Trubar, ki velja za osrednjo osebnost v zgodovini slovenskega naroda, je prvi, ki je omenjal Slovenijo kot enovito deželo med Štajersko in Trstom, večina pa ga pozna tudi po besednih zvezah
Trubar, ki velja za osrednjo osebnost v zgodovini slovenskega naroda, je prvi, ki je omenjal Slovenijo kot enovito deželo med Štajersko in Trstom, večina pa ga pozna tudi po besednih zvezah "Nikdir dom", s katerim je označil svoje pregnanstvo, nagovorom "Ljubi Slovenci" ter "Stati inu obstati". Foto: MMC/Miloš Ojdanić
Če si želite pokukati v notranjost predsedniške palače, lahko to na vodenem ogledu naredite danes. Foto: MMC RTV SLO
Dan Primoža Trubarja

Za spominski dan avtorja prve knjige v slovenskem jeziku in pobudnika oblikovanja zavesti o enotnosti slovenskega kulturnega, jezikovnega in političnega prostora je bil izbran domnevni datum njegovega rojstva v juniju 1508.

Pobudo za praznik je leta 2008 ob praznovanju 500. obletnice Trubarjevega rojstva dal tržaški pisatelj Boris Pahor. Posredoval jo je takratnemu predsedniku slovenskega centra PEN Tonetu Peršaku, ta pa dalje v DZ. Poslanska skupina SD je oblikovala predlog, ki ga sprejel DZ.

Si želite pokukati v predsedniško palačo?
Kot so sporočili iz Urada predsednika RS, bodo danes pripravili dan odprtih vrat. Obiskovalci si bodo lahko ogledali poslopje predsedniške palače pod strokovnim vodstvom uslužbencev Protokola RS, in sicer ob 12.00 in 14.00. Pred predsedniško palačo bo postrojena častna straža garde Slovenske vojske.

V DZ-ju so dan Primoža Trubarja počastili v četrtek, ko je odbor DZ-ja za kulturo pripravil kulturno prireditev. Predsednica odbora Majda Potrata je poudarila, da Trubar vsem generacijam Slovencem odpira vsaj tri vprašanja - vprašanje identitete, pripadnosti in vizije. "Trubar je svoje zastavljene cilje dosegel in s tem presegel svoj čas," je dodala.

Pod naslovom Trubarjev dan ali dom v jeziku je v soboto v Velikih Laščah potekala konvencija oziroma srečanje pisateljev, ki so ga pripravili v sklopu projekta Slovenska pisateljska pot. Na prireditvi so spregovorili tudi o Trubarjevi Cerkovni ordningi, katere drugi ohranjeni izvod so lani našli v nemškem Memmingenu.

Verske knjige je treba brati v domačem jeziku
Primož Trubar, rojen leta 1508 na Rašici, velja za eno osrednjih osebnosti slovenske kulturne in tudi siceršnje zgodovine. Kot duhovnik je služboval na Slovenskem in v Nemčiji. Kot zagovornik nauka Martina Lutra je širil protestantsko vero in po idejah reformatorjev, da naj bodo verske knjige v ljudskem jeziku, začel pisati slovenske knjige, med prvimi sta bila Katekizmom in Abecednik. Umrl je leta 1586.

Dan Primoža Trubarja