Stone je s svojim obiskom medijsko nekoliko zasenčil siceršnjega zvezdnika vseh dosedanjih festivalov Subversive, slovenskega filozofa Slavoja Žižka. Foto: EPA
Stone je s svojim obiskom medijsko nekoliko zasenčil siceršnjega zvezdnika vseh dosedanjih festivalov Subversive, slovenskega filozofa Slavoja Žižka. Foto: EPA
Oliver Stone v svoji seriji dokumentarcev, posnetih v sodelovanju s Showtimom, raziskuje "razloge za hladno vojno s Sovjetsko Zvezo, Trumanovo odločitev za spust atomske bombe na Japonsko in spremembe v svetovni vlogi Amerike po padcu komunizma".
Oliver Stone politično v Zagrebu
V Zagrebu se je začel Subversive festival

Svojo politično držo je spremenil šele po obisku v San Salvadorju, kjer se je spopadel s posledicami ameriške imperialistične politike.

Stone je dejal, da se je iz vojne v Vietnamu vrnil leta 1968 kot 23-letnik. Tedaj se ni zavedal ameriške geostrateške politike, ki je že več kot 100 let usmerjena zgolj k doseganju svetovne hegemonije in prevlade ZDA.

Danes je prepričan, da so ZDA v preteklosti izpustile že več priložnosti, da bi takšno politiko spremenile. Ena izmed ključnih je bil umor predsednika Johna F. Kennedyja, pred petimi leti pa je svojo priložnost zamudil tudi predsednik Barack Obama, meni Stone.

Trikratni oskarjevec je povedal, da je svoje nazore spremenil kot 40-letnik, sredi 80. let preteklega stoletja, ko je prepoznal vzorec delovanja ameriške politike v Srednji Ameriki. Nato se je proti ameriški propagandi začel boriti s svojimi dokumentarnimi filmi, do tedaj ga uvrščajo med hollywoodske levičarje.

Na zagrebškem festivalu Subversive bo premierno prikazanih deset nadaljevanj njegovega dokumentarca Untold History of the United States (Zamolčana zgodovina Združenih držav Amerike).

Filmi namesto šolskih knjig
Med drugim je režiser povedal, da je serijo dokumentarcev o ameriški zgodovini posnel tudi zaradi svojih otrok, ki jih je ameriški izobraževalni sistem poneumil. Uradna zgodovina ZDA po njegovih besedah govori zgolj o zmagoslavju, ki opravičuje tudi jedrski napad na Japonsko, čeprav zanj ni bilo nobene potrebe.

Tito, "velikan"
Stone je menil, da je bil nekdanji jugoslovanski voditelj Josip Broz - Tito "velikan". Povedal je, da je ZDA uspelo umakniti vse nekdanje voditelje gibanja neuvrščenih razen Tita. Ob tem so gibanje neuvrščenih, ki je bilo po njegovih besedah "sijajna zgodba", v ZDA namenoma spregledali, ker ni smelo biti "tretje poti".

Poudaril je tudi, da v ZDA niso govorili niti o tem, da se je Tito zoperstavil ruskemu voditelju Stalinu, temveč so poudarjali, da je komunizem monoliten. Menil je, da je bilo konec 40. in začetek 50. let preteklega stoletja najbolj temačno obdobje ameriške zgodovine prav zaradi protikomunistične histerije.

Dežurni bavbavi: včasih rdeča nevarnost, danes teroristi
"Danes je komunizem nadomestil terorizem," je izpostavil Stone, ki je podrobno odgovarjal na novinarska vprašanja in se ni menil na opozorila organizatorjev, da je čas za druženje z novinarji potekel.

Sam ocenjuje, da ameriško gibanje Occupy ni bilo uspešno, ker niso imeli jasnega cilja, s katerim bi se lahko poistovetilo veliko ljudi. Povedal je, da ima 80 odstotkov ameriških državljanov cilj, da bi se pridružili tistemu enemu odstotku bogatih, medtem ko je po drugi strani v državi več kot 50 milijonov revnih.

V Zagreb lahko pohitite še jutri
Stone je v nedeljo o svojem dokumentarcu spregovoril na okrogli mizi v zagrebškem kinu Europa, kjer so mu podelili tudi nagrado za življenjsko delo. Z občinstvom se bo družil tudi v torek ob 23.00. V torek naj bi režiserja sprejel tudi hrvaški predsednik Ivo Josipović.

Oliver Stone politično v Zagrebu
V Zagrebu se je začel Subversive festival