Pripadnost družini ali državi? Dilemo klasične grške tragedije v novi postavitvi Antigone tematizira japonski umetnik Satoshi Miyagi. Foto: Spletna stran festivala
Pripadnost družini ali državi? Dilemo klasične grške tragedije v novi postavitvi Antigone tematizira japonski umetnik Satoshi Miyagi. Foto: Spletna stran festivala
Nekdanje papeško mesto na jugu Francije se vsako leto odene v gledališke zavese in kulise ter gosti mnoga evropska gledališka, ki pokažejo, kaj se novega dogaja na njihovih odrih.

Antigono je na festivalski oder postavil japonski gledališki režiser Satoshi Miyagi. Festival, ki bo ponudil več kot 40 predstav, se bo sklenil 26. julija.

V središču tritedenskega festivala bo tudi letos politika. "Časi so preveč resni, da bi iz umetnosti lahko naredili dekorativen objekt," so bile besede direktorja Olivierja Pyja, ki festival vodi od leta 2013. Vendar pa politika ne bo sinonim za strankarsko in ideološko, opozarja.

V francoski kulturni javnosti je trenutno veliko ugibanj okrog tega, kako se je japonski režiser, ki je znan po tem, da prepleta tradicionalne japonske gledališke forme in moderne reference, lotil Sofoklejevega teksta. Miyagi je sicer leta 2014 občinstvo v Avignonu že navdušil z Mahabharato, ključnim delom klasične indijske literature.

Nemški režiser Frank Castorf v Avignon prihaja s predstavo Die Kabale der Scheinheiligen - Das Leben des Herrn Moliere. Skoraj šest ur trajajočo predstavo je nekdanji intendant berlinskega gledališča Volksbühne na oder postavil maja lani. Predstava temelji na delu ruskega pisatelja Mihaila Bulgakova in predstavi intrige na dvoru Ludvika XIV., katerih žrtev je postal Moliere.

Kako plesati na temo človeške tragedije v Ruandi?
Na programu festivala je tudi predstava Unwanted Dorothee Munyaneza. Plesalka in koreografinja se je v njej lotila teme posilstva žensk v Ruandi. Dorothee Munyaneza se je rodila v Ruandi, od koder je leta 1994 pobegnila zaradi državljanske vojne.

Britanska režiserka Katie Mitchell v Avignon prihaja s feministično verzijo tragedije Služkinji Jeana Geneta. Francoska igralka Juliette Binoche pa bo ob klavirski spremljavi na festivalu prebirala odlomke iz avtobiografije legendarne francoske pevke šansonov Barbare, preminule leta 1994.

Festival v Avignonu je leta 1947 ustanovil igralec in režiser Jean Vilar, od tedaj se je razvil v enega največjih gledaliških festivalov na svetu. Festival vsako leto ponudi od 35 do 50 gledaliških in plesnih predstav, tako francoskih kot iz tujine. Na njih naštejejo med 140.000 in 190.000 obiskovalcev.