Ana Jazbec se na sevniškem gradu predstavlja z ne povsem običajno razstavo. Foto: Goran Rovan
Ana Jazbec se na sevniškem gradu predstavlja z ne povsem običajno razstavo. Foto: Goran Rovan
Mlada avtorica je združila tako kolaže, fotografije, risbe kot video in modne kreacije in inštalacije. Foto: Goran Rovan
Skuša oblikovati trajnostna in večfunkcionalna oblačila. Foto: Goran Rovan

Prvo samostojno razstavo na sevniškem gradu je Ani Jazbec omogočila strokovna komisija, ki ji je na kreativnem taboru Aspekta X3 v letu 2012 podelila posebno priznanje »Mlada avtorica leta«. Strokovna komisija je takrat zapisala, da si je to nagrado zaslužila z nevsakdanjim umetniškim delom, za katerim se skriva zanimivo sporočilo, s katerim je želela opozoriti, da postajamo preveč odvisni od vse modernejše tehnologije, zaradi katere pozabljamo na naravne danosti. Ana Jazbec je zdaj članica kreativne skupine pH15, kot samostojna oblikovalka pa je sodelovala tudi na modni reviji v okviru projekta Očistimo Slovenijo.

Mlada in vsestranska ustvarjalka je ponujeno priložnost za pripravo prve samostojne razstave dodobra izkoristila, saj se je v Mosconovi galeriji predstavila z nevsakdanjo razstavo, na kateri je predstavila tako oblačila, risbe, slike, fotografije in video. Na njej se je osredotočila na bolj alternativne oblike modne produkcije in dokazala, da dela premišljeno in da razmišlja trajnostno, kar po svoje ponazarja že sam naslov razstave. O njem pa je povedala: »Naslov razstave je »Vsi smo v«, to pomeni, da smo vsi ujeti v bistvu v telo in v prostor in s tem posledično v neki sistem, ki nas sili v neki koncept razmišljanja. Na razstavi je vključeno vse od tekstila, tako posamezni kosi oblačil, kot instalacije iz teh oblačil, fotografije, potem so tu slike oziroma kolaži, video, tako da je cela razstava spekter različnih medijev.«

S to razstavo je mlada avtorica izrazila samosvoj pogled na modo skozi drugačno perspektivo, kot smo je sicer vajeni. Tako je predstavila tudi alternativne oblike modne produkcije, ki jo je raziskovala za lansko revijo slovenskega modnega tedna v Kinu Šiška, na katerem so se predstavili tudi 3. letniki in diplomanti Naravoslovno tehniške fakultete, smer Oblikovanje tekstilij in oblačil. O teh kreacijah Jazbečeva pravi: »S to kolekcijo 0,5 nomad sem pa hotela izpostaviti to, da je bolje, če je nekaj kakovostnega, lokalno narejenega in da se lahko nosi za dlje časa. Ta oblačila so večfunkcionalna, lahko se nosijo na več različnih načinov. Zato ti ni treba za zimo kupovati nečesa novega, pa spomladi spet nekaj novega. Hotela sem poudariti ta vidik trajnosti. Hkrati sem želela zabrisati mejo med statičnimi in premikajočimi elementi, kako ti delujejo na telesu in kako v prostoru, kako se v njem gibljejo in ga odkrivajo na drugačen način.«

Razstava Ane Jazbec, ki bo na sevniškem gradu na ogled do sredine marca, je po mnenju Jerce Šantej, pobudnice in idejne voditeljice projekta Aspekta X3 nekaj posebnega, saj ta mlada ustvarjalka raziskuje tekstil kot oblačilo in kot umetniški objekt. Zato je nad njo navdušena: »Gre za nove izzive in mlade ideje, misli, spoznanja, koncepte, kar je presenetljivo za nekoga, ki se ukvarja z dizajnom in ki pravzaprav razmišlja širše in ne gleda samo na uporabno vrednost tega oblikovanja, ampak vsemu temu daje tudi neko sporočilno vrednost.«

Za MMC Goran Rovan