Odhajajoča in verjetna nova ministrica za delo Anja Kopač Mrak je napovedala  spremembe zakonodaje v smeri, da prejemanje pokojnin in opravljanje samostojne dejavnosti ne bi bilo več nezdružljivo. Foto: BoBo
Odhajajoča in verjetna nova ministrica za delo Anja Kopač Mrak je napovedala spremembe zakonodaje v smeri, da prejemanje pokojnin in opravljanje samostojne dejavnosti ne bi bilo več nezdružljivo. Foto: BoBo
Upokojenci dobili kislo rešitev glede vračanja pokojnin
Upokojeni obrtniki, ki delajo, bodo ob pol pokojnine

Napovedala je še spremembe zakonodaje, da prejemanje pokojnin in opravljanje samostojne dejavnosti ne bi bilo več nezdružljivo.

Pokojninska reforma, ki je začela veljati z začetkom leta 2013, je spremenila status za določene kategorije upokojencev, ki so hkrati opravljali samostojno dejavnost in se jim ni bilo treba vključiti v obvezno pokojninsko zavarovanje, in sicer tako, da so se po novem morali vključiti v obvezno zavarovanje na podlagi opravljanja te samostojne dejavnosti. Za to so sicer imeli prehodni rok do konca lanskega leta, nato pa so jim z zakonom o matični evidenci rok podaljšali še do konca tega leta.

Sistemska primerjava evidenc
Mojca Uhan z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) je na novinarski konferenci pojasnila, da je zavod v začetku letošnjega leta začel sistemsko primerjati evidence Poslovnega registra Slovenije in evidence upokojencev.

Pri tem so po njenih besedah ugotovili, da bi 658 upokojencev glede na podatke poslovnega registra skladno z zakonodajo moralo biti vključenih v obvezno pokojninsko zavarovanje. Ob nadaljnjem preverjanju so ugotovili, da je 64 odstotkov teh upokojencev izpolnjevalo pogoje po prejšnji pokojninski zakonodaji in prehodno obdobje še ni poteklo, tako da jim izplačevanja pokojnin niso prekinili.

15 odstotkov od 658 upokojencev bo moralo vračati pokojnine
Pri 15 odstotkih teh 658 upokojencev so izdali odločbo o obveznosti vključitve v pokojninsko zavarovanje kot samozaposleni, kar pomeni, da so jim prenehali izplačevati pokojnine in bodo morali vračati del pokojnine za nazaj. Polovica omenjenih upokojencev je vložila pritožbo in drugostopenjski organ še ni odločil. Polovica ostalih, pri katerih je odločba že pravnomočna, pa je vložila zahtevo za sodno varstvo.

V 21 odstotkih teh primerov Zpiz še ni odločil o morebitni obveznosti vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje, je pojasnila Uhanova. Generalni direktor Zpiza Marijan Papež je pri tem opozoril, da zavod vseskozi vodi postopke skladno z zakonom, pri čemer pa upoštevajo tudi sodno prakso.

Znesek še ni znan
Povprečen znesek, ki ga bodo morali omenjeni zavarovanci vrniti, še ni znan. Lahko pa ga skladno z zakonodajo vračajo v 12 obrokih, so pojasnili predstavniki Zpiza.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak, pa je napovedala, da bodo glede na prakso drugih evropskih držav, kjer ni enake logike nezdružljivosti statusov, kot to velja za slovenski pokojninski sistem, šli v spremembo zakonodaje na tem področju. Ob tem pa je opozorila, da pri sprejemanju pokojninske reforme socialni partnerji niso nikoli kot sporno izpostavili nezdružljivosti statusov.

Gre za veliko sistemsko spremembo
Tako Kopač Mrakova pričakuje, da bodo to problematiko odprli na eni prvih sej Ekonomsko-socialnega sveta. A opozarja, da pri tem vprašanju ne gre za poseg v samo en člen zakona, pač pa za veliko sistemsko spremembo in spremembo logike delovanja pokojninskega zavarovanja, za kar bo potreben celovit razmislek.

Prav tako na Zpizu preučujejo vso sodno prakso. Nedavna sodba višjega sodišča namreč po Papeževih besedah nekoliko milejše obravnava člen prejšnje pokojninske zakonodaje, po katerem obvezno pokojninsko zavarovanje za samozaposlene ni bilo obvezno.

Upokojenci dobili kislo rešitev glede vračanja pokojnin
Upokojeni obrtniki, ki delajo, bodo ob pol pokojnine