Število zaposlenih v trgovini se je v zadnjih letih zmanjšalo. Foto: Reuters
Število zaposlenih v trgovini se je v zadnjih letih zmanjšalo. Foto: Reuters


Delavci v trgovinski dejavnosti so nezadovoljni in razmišljajo o stavki, kaže povzetek omenjene ankete, ki jo je sindikat izvedel v maju, prav tako je v zadnjih dveh mesecih povratne informacije o stanju v podjetjih zbiral na zborih delavcev. Sindikat je organiziran na območju celotne države, med več tisoč člani pa so zaposleni iz večine trgovskih družb v Sloveniji.

68 odstotkov vprašanih je zelo nezadovoljnih s plačilom, ki ga prejemajo za opravljeno delo, so sporočili iz sindikata. Skoraj dve tretjini jih brez malice in prevoza prejema mesečno plačilo med 600 evri in 750 evri neto, slaba četrtina manj kot 600 evrov, devet odstotkov od 750 evrov do 900 evrov in samo dva odstotka jih prejema več kot 900 evrov mesečno. Delavci tako ostajajo nezadovoljni in razmišljajo o stavki.

Z nedeljskim režimom zadovoljni
Zaposleni v trgovski dejavnosti so sicer zadovoljni z ureditvijo dela ob nedeljah in praznikih, kot velja od letošnjega 1. januarja, vendar hkrati opozarjajo na zlorabe dogovora med delodajalci. V sindikatu zato pravijo, da si prizadevajo za pravilno opredelitev izjem, ki bodo uredile vsa področja dela v tej panogi in omogočile, da tudi trgovinski delavci uživajo v zasluženem počitku ob praznikih.

Zaradi pretekle finančne krize kot tudi zaradi sprememb zakona o trgovini, ki je dereguliral poklic prodajalcev in trgovinskih poslovodij, se je struktura zaposlenih v tej dejavnosti v zadnjih letih bistveno spremenila, zmanjšalo se je tudi njihovo število. Aktualna kolektivna pogodba, ki se izteka konec letošnjega leta, ne izpolnjuje več zahtev delavcem v trgovinski dejavnosti, zato je določene določbe treba ponovno opredeliti in slediti potrebam delavcev, opozarjajo v sindikatu in dodajajo, da bodo zahteve za boljše delovno okolje vsekakor vodile v stavko, če nova kolektivna pogodba ne bo prinesla znatnih sprememb.