"Včasih dobim tisti zoprni napad klavstrofobije in si rečem, kaj sploh še delam v tem podalpskem zakotju, zakaj ne odidem nekam, kjer ni vse tako sektaš­ko, zatohlo, homofobično, ksenofobno in provincialno. Potem pa me za silo potolaži dejstvo, da imamo v Ljubljani skladno s smernicami svetovne umetnosti, ki v svoje razmišljanje ves čas vztrajno vključuje tudi socialne teme in eksistencialne težave manjšinskih kultur, v zadnjega četrt stoletja vrsto dogodkov in festivalov, ki se ukvarjajo z reprezentacijami spola in seksualnosti in ki svet kdaj pa kdaj ponesejo k nam," v uvodniku k festivalu piše Nataša Sukič. Foto: Www.ljudmila.org
Božja napaka
Film Božja napaka se je rodil iz ideje, posneti portret transspolne osebe. "Kot tujke nismo poznale transspolnih ljudi v Sloveniji, opazile pa smo, da je to še vedno precej skrito in je »tabu« v slovenski družbi. Tako se nam je zdela dobra tema za raziskovanje, ne samo zaradi našega osebnega zanimanja, temveč tudi za naše slovenske prijatelje in prijateljice," so o projektu povedale njegove avtorice, Eva Matarranz, Anna Savchenko in Catarina Leal. Na koncu so uspele k sodelovanju pridobiti pri nas znano Salome. Foto: Spletna stran festivala
Začenja se 30. Festival LGBT

V Slovenski kinoteki se bo s projekcijo kratkega filma Božja napaka, ki si je prislužil nagrado rožnati zmaj za kratki film, začela 30. izdaja festivala LGBT-filma. Festival bo ponudil 23 celovečernih in 15 kratkih filmov. Ob koncu bodo podelili še dve nagradi rožnati zmaj - eno bo podelilo občinstvo, drugo selektorska ekipa.

Salome se predstavi
V filmu Božja napaka Salome, po rodu iz Hrvaške, ki je pred leti še kot Nenad prišla v Slovenijo in pri svojih štiridesetih tudi z operativno spremembo spola postala ženska, neposredno in pogumno spregovori o svojih izkušnjah, karieri, ljubezni in boju za svoj prostor pod soncem. Režijo podpisujeta Eva Matarranz in Anna Savchenko.

Sledila bo projekcija venezuelsko-španske koprodukcije v režiji Miguela Ferrarija Modro in ne toliko rožnato, pretresljive drame o modnem fotografu, ki mora skrbeti za svojega najstniškega sina, obenem pa ima partnerja, ki je zaradi homofobnega napada pristal v komi; film je dobil nagrado za najboljši južnoameriški film in velja za relativno uspešnico svetovnih festivalov.

Pogovori z avtorji
Selektorica festivala Suzana Tratnik je med filmi letošnjega festivala izpostavila švicarski igrani dokumentarni film Krog. Režiral ga je Stefan Haupt, ki bo tudi gost festivala, projekciji bo sledil pogovor z njim. Izpostaviti velja še nemško-litvanski dokumentarni film Julia, katerega scenarij in režijo podpisuje J. Jackie Baier, ki bo prav tako gostja letošnjega festivala.

Ujeli boste lahko kar tri nizozemske filme, od tega sta dva mladinska: Fantje (režija Chris Westendorp) in Poletje (Marjolein Bierens), pa tudi film Matterhorn, za katerega je scenarij napisal in ga režiral Diederik Ebbinge.

V ospredju produkcija zadnjega leta
Kot je na nedavni novinarski konferenci dejal eden izmed selektorjev festivala Brane Mozetič, se kljub jubileju niso odločili za retrospektivni pogled na 30 let festivala, saj bi jim bilo žal izpustiti kakovostno produkcijo iz preteklega leta. Ob jubileju so poskrbeli le za novo ime festivala, ki se je do zdaj imenoval Festivalu gejevskega in lezbičnega filma. Filmi, ki jih bodo prikazali na letošnjem festivalu, prihajajo iz 20 držav. So pa spremenili urnik projekcij. Te bodo zdaj v Slovenski kinoteki ob 18.30 in ob 21.00, nekaj projekcij bo na vrsti že ob 17.00.

Režija - ne več zgolj moška domena
Jasmina Šepetavc, prav tako selektorica festivala, je poudarila, da je v letošnjo izdajo vključenih precej filmov mladih režiserk, ki se tudi tematsko osredotočajo na ženske. Po njenih besedah jih odlikuje inovativnost v pristopu. Med njimi je izpostavila ameriško dramo Primerno vedenje, katere režijo podpisuje Desiree Akhavan, ki je v filmu tudi zaigrala, filipinsko dramo Zadnji Anitin čačača, scenarij in režijo podpisuje Sigrid Andrea P. Bernardo, ter ameriški komediji Kdo se boji Vagine Wolf? (režija Anna Margarita Albelo) in Hude sramne lasulje (Madeleine Olnek).

Spremljevalni program bo potekal na Metelkovi, nekaj festivalskih projekcij pa se bo zvrstilo tudi v Mariboru, Kopru, Celju in na Ptuju.

Začenja se 30. Festival LGBT