veseli se NAROD tega dne, ko boš ponovno odrešen teh pijavk in požeruhov in bosta srp in kladivo žela in mlela naokrog !!!
Veseli se narod, kajti prišel bo ta čas, kot je že bilo in še bo !
Takrat pa " gospoda " pot pod noge in Argentina vabi in podobne deželice !!!
- več denarja v proračun iz strani cigaret in alkohola,
- manj izdatkov za zdravljenje kadilcev in alkoholikov.
Zato prst gor za to potezo!!!
To se lahko zgodi samo v Sloveniji. Sramota!