Ministrstvo, ki je več let gledalo skozi prste davčnim dolžnikom, neplačnikom prispevkov in povzročiteljem splošne nevarnosti, je z odvzemom koncesij zagrozilo šele zaradi neizpolnjenih evidenc. Foto: Dani Modrej
Ministrstvo, ki je več let gledalo skozi prste davčnim dolžnikom, neplačnikom prispevkov in povzročiteljem splošne nevarnosti, je z odvzemom koncesij zagrozilo šele zaradi neizpolnjenih evidenc. Foto: Dani Modrej
Dimnikar
Dimnikarji, zaposleni pri koncesionarjih, ki ne plačujejo prispevkov, so se po pomoč obračali tudi na ministrstvo, a zaman. Foto: Reuters

V zadnjih mesecih je tako 33 koncesionarjem zagrozilo tudi z odvzemom koncesij. A razlog za to niso bili neplačani prispevki, davčni dolgovi, veriženje podjetij in druge lumparije, ki so si jih nekateri koncesionarji v preteklosti nekaznovano privoščili, temveč neustrezno izpolnjevanje evidence malih kurilnih naprav Evidim.

Gre za centralno evidenco malih kurilnih naprav, v katero dimnikarski koncesionarji vpisujejo posamezne podatke o kurilnih napravah in opravljenih meritvah. Evidenca, ki so jo na ministrstvu vzpostavili leta 2013, naj bi še v začetku letošnjega leta zajela dobrih 80 odstotkov od približno 500 tisoč malih kurilnih naprav v Sloveniji. Začetna naložba je bila po navedbah ministrstva 40 tisoč evrov, letno pa na ministrstvu za vzdrževanje evidence namenijo še 9.500 evrov. Ob tem na ministrstvu še navajajo, da je bila v zvezi z razpisom opravljena tudi kriminalistična preiskava, kjer ni bilo ugotovljenih nepravilnosti.

Pred morebitno uvedbo nove zakonodaje s področja dimnikarstva, ki bo odpavila koncesije in uvedla licence, pa si na ministrstvu želijo evidenco izpopolniti. Bo pa s predlaganim zakonom o dimnikarskih storitvah, ki ukinja koncesije in uvaja licence, narasel strošek vodenja evidence Evidim. V predlogu zakona so na ministrstvu že predvideli, da bodo za nadgradnjo Evidima potrebovali 390 tisoč evrov, ki jih nameravajo porabiti v več letih, stroški letnega vzdrževanja evidence pa se bodo povišali na 20 tisoč evrov.

Odvzemov koncesij ne gre pričakovati
Na ministrstvu ob tem poudarjajo, da je odvzem koncesije skrajna sankcija, ki lahko pozvane koncesionarje doleti, če ne bodo upoštevali poziva in evidence Evidim za svoje območje ustrezno dopolnili. Tako so tudi na naše vprašanje, katere koncesionarje so pozvali k dopolnitvi evidence Evidim in jim zagrozili z odvzemom koncesije, z ministrstva odgovorili, da po njihovem mnenju objava seznama v tej fazi delovnega postopka ni primerna, saj je večina koncesionarjev podatke že dopolnila, ministrstvo pa bo ustreznosti dopolnitev preverjalo ob koncu meseca in se odločalo tudi za morebiten odvzem koncesije.

Ob predstavitvi evidence Evidim so na ministrstvu kot glavno prednost evidence poudarili, da bodo lahko na podlagi zbranih podatkov izdelovali ocene primernosti kurilnih naprav z vidika energetske učinkovitosti in oceno njihovega vpliva na onesnaženost zraka. Pri tem pa ostaja odprto vprašanje, kako natančne so meritve oziroma podatki, ki jih koncesionarji vnašajo v evidenco.

Kalibrirni postopek za naprave ni določen
Na ministrstvu so na naša vprašanja o nadzoru nad ustreznostjo merilnih naprav in kalibracijo naprav odgovorili, da “kalibrirni postopek v skladu s standardi mednarodne organizacije za meroslovje ni določen, obstaja pa primerjalni postopek glede na etanolski merilnik”. Pri ugotavljanju ustreznosti naprav se ministrstvo namreč zanaša na potrdila o servisiranju in umerjanju naprav, ki jih predloži koncesionar. Ob tem poudarajo to kot prednost glede na merilnike, ki jih uporabljajo serviserji kurilnih naprav, ki jih po informacijah ministrstva ne nadzira nihče, medtem ko je nadzor merilnih naprav, ki jih uporabljajo dimnikarji, v pristojnosti ministrstva.

Nadzor nad dimnikarskimi koncesionarji je področje, kjer je ministrstvo že večkrat zatajilo. Tako so koncesije obdržali tudi koncesionarji, ki so verižili podjetja, kopičili davčne dolgove in puščali svoje delavce brez plačanih prispevkov. Ti so se po pomoč večkrat obrnili tudi na ministrstvo, a zaman.

Dolg seznam lumparij
Tudi podjetje, katerega direktor in uslužbenec sta bila na prvostopenjskem sodišču obsojena zaradi povzročitve splošne nevarnosti, pri čemer sodba še ni pravnomočna, še naprej opravlja dimnikarske storitve in je z letošnjim letom svojo dejavnost razširilo na še eno koncesijsko območje. Koncesionarja, ki je nepravilno obračunaval storitve in potne stroške ter uporabnikom nalagal obveznosti pri napravah, ki niso v pristojnosti dimnikarske koncesije, pa je ministrstvo z odločbo zgolj pozvalo, naj nepravilnosti preneha izvajati.

Ministrica želi nadzor, komisija zavlačuje
Zato se tudi ob zadnjem pozivu ministrstva, kljub grožnjam z odvzemom koncesij, ne gre nadejati sankcioniranja kršilcev zakonov in predpisov, saj se pri vsakem resnejšem poskusu nadzora kršilcev zaplete že na ministrstvu. Ministrica Irena Majcen je namreč maja izdala sklep, s katerim je imenovala strokovno komisijo, katere naloga je preveriti pravilnost postopkov za dodelitev koncesij enajstim koncesionarjem. Ministričin sklep je sovpadal s kriminalistično preiskavo, o kateri smo že poročali. Po sklepu bi morala komisija končno poročilo ministrici oddati 17. junija, a ga do danes še ni pripravila. Po zadnji napovedi naj bi komisija delo končala šele na koncu septembra.

Takrat bo najverjetneje tudi znana usoda zakona o dimnikarskih storitvah, po katerem bodo dimnikarske storitve še naprej obvezne, a si bo uporabnik lahko dimnikarja izbral sam. Zakon je še v postopku v državnem zboru, kjer pa so mu koalicijski poslanci že napovedali načelno podporo, a tudi nekatere spremembe. Med spremembami, za katere si prizadevajo tudi najmočnejši koncesionarji, pa je tudi podaljšanje prehodnega obdobja, kjer bi še veljal koncesijski sistem. Podaljšanju so naklonjeni tudi v največji koalicijski stranki SMC.