Janez Burger, ki ga poznamo predvsem po filmih V leru (1999) in Ruševine (2004), je idejo za svoj tretji celovečerni film dobil že daljnega leta 2003. Foto: Nada Žgank / arhiv Kinodvora
Janez Burger, ki ga poznamo predvsem po filmih V leru (1999) in Ruševine (2004), je idejo za svoj tretji celovečerni film dobil že daljnega leta 2003. Foto: Nada Žgank / arhiv Kinodvora
Circus Fantasticus
Janez Burger: 'Ko sem se rodil v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji, se je zdelo, da so bile temne sile zla poražene v času druge svetovne vojne in bomo živeli v bratstvu, enotnosti in miru do konca svojih dni. Kar je ostalo od vsega tega, so samo lepi spomini na otroštvo.'
Circus Fantasticus
Circus Fantasticus je na 13. FSF-ju pobral kar šest vesen, tudi tisto za najboljši film.
Circus Fantasticus
Žirija FSF-ja je v utemeljitvi zapisala, da 'film Circus Fantasticus prepleta surovi naturalizem z magično poetiko in nam tako odpira popolnoma nov pogled na vojno', in ob tem izpostavila prizore s tankom in trupli na peščeni plaži, ki po njihovem mnenju sodijo v antologijo slovenskega filma.
Leon Lučev je ugleden hrvaški gledališki in filmski igralec. Letos ga bomo lahko videli v srbsko-nemško-francoski koprodukciji Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem režiserja Bojana Vuletiča.

Zdaj se bo torej izkazalo, ali lahko futuristični, sanjski, alegorični film o vojni brez enega samega vojaka, v katerem ne spregovorijo niti besede, slovensko publiko navduši, tako kot je žirijo FSF-ja, in v Kinodvoru, kjer si ga že lahko ogledate, doseže dostojen obisk.

Pred projekcijo filma so navzoče pozdravili Stojan Pelko, državni sekretar na ministrstvu za kulturo, Nina Peče, direktorica Kinodvora, ter seveda režiser in scenarist Janez Burger. Film o vojni brez besed je pred kratkim na filmskih festivalih v Rotterdamu in Göteborgu doživel topel sprejem občinstva ter zbudil zanimanje mednarodne filmske javnosti, še v tem mesecu pa bo predstavljen na Evropskem filmskem marketu v Berlinu in filmskemu festivalu v Dublinu.

Sorodnik Wendersovih angelov in Kubrickovega kozmonavta
Stojan Pelko, državni sekretar na ministrstvu za kulturo, je v svojem nagovoru poudaril, da so "Burgerjevi sogovorniki lahko Tiananmen, 11. 9. in bosanski cirkus, a tudi Mallickovi Nebeški dnevi, Kubrickova Odiseja in Wendersovo Nebo nad Berlinom. Bolj ko je peklensko tu spodaj, bolj prepričljivo resni avtorji segajo visoko, po nebu ..." Po projekciji filma sta sledila predstavitev ekipe ustvarjalcev in ogled fotografij s snemanja filma avtorja Mitje Lična v Kinodvorovi Galeriji, nadaljevalo pa se je z druženjem s filmsko ekipo v Kinodvorovi Kavarni.

Ne samo za Ljubljančane
Danes se del ekipe na čelu z režiserjem in producentom odpravlja še na projekcijo filma v Izolo, od 10. februarja pa bo film na ogled tudi v Celju. Ljubitelji filma v Mariboru ga bodo lahko videli od 25. februarja, v Velenju in Slovenj Gradcu pa od 4. marca. Sledijo Zagorje (od 8. 3.), Ptuj (od 18. 3.), Domžale (od 22. 3.), Radovljica (od 24. 3.), Krško (od 4. 4.) in Trbovlje (od 5. 4.).

Film, v katerem ni spregovorjena niti ena sama beseda, je zgodba o moškem, ki ostane sam z otrokoma v napol porušeni hiši sredi osamljene planjave. Njegovo ženo je ravnokar ubila granata. Moški pričakuje nov napad. Namesto tega se pri hiši ustavi potujoča karavana cirkusa Fantasticus, ki s seboj pripelje umirajočega vodjo cirkusa. Ali se lahko v pokrajini vojne in smrti zgodi tudi kaj lepega? Se lahko življenje premakne naprej?

Zgodovina ne more preseči vojne
"Ko razmišljamo o tem, kako je človeštvo živelo zadnjih nekaj tisoč let, ne dobimo vtisa, da je živelo v miru, ki so ga občasno prekinile vojne. Živelo je v vojni z občasnimi premirji. Za dokaz je treba samo vključiti televizijo. Vojna spreminja svojo obliko, vendar pa to ne pomeni, da ni sestavni del človeške narave in kot taka del okolja, v katerem živimo. Bilo bi iluzorno misliti, da se bo to dejstvo bistveno spremenilo v naslednjih nekaj stoletjih. Circus Fantasticus obravnava vprašanje, kako preživeti v takem okolju. Dogaja se v vojni, ki ni vezana ne na prostor in ne na čas. Lahko bi se dogajal pred stotimi leti ali tri tisoč let v prihodnosti. Ljudje v tem filmu ne govorijo, kar pa ne pomeni, da je to nemi film. Besede v vojni ne veljajo nič. Če bi veljale, ne bi bilo vojn. Circus Fantasticus je film občutij, atmosfer, senzibilnosti, nadrealnosti. Film, ki govori o tem, kar ne more biti izraženo z besedami,” je o filmu povedal Burger.

Tako mednarodne igralske zasedbe slovenski film še ni videl
Glavno vlogo igra Leon Lučev, priznani hrvaški igralec (Grbavica, Priča), ki je igral v že več kot 20 celovečernih filmih, imel pa je tudi osebno izkušnjo z vojno, kar je bilo za režiserja ključnega pomena. Ob njem nastopajo še mlada bosanska študentka režije Luna Zimić Mijović (igrala v Grbavici) ter izjemni cirkuški umetniki: Rene Bazinet, Pauliina Räsänen, Viacheslav Volkov (vsi iz Cirque de Soleil), Ravil Sultanov, Natalija Sultanova (oba diplomanta Moskovske akademije za cirkuške umetnosti), Zhang Xiaoxue (kitajska prvakinja v akrobatiki), Yannich Martens (švicarski prvak v artističnem kolesarstvu) ter nekateri drugi igralci in umetniki.

Producenti filma Jožko Rutar, Petra Bašin (Staragara, Slovenija), Morgan Bushe (FastnetFilms, Irska) ter koproducenti Tomas Eskilsson (Film i Väst, Švedska), Petri Rossi (Cine Works, Finska) in Frederik Zander (The Chimney Pot Group, Švedska) so s preizkušeno filmsko ekipo z močno mednarodno zasedbo film posneli v 35 snemalnih dneh. Direktor fotografije je Diviš Marek, montažer Miloš Kalusek, scenograf Vasja Kokelj, kostumograf Alan Hranitelj, skladatelj Drago Ivanuša, oblikovalca zvoka Robert Flannagan in Daniel Birch, oblikovalka maske pa Alenka Nahtigal. Slovenski distributer filma Circus Fantasticus je Cinemania group.