Do konca januarja je vstop v galerijo prost. Foto: Žiga Živulović jr./Bobo
Do konca januarja je vstop v galerijo prost. Foto: Žiga Živulović jr./Bobo
Narodna galerija
Celoten kompleks Narodne galerije, sestavljen iz treh stavb, ki so nastajale med letoma 1894 in 2001, obsega skoraj 13.000 kvadratnih metrov. Foto: Narodna galerija
Narodna galerija
Stalni razstavi je zdaj namenjenih 3.100 kvadratnih metrov površin. Foto: Žiga Živulović jr./Bobo

Uvodna beseda je na otvoritveni slovesnosti pripadla predsedniku Borutu Pahorju, ki je odprtje prenovljene palače in nove stalne zbirke označil za pomemben mejnik v zgodovini slovenske kulture. Po predsednikovih besedah je odprtje prenovljene galerije tudi jubilej za slovenski narod. "Odslej bo Narodna galerija vrhunska umetniška dela iz svojih bogatih zbirk lahko postavila na ogled na dragocenih dodatnih razstavnih površinah, njeni varuhi kulturne dediščine so pridobili dodatne delovne površine, arhitekturni biser slovenske prestolnice je moderniziran s številnimi tehničnimi izboljšavami," je dejal.

V nagovoru je spomnil na začetke galerije, sprva društva, ki je svoje poslanstvo začelo uresničevati leta 1918 v Narodnem domu, ki je "v času narodnih gibanj v 19. stoletju postal duhovno torišče slovenskih rodoljubov". Skoraj sto let trajajoče skupno domovanje telovadnega društva Narodni dom in Narodne galerije se je letos, kot je dejal, dokončno končalo.

Predsednik je izrazil tudi prepričanje, da bo galerija s svojo novo opravo še uspešnejše uresničevala svoje poslanstvo in uveljavljala slovensko kulturno dediščino kot del skupne evropske dediščine enakopravnih narodov ter da bo kot "priznana ustanova odličnosti" podobo slovenstva, enako kot ob ustanovitvi, oblikovala tudi v prihodnje.

Posebno zahvalo je namenil Anici Cevc, ki je galerijo vodila 28 let. Dolgoletni ravnateljici so se ob odprtju poklonili z odkritjem doprsnega kipa, delom kiparja Mirsada Begića.

"Končana je dolga pot prostorskih težav Narodne galerije"
Direktorica galerije Barbara Jaki je številne goste nagovorila z besedami, da se je končala dolga pot prostorskega povečevanja galerije, ki ga je že pred 30 leti zastavila takratna ravnateljica Cevčeva. Z rezultatom so resnično zadovoljni. O delu številnih, ki so sodelovali pri prenovi palače v sodoben muzej, govorita posebni razstavi v pritličju, posebej pa je omenila glavnega projektanta, arhitekta Uroša Birso, Marijo Režek Kambič kot odgovorno konservatorko ter vodjo projekta Dušana Benka in sodelavca Jožeta Raspeta. "Prenove se veselimo zaradi vseh prihodnjih obiskovalcev, ki bodo zdaj lahko doživeli popolnoma novo, sodobno galerijsko izkušnjo, ki je lahko spodbuda in opora za državljansko zavest," je poudarila.

Prenova je doslej največji evropski projekt ministrstva za kulturo. Stal je dobrih 12,3 milijona evrov, od tega je 85 odstotkov nepovratnih sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, 15 odstotkov je prispevala država. Galerijski kompleks obsega skoraj 13.000 kvadratnih metrov v treh povezanih stavbah: najstarejši in zdaj popolnoma prenovljeni Narodni dom iz leta 1896, Ravnikarjevo novo krilo iz leta 1993 in stekleno vhodno avlo iz leta 2001. Stalna galerijska zbirka je s prenovo večja za tretjino del, v njej je 555 eksponatov, ki pripovedujejo o ustvarjanju od visokega srednjega veka do sredine 20. stoletja.

Video Bobo:
Odprtje Narodne galerije

Utrinek z odprtja Narodne galerije nekoliko drugače ...(vir: BoBo)

Posted by Kultura MMC RTV Slovenija on Wednesday, January 27, 2016

Po Narodni galeriji nekoliko drugače (vir: BoBo)

Posted by Kultura MMC RTV Slovenija on Thursday, 28 January 2016
Kulturniki o prenovljeni Narodni galeriji
Narodna galerija skozi čas
Prenovljena Narodna galerija je odprla vrata
Kulturniki o prenovljeni Narodni galeriji
Narodna galerija skozi čas
Prenovljena Narodna galerija je odprla vrata