Gospodarstvo

Poudarki

  • Zmanjšanje uvoza v januarju za 15 odstotkov
  • Uvoz ključni spodbujevalec kitajske rasti
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 5,0 od 9 glasov Ocenite to novico!
Kitajska tovarna
Delavka v vodilni tovarni čevljev v Čingdau za tekočim trakom izdeluje čevlje. Kitajski indeks rasti je glede na lanski januar zrasel le za 0,7 odstotka, kar je v primerjavi z letom prej manj. Indeks rasti decembra lani je bil 1,7-odstoten. Foto: EPA

Dodaj v

Kriza na Zahodu terja davek tudi na Kitajskem

Izgubo uvoza poskušajo nadomestiti z domačo porabo
10. februar 2012 ob 09:27
Peking - MMC RTV SLO

Po več kot dveh letih stalne gospodarske rasti sta na Kitajskem januarja letos v primerjavi z istim mesecem lani upadla tako izvoz kot uvoz surovin.

Počasno svetovno gospodarsko okrevanje se kaže tudi v kitajskem gospodarstvu. Januarja letos so glede na januar lani zaznali 0,5-odstotni padec na ravni izvoza. Prav tako se je zmanjšalo povpraševanje po tujih dobrinah na domačem trgu za okoli 15,3 odstotka.

Kitajska vladna agencija (CFLP) je tako v januarju zaznala padec indeksa rasti s 49,3 na 46,9. In čeprav analitiki padec povezujejo s praznovanjem lunarnega novega leta, ko je bilo veliko kitajskih tovarn zaprtih, pa to naj ne bi bil glavni razlog. Kriza na dveh največjih kitajskih gospodarskih trgih – v ZDA in državah evrskega območja, je naredila svoje.

Zaradi vse večje brezposelnosti v ZDA in gospodarske krize v evrskem območju se je pri potrošnikih zmanjšalo povpraševanje po kitajskih izdelkih. Številna zahodna podjetja so namreč svojo proizvodnjo zaradi nizkih stroškov preselila ravno v Peking.

Uradni podatki kažejo, da je dvostranska menjava med Kitajsko in EU-jem januarja padla za sedem odstotkov. Kitajska naj bi zdaj poskušala svoje gospodarstvo okrepiti s spodbudo domače porabe.

Inflacija januarja nekoliko višja
Na Kitajskem se je letna inflacija januarja zvišala na 4,5 odstotka, kar je najvišja raven v zadnjih treh mesecih. Prebivalci so ob vstopu v kitajsko novo leto več zapravili predvsem za hrano in darila. S tem se je končala serija petih zaporednih mesečnih znižanj rasti cen na Kitajskem. Rast inflacije v januarju je poganjala predvsem dražja hrana, saj so se živila podražila za 10,5 odstotka. Decembra je bila rast cen hrane 9,1-odstotna.

Inflacija je sicer pomemben podatek za Peking, ki se v primeru občutnega zviševanja cen dobrin, kot so hrana, boji izbruha nemirov. Po drugi strani kitajsko oblast upočasnjevanje gospodarske rasti spodbuja k mehčanju monetarne politike. Visoka inflacija bi to mehčanje lahko ustavila, a so si analitiki enotni, da se bo zniževanje inflacije kljub prazničnemu januarju nadaljevalo.

K. Š.
Prijavi napako
Komentarji
Bake
# 12.02.2012 ob 09:20
@Petar Karamazov: Včasih, ko je bilo vse "Made in W. Germany", je bilo to svinjsko drgao, pa tudi tisto Made in YU ni bilo poceni.

Pa ne pozabit, v tistih časih so vsi imeli delo!!! S čevlji za 100 EUR si lahko zdržal tudi več let, danes jih pa že po koncu sezone vržeš stran (tiste za 20 EUR). In ko so se ti pokvarili, si šel do čevljarja, da ti jih je popravil.

Dokler bodo veliki industrijski lobiji držali zahodne vlade za jaj*a, ne bo nič drugače. Še naprej bomo kupovali poceni kitajsko sranje selili proizvodnjo v Azijo, naše delavce selili na cesto, ipd. Hudič bo, ko bo cesta polna!
mbvana
# 10.02.2012 ob 21:23
@Binder Dandet; # 10.02.2012 ob 09:55:

Bil tam, videl na lastne oči, še danes težko verjamem kaj sem videl.

Govorim pa že par let, da bo temu enkrat konec. In ko bo, bo hudo, zelo hudo.
B M
# 10.02.2012 ob 21:22
Razlika med Kitajci in ostalim svetom je v tem, da oni delajo nek izdelek v večmilionski seriji, dočim pri nas to isto stvar naredimo v 100.000 kosov max. Posledično je cenejši razvoj, cenejša orodja in lahko postavijo manjšo ceno...To, da je cenejša delovna sila ne vpliva toliko na ceno proizvoda. Saj konec koncov tudi kitajci ne delajo več za pest riža, največ avtomobilov se zdaj prodaja na kitajskem, tudi evropskih in ameriških znamk...
nikhrast
# 10.02.2012 ob 17:12
Kapitalizem je dvorezni meč, ne da samo izkorišča trg za večji profit, tudi mi izkoriščamo kapitalizem, cene zaradi konkurence padajo.

Potrošniki se ne pritožujemo če kupimo majico za 5 eurov ali pa laptop za 500 eurov v Wal-Martu, samo ne moremo pa potem pričakovati da bi to izdelovali sami in plačevali delavce po 20 eurov na uro.

Ta delovna mesta kjer so avto kompanije na zahodu plačevale po 35 dolarjev na uro so izginila.
Caterpillar je prejšni teden zaprl eno svojo tovarno in preselil proizvodnjo na jug Amerike kjer so plače polovične. Sindikatu je dal ultimatum, plače gredo s $35 na uro na polivico ali pa zapremo, odšli so, 600 delavcev takoj na podpori za brezposelnost, sindikat se pa pogaja za čim boljšo odpravnino. Zdi se mi da je imel Caterpillar lansko leto pol milijarde dolarjev profita, samo delničarji, uprava, nadzorni svet hočejo še več; no delničarji smo pa tudi mi, posebno pokojninski skladi.
mikec123
# 10.02.2012 ob 16:57
Kitajsko gospodarstvo nam nudi ogromno stvari po sprejemljivih cenah.Če temu ne bi bilo tako bi bila naša obleka,obutev dosti dražja računalniki in elektronika nasploh pa večini nedostopna oziroma bi za nakup računalnika rabili en povprečen kredit.
No vse se enkrat konča in gorje nam,ko se to zgodi.


Ni čisto tako. V Avstriji, ki je precej draga, se najde mnogo izdelkov manj znanih znamk v določenih trgovinah, ki so cenovno popolnoma primerljivi z kitajsko robo, oziroma so kvalitetno boljši.
Whitetrasher
# 10.02.2012 ob 15:45
Saj jaz ti tudi govorim nasplošno...videorecorderje in ostalo elektroniko smo tako ali tako švercali iz nemčije(kjer je pa tudi bila draga!)In takrat so jo tudi delali v Aziji(Koreja,Japonska)..dokler niso začeli mass priozvodnje Kitajci je bilo vse to drago ali večini nedosegljivo!To je dejstvo!
mdural.
# 10.02.2012 ob 15:12
@whitetrash
govorim o takrat nesocialističnih državah, zdaj, če misliš že na 90-a je bil pa že velik del narejenega v aziji.
IndyBob
# 10.02.2012 ob 14:33
Kitajci potrebujejo Zahod bolj, kot mi potrebujemo njih. Čas je, da prevzamejo svoj del odgovornosti v svetu in odprejo notranji trg za večjo potrošnjo in razvoj. Drugače se bodo ujeli v past srednjih prihodkov - plače se jim bodo povišale ravno toliko, da ne bodo več konkurenčni v proizvodnji igrač in cunj.
Petar Karamazov
# 10.02.2012 ob 14:16
Glede na to, da so vsi elektronski izdelki narejeni v LR Kitajski ali pa vsaj v Vietnamu ali Taiwanu, so zaradi tega dosti dosti cenejši in še vseeno imajo kapitalisti mastne dobičke. Včasih, ko je bilo vse "Made in W. Germany", je bilo to svinjsko drgao, pa tudi tisto Made in YU ni bilo poceni.
Whitetrasher
# 10.02.2012 ob 14:10
@mdural
Nevem koliko si star ampak jaz se spomnim,da sem šparal za walkmana,ljudje so jemali kredite za videorecorderje in satelitske antene.Avdio kasete smo presnemavali tudi po štirikrat.Nogavice in gate niso bile pakirane po šest kosov za pet evrov in podobno.
Meni osebno tudi ni všeč,da se proizvodnja prenaša v Azijo a si ne morem nič pomagati.kapitalizem je pač tak,da iskorišča trg in ustvarja vedno večji profit.Kitajci so dejansko najmanj krivi za to!!koristijo priložnost tako kot bi jo vsakdo..
Vratovinc
# 10.02.2012 ob 13:54
Zahodno gospodarstvo si je leta melo roke ob dobičkih ki jih je ustvarilo na račun proizvodnje v azijskih državah, sedaj pa nekateri taiste vidijo kot nevarnost. Lepo je jezdit na tujem hrbtu, ko se ta hrbet zravna je pa kriv za vse gospodarsko gorje... Ne bi bil zahod v taki finančni, ideološki, moralni in še kakšni drugi krizi, če se prednosti nebi dajalo predvsem pohlepu in pretirani tekmovalnosti.
mdural.
# 10.02.2012 ob 13:31
@white trasher
kako se je pa kupovalo v 80-ih in mogoče prej, je bilo nemogoče kupiti avto, videorekorder, tv in ostale stvari? Ne, pa ne govorim o jugoslaviji in ostalih državah bloka, govorim o zahodnih državah. Tudi danes je mnogo avtomobilov narejeno tu doma in so dostopni!
Vendar namesto, da bi lastniki pobrali 50% provizije selijo proizvodnjo v revne države in poberejo 80%.
Tako odhajajo službe, a smo še vedno dovolj neumni, da te, večinoma manj kvalitetne stvari od domačih tudi kupujemo. Nokia bo preselila vso proizvodnjo v azijo, noben pa ne pove, da je njihov miljardni minus posledica obupnih odločitev vodstva in ne višjih plač delavstva.
Torej tudi preden smo imeli proizvodnjo oblek, čevljev in elektronike v aziji se je kupovalo in cene so bile dovolj nizke.
Tako pa imamo poplavo na tajskem in obstane proiuzvodnja trdih diskov. Če bi imeli kaj proizvodnje pri nas, se to ne bi zgodilo.
S svojim prispevkom zgolj opravičuješ dejanja meneđerjev in jim pomagaš, da se ne vozijo v mercedesu, temveč maybachu, medtem ko se tukaj število brezposelnih povečiuje.
ginza
# 10.02.2012 ob 11:09
Binder Bandet, hvala za link. Zelo zanimivo. Tudi pri nas imamo podobno stanje (sicer ne v takšnih številkah). Sem slišala, da so ljudje, ki so plačani za to, da hodijo po praznih stanovanjih novogradenj prižigat in ugašat luči, da bi izgledalo, kot da kdo v njih živi. Pa postavijo rastline na okna in balkone z istim namenom. Samo zato, ker nočejo stanovanj prodati po nižji ceni.
Whitetrasher
# 10.02.2012 ob 10:30
Hočeš-nočeš-moraš!
Kitajsko gospodarstvo nam nudi ogromno stvari po sprejemljivih cenah.Če temu ne bi bilo tako bi bila naša obleka,obutev dosti dražja računalniki in elektronika nasploh pa večini nedostopna oziroma bi za nakup računalnika rabili en povprečen kredit.
No vse se enkrat konča in gorje nam,ko se to zgodi.
Petar Karamazov
# 10.02.2012 ob 10:08
Kitajska kupuje evropska podjetja, da z njimi pridobiva nova znanja. Ko bo imela dovolj patentov in strokovnjakov na svoji strani, bo ta podjetja uničila, vi vsi pa boste ploskali po nagi riti.
Binder Dandet
# 10.02.2012 ob 10:00
Poglej video, pa boš videl, da nam bodo v prihodnje še bolj. Ko bo tudi njihov nepremičninski balonček počil.
kingstone
# 10.02.2012 ob 09:58
nehajmo že s to kitajsko!!!
zakaj smo tako neumni da nam krojijo usodo gospodarstva!!
Binder Dandet
# 10.02.2012 ob 09:55
Kazalo