Gospodarstvo
(5)

Poudarki

  • Veljavna uredba o poroštvih
  • Poroštva bodo draga
  • Država izdaja novo obveznico
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 3,7 od 3 glasov Ocenite to novico!
France Križanič
Poroštva bodo draga, je napovedal finančni minister France Križanič. Foto: MMC RTV SLO

Dodaj v

S poroštvi odprta pot kreditiranju

Država bo izdala novo državno obveznico
6. december 2008 ob 10:39
Ljubljana - MMC RTV SLO/STA

Veljati je začela novela zakona o financah, ki predpisuje pravila in pogoje za izdajanje poroštev bankam. Ta naj bi znašala 12 milijard evrov do konca leta 2010.

Izdajo vsakega posameznega poroštva bo potrjevala vlada, pogodbe pa bo podpisoval minister za finance. Poroštva bodo skladno z uredbo lahko dobile solventne kreditne ustanove s sedežem v Sloveniji, tako pridobljena sredstva pa bodo morale nameniti spodbujanju gospodarske aktivnosti in zagotovitvi kreditne podpore prebivalstvu in gospodarstvu.

Prepoved kreditiranja odkupov podjetij
Uredba prepoveduje uporabo tako pridobljenih sredstev za kreditiranje in refinanciranje kreditov, namenjenih odkupom podjetij od uprav in z njimi povezanih oseb.

Poroštveno pogodbo bo z izbranim kreditojemalcem sklenil finančni minister, v njej pa bo zapisano tudi, da bo, če banka kreditojemalka na bo poravanala obveznosti, to storila država na prvi poziv.

Križanič: Poroštva bodo draga
Predvidene so tudi spremembe na področju izplačevanja nagrad in dividend. Tako se lahko banki, ki ne deluje dovolj uspešno, zamrzne izplačilo nagrad in prepove izplačilo dividend. Poroštva bodo za banke draga, je dejal finančni minister France Križanič, saj je provizija za banke z najvišjo boniteto določena v višini 25 bazičnih točk nad obrestno mero, za tiste s slabšo boniteto pa je višja in se razteza do 55 bazičnih točk nad obrestno mero.

Vlada namerava tudi povečati razpoložljiva sredstva za naložbe v obliki depozitov pri slovenskih bankah. Tako napoveduje izdajo nove obveznice, ki naj bi bila izdana v prvem četrtletju leta 2009. Nova referenčna državna obveznica bo izdana v višini ene milijarde evrov, mandat za skupno vodenje izdaje pa je Slovenija že podelila družbam J. P. Morgan Securities Ltd., Societe Generale in Unicredit banki Slovenija. Ročnost obveznice še ni dokončno določena in bo odvisna od tržnih razmer v času izdaje.

A. K. K.

Prijavi napako
Komentarji
vreteno
# 09.12.2008 ob 09:40
Aha, Morgan pa Societe sta dobila mandat :)). Lepo, ni kaj g. minister. Ena milijarda je malo, dajte vržte še kakšno gor na grmado, da imamo potem kres kot se spodobi. No, ko ste tak zgovorni na minstrstvu, lahko bi še povedal kakšne izgube imajo družbe, ki ste jim že podelili pooblastila. SG celo na vodilnem mestu :)))). Upam le, da bodo kakšne prihodnje generacije imele priložnost da se vsaj sramujejo tega kar so počeli njihovi predniki.
kalopteriks
# 06.12.2008 ob 21:23
Ne ga srat! A mislite, da bo to veljalo tudi za 90% podjetjij, ki so v lasti levakov? Pol Zaresnik ne bo mogel več prodajat in gojit zelenjave. Jasno da je to medijska napumpancija zrežirana v novi vladi!
reca
# 06.12.2008 ob 14:09
Menim da je treba najprej vspostavit plačilno disciplino. Tu je velik problem ravno država, ki je slab vzor.
Lahko bi prevzeli ŠVICARSKI model, ki je zelo strog in represiven do kršiteljev.
Kluzo
# 06.12.2008 ob 13:06
Spoštovane banke. Ne posojajte denarja zgubaškim firmam. To so tiste, ki so tudi prej, ko še ni bilo "recesije", slabo poslovale. Bojim se, da bodo banke prav tem posojale denar. Firme bodo izpuhtele nekam na neke otoke, kjer imajo naši korito. Dolgovi pa bodo ostali državi. Besede Boruta Pahorja, da firmam brez programov ne bodo posojali denarja, so brez pomena.
citropevec
# 06.12.2008 ob 11:52
No vsaj začeli so drmat. Sam naj pa da nova vlada kej od sebe. To je ukrep, ki ga je urgentno sprejela stara vlada z odobravanje EU. Minister naj bo manj pameten kolk bo to vse koštal. Bo in še več bo, če ne bo dahnil kaj od sebe.
Kazalo