Po poročilu WHO-ja najslabši zrak dihajo prebivalci mest na indijski podcelini, med katerimi izstopa tudi prestolnica Indije New Delhi. Foto: EPA
Po poročilu WHO-ja najslabši zrak dihajo prebivalci mest na indijski podcelini, med katerimi izstopa tudi prestolnica Indije New Delhi. Foto: EPA

"Svetovno se razmere, kar se tiče onesnaženosti zraka, žal še poslabšujejo," je ob predstavitvi dopolnjenih podatkov o kakovosti zraka v mestih opozorila direktorica za javno zdravje pri WHO-ju Maria Neira ob sredni predstavitvi poročila.

Preveč trdnih delcev v zraku
Poročilo, v katero je zajetih 1.600 mest v 91 državah, razkriva, da le 12 odstotkov urbanega prebivalstva diha zrak takšne kakovosti, ki je skladna s smernicami WHO-ja. Medtem ko se zrak v številnih bogatih in razvitih državah izboljšuje, se je onesnaženost v mestih v večini manj razvitih držav v zadnjih letih povečala. Skoraj polovica prebivalcev svetovnih mest diha zrak, v katerem je za vsaj dvakrat in pol presežena raven trdih delcev, ki velja za varno. Razmere se izboljšujejo le v razvitih državah.

WHO poziva k večji ozaveščenosti o zdravstvenih tveganjih, ki jih povzroča onesnažen zrak, pri čemer navaja, da je leta 2012 zaradi onesnaženega zraka umrlo 3,7 milijona ljudi po vsem svetu. "Onesnažen zrak dramatično vpliva na naše zdravje. Razmere so zelo dramatične," je opozorila Neira.

Najslabše v azijskih velemestih
V večini mest na seznamu WHO-ja vrednost trdih delcev presega dovoljene meje. V Ravalpindiju v Pakistanu na primer koncentracija delcev PM10 za več kot 20-krat presega priporočeno raven, koncentracije delcev PM2,5 pa za več kot desetkrat. V New Delhiju je koncentracija delcev PM10 286 mikrogramov na kubični meter, koncentracija delcev PM2,5 pa 153 mikrogramov. Po priporočilih WHO-ja bi morala biti raven delcev PM10 pod 20 mikrogramov na kubični meter, raven delcev PM2,5 pa pod deset mikrogramov.