Ljubljansko okrožno sodišče je ustavilo postopek preventivnega prestrukturiranja finančnega holdinga Sava. Foto: BoBo
Ljubljansko okrožno sodišče je ustavilo postopek preventivnega prestrukturiranja finančnega holdinga Sava. Foto: BoBo

Ljubljansko okrožno sodišče je danes tako ustavilo postopek preventivnega prestrukturiranja finančnega holdinga Sava ter uvedlo postopek prisilne poravnave.

Predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave Save so prejšnji teden vložile Gorenjska banka, Zavarovalnica Triglav, Unicredit banka Slovenija, Pokojninska družba A, Skupna in Skupna pokojninska družba, ki imajo do Save za skupaj 47,4 milijona evrov terjatev.

Skupni znesek vseh terjatev do Save, izkazanih v zadnjem javno objavljenem letnem poročilu družbe z dne 31. december 2014, je sicer ocenjen na 222,5 milijona evrov.

Mesec za prijavo terjatev
Upniki imajo zdaj en mesec časa, da v postopku prisilne poravnave prijavijo svoje terjatve.

Za upravitelja je sodišče že v četrtek imenovalo Matjaža Nanuta, upniki, ki so predlagali postopek prisilne poravnave, pa imajo tri mesece časa, da vložijo naknadni predlog prisilne poravnave, sicer bo sodišče postopek ustavilo in začelo postopek stečaja Save.

DUTB Savi zasegel premoženje
Sava je bila v postopku preventivnega prestrukturiranja od lanskega decembra, vendar je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) kot njena največja upnica s 86,2 milijona evrov terjatev 28. maja soglasje k postopku umaknila. Dan pozneje je Savi DUTB zasegel njeno turistično družbo Sava Turizem.

S tem je t. i. slaba banka Savi zasegla pomembno premoženje ter ji bistveno poslabšala možnosti poplačila ostalih upnikov. A DUTB je moral Savi zasežene delnice že vrniti.

Že DUTB je sodišču predlagal uvedbo postopka prisilne poravnave, vendar je to po opozorilu upnikov storil prezgodaj, saj sodišče takrat še ni odločilo o obstoju razlogov za ustavitev preventivnega prestrukturiranja.

Sava je želela prestrukturiranje
V petek so iz Save sicer sporočili, da bodo v sodelovanju z upniki pripravili dolgoročni program prestrukturiranja, usmerjen v razvoj turistične divizije. Ta bi vseboval tudi aktivnosti za finančni steber Save, katerega poglavitni del predstavljata naložbi v Gorenjsko banko in delniški sklad Alpen.si, ki dobro poslujeta, so napovedali.

Kot so danes sporočili iz Save, pa so nekateri upniki zahtevali pospešitev dezinvestiranja naložb v Gorenjsko banko in Alpen.si zaradi razdolževanja Save oziroma poplačila kreditov bankam in DUTB-ju. Uprava je tako ob pomoči nemškega svetovalnega podjetja Equity Gate iz Wiesbadna začela postopek prodaje svojega 44,07-odstotnega deleža v Gorenjski banki.