Na Everest se vsako leto povzpne več sto alpinistov. Foto: EPA
Na Everest se vsako leto povzpne več sto alpinistov. Foto: EPA
Med smetmi, ki jih najdemo na vrhu himalajskih vrhov, so najrazličnejše plastenke, pločevinke, kisikove bombe, celo razbitine helikopterja. Foto: Reuters

Gre za enega izmed najnovejših ukrepov, ki so jih sprejeli za gorništvo v Nepalu, veljal pa bo le za tiste alpiniste, ki se bodo povzpeli nad bazni tabor, so sporočili iz ministrstva za turizem. "Da bi očistili Mount Everest, se je vlada odločila, da mora vsak član odprave poleg svojih smeti s seboj prinesti še najmanj osem kilogramov smeti."

Kdor se ukrepa, ki začne veljati aprila, ne bo držal, ga čakajo posledice, čeprav še ni jasno, ali bo to denarna kazen ali kakšen drugačen ukrep.

Desetletja alpinizma v Himalaji so zahtevala svoj davek in najvišji vrh sveta je danes posut z odpadki od prejšnjih odprav, med katerimi naletimo na kisikove bombe, vrvi, šotore, pločevinke piva, plastenke, fekalije in celo trupla alpinistov, ki se v ekstremnem mrazu ne razgradijo, piše Guardian.

Pretekla prizadevanja neučinkovita
Odprave bodo morale svoje odpadke izročiti posebnemu uradu, ki ga bodo postavili aprila v baznem taboru. Urad, na katerem bodo delali nepalski policisti in vojaki, bo ponujal tudi zdravniško pomoč in posredniške storitve, potem ko se je lani na Everestu vnel pretep med skupino evropskih alpinistov in lokalnimi vodiči.

Čeprav mora vsaka odprava plačati 4.000 dolarjev depozita, ki jim ga povrnejo, ko pokažejo, da so prinesli s seboj vse odpadke, je bilo uveljavljanje tega vedno težava. "Naša prejšnja prizadevanja niso bila najbolj učinkovita. Ampak zdaj bo zgodba drugačna - če alpinisti s seboj ne prinesejo vseh odpadkov, bomo ukrepali in jih kaznovali," je povedal predstavnik ministrstva.

Prejšnji mesec je Nepal znižal pristojbine za vzpone posamičnih alpinistov na Everest in druge himalajske vrhove, da bi tako privabil več alpinistov, kar pa poraja hude pomisleke, tako zaradi povečanega prometa na plezalnih poteh kot tudi zaradi smeti.

Everest, na katerega se vsako leto aprila in maja povzpne več sto alpinistov, je sicer glavni vir dohodka za obubožani Nepal.