Ker želijo življenje stanovalcev čim bolj približati življenju, kakršnega so imeli v domačem okolju, so kot eno izmed možnosti v nekaterih domovih za starejše po Sloveniji v domsko življenje vključili domače živali. Foto:
Ker želijo življenje stanovalcev čim bolj približati življenju, kakršnega so imeli v domačem okolju, so kot eno izmed možnosti v nekaterih domovih za starejše po Sloveniji v domsko življenje vključili domače živali. Foto:

Druženje z živalmi starostnikom nudi priložnost za motivacijo, izobraževalno, rekreacijsko in terapevtsko podporo za izboljšanje kakovosti življenja v domu.

Raziskave so pokazale, da osamljeni ljudje umirajo prej kot tisti, ki so obkroženi z družino, prijatelji in živalmi, za katere skrbijo. Je torej ključ dolgega življenja prav v druženju, se sprašujejo v mreži MATIjA. Foto: BoBo

Osamljenost je ena večjih težav starejših. Ljudje smo že po svoji naravi družabna bitja in zato čutimo stalno potrebo po druženju. Ker se s staranjem zmanjšuje naš socialni krog, so mnogokrat prav živali tiste, ki odganjajo samoto, so prepričani v mreži MATIjA.

Terapijo z živalmi imajo tudi v ljubljanskem domu upokojencev na Taboru, kjer stanovalcem doma z dejavnostmi in terapijo s pomočjo živali pomagajo odpraviti ali vsaj zmanjšati motnje fizičnega, psihičnega in socialnega počutja.

"Moje dolgoletne izkušnje na področju terapije z živalmi so zelo pozitivne. Z mojim delom pripomorem, da naši upokojenci preživijo obdobje svojega življenja prijetno, ustvarjalno, skratka v zadovoljstvu. Samo streha in postelja nikakor nista dovolj za srečnega upokojenca," je za STA dejal terapevt Zvone Babnik. Zdaj je zaposlen v Domu upokojencev Tabor, prej pa je bil član društva za terapijo s pomočjo živali Ambasadorji nasmeha, ki organizira srečanja stanovalcev s psi.

Po njegovih besedah psi na stanovalce doma vsekakor delujejo zelo pozitivno in pomirjujoče. Ko je bil tudi sam do pred kratkim član omenjenega društva, je prihajal v dom vsakih 14 dni v dopoldanskem času s svojo psičko Zojo in izvajal skupinsko in individualno obliko dela. To je po njegovem mnenju zelo pomembno, saj so v tem času psihofizične sposobnosti stanovalcev mnogo boljše.

"Druženje z živalmi starostnikom nudi priložnost za motivacijo, izobraževalno, rekreacijsko in terapevtsko podporo za izboljšanje kakovosti življenja v domu," še dodaja Babnik.

Stalno navzočnost živali v domu vidijo strokovni delavci in stanovalci kot veliko prednost, saj so živali tako navzoče v trenutkih, ko jih stanovalci najbolj potrebujejo oz. ko so zanje razpoloženi in si stika z njimi zaželijo.

Stanovalci tudi skrbijo za živali
V nekaterih domovih za starejše stanovalci prostovoljno urejajo kletke, boks in posode ter skrbijo za hrano. Drugi pa se vključujejo v igranje, božanje, vodene stike, sprehode. V domovih starejšim krajšajo čas zelo različne živali: psi, muce, morski prašički, hrčki, papige, ribice v akvariju in ribniku, zajci. Ponekod pa imajo nameščene tudi bolj nevsakdanje živali, vietnamske prašičke.

Starejšim, ki si želijo družbe domačih ljubljenčkov, v mreži MATIjA pomagajo pri iskanju primerne živali zanje. Pri tem sodelujejo z društvi in zavetišči za živali. V okviru projekta MATIjeve tačke pa lahko starejši sproščeno uživajo v prijateljstvu s svojimi štirinožnimi spremljevalci. Lastniki domačih ljubljenčkov lahko na brezplačni številki mreže MATIjA 080 10 10 dobijo koristne informacije in ponudbo storitev ter izdelkov (hrane, opreme, veterinarske pomoči, prevozov, nege, varstva), ki jih domači ljubljenčki potrebujejo.

Mreža MATIjA združuje nacionalne točke za starejše, je mreža dejavnosti, trženja, informiranja in asistence, ki prek klicnega centra ter mreže organizacij in posameznikov omogoča dostop do informacij, storitev in pomoči predvsem za starejše.

Druženje z živalmi starostnikom nudi priložnost za motivacijo, izobraževalno, rekreacijsko in terapevtsko podporo za izboljšanje kakovosti življenja v domu.