Na Dolnjem Brezovem so končno dočakali skupno čistilno napravo. Foto: Goran Rovan
Na Dolnjem Brezovem so končno dočakali skupno čistilno napravo. Foto: Goran Rovan
Naprava bo najbolj koristila podjetju Inplet pletiva. Foto: Goran Rovan
Skupna čistilna naprava

Ob gradnji HE Arto-Blanca delovanje nekdanje čistilne naprave podjetja Inplet iz Dolnjega Brezovega ni bilo več mogoče. Zato bi morali že takrat zgraditi novo. Ker je bila ta čistilna naprava izvzeta iz Državnega prostorskega načrta za hidro elektrarno Arto-Blanca, je trajalo kar osem let, da so jo končno dobili. Projektno dokumentacijo za skupno čistilno napravo so izdelali že v letu 2008, njena gradnja se je dejansko začela šele lani, izvajala pa jo je družba Kostak.

Ob razširjeni in posodobljeni skupni čistilni napravi je bilo v Dolnjem Brezovem zgrajeno tudi 1400 metrov fekalne kanalizacije in nov priključek do Inpleta. Zdaj bodo morali v kraju urediti še hišne priključke nanjo. Sevniški župan Srečko Ocvirk meni, da gre za pomembno naložbo, za katero so zagotovo porabili preveč časa. O naložbi pa pove: »Ta projekt je stal dobrih 700 tisoč. Izpeljali smo ga nekako v sovlaganju podjetja Inplet, občine Sevnica in podjetja Infra, ki je bilo vključeno zaradi urejanja infrastrukture ob gradnji HE. Je del širšega projekta celovite ureditve komunalnega omrežja za to območje, ki poleg skupne čistilne naprave obsega še kanalizacijski sistem. To se pravi: primarni kanal skozi naselje in kanal do podjetja Inplet.«

Skupna čistilna naprava je pomembna predvsem za podjetje Inplet pletiva, ki je proizvajalec elastičnih in neelastičnih pletiv za perilo, vezenine, športna oblačila, otroška oblačila. Podjetje ima zdaj več kot 90 zaposlenih, ki so se v teh letih morali znajti po svoje – improvizirati brez čistilne naprave, da so sploh lahko delali. Helena Kožar Zidarič, direktorica Inplet pletiv, je seveda zadovoljna, da so po toliko letih le prišli do te zanje zelo pomembne pridobitve. Ob tem dodaja: »Za Inplet pomeni ta čistilna naprava rešitev največjega ekološkega vprašanja. Naš glavni okoljski vidik so namreč odpadne tehnološke vode, ker pač imamo v svoji proizvodnji tudi barvarno. Brez te naprave je dejansko dolgoročni obstoj podjetja nemogoč, glede na trenutne ekološke zahteve.«

Čistilna naprava ima zmogljivost 1500 populacijskih enot, kar je precej več, kot so trenutne potrebe. V njej bodo izvajali čiščenje odpadnih voda iz naselja Dolnje Brezovo in industrijskih odpadnih vod podjetja Inplet. Projektant tehnologije iz postojnskega podjetja SEGIS Stanko Česen o delovanju čistilne naprave pove: »Razdeljena je na več podenot. Vsaka enota opravlja svojo funkcijo. Ključna naloga te čistilne naprave je pa seveda odstranjevanje barv, ki izhajajo iz tovarne Inplet. Čiščenje se zaključuje seveda klasično s posedanjem in izpustom očiščenih voda v reko Savo.« Nova čistilna naprava je zdaj v fazi 6 mesečnega poskusnega obratovanja in prve meritve kažejo, da so izpusti daleč pod dovoljenimi vrednostmi.

Za MMC Goran Rovan

Skupna čistilna naprava