Na seznamu so avtorska dela domačih in tujih imen gledališke umetnosti in dela o njih Foto: Radio Maribor/Irena Kodrič Cizerl
Na seznamu so avtorska dela domačih in tujih imen gledališke umetnosti in dela o njih Foto: Radio Maribor/Irena Kodrič Cizerl

Bralna značka za odrasle je dobra spodbuda in smerokaz za tiste, ki nimajo dovolj motivacije in/ali niso dovolj informirani, kaj bi bilo vredno prebrati. Idejna mati projekta je Liljana Klemenčič, vodja Mladinskega oddelka Knjižnice Ivana Potrča na Ptuju. Tam bo projekt letos praznoval polnoletnost, za povezovalno nit pa je Klemenčičeva tokrat izbrala - gledališče. Nenazadnje ima Ptuj gledališče z burno zgodovino, letos med drugim zaznamujemo 120-letnico rojstva slovitega nemškega dramatika Bertholda Brechta in 100-letnico smrti Ivana Cankarja, slovenskega dramatika nič manjšega slovesa.

Liljana Klemenčič je namreč ugotovila, da so v knjižnici razmeroma dobro preskrbljeni s poljudno in strokovno literaturo, da pa bo treba nekoliko več truda vložiti v iskanju leposlovja, povezanega z gledališčem. Pa se je tudi ta teren izkazal kot zelo plodovit, iztočnica za nizanje naslovov pa je bila knjiga KNJIGE Milana Kleča. »Kjer se avtor spominja knjig, ki bi jih rad prebral, pa jih ni prebral, pa zakaj jih ni prebral. In v tem svojem znanem slogu je zelo duhovit in tudi sam navaja, kar smo uporabili za mapico bralne značke, kako je bila Mila Kačič igralka, pesnica, pisateljica in še kaj, pa ni prebral še nič njenega in bo to moral nadoknaditi. Ne samo zaradi Kleča, ampak tudi zaradi svoje veličine je torej na seznamu Mila Kačič«, pravi Liljana Klemenčič.

Na seznamu ne sme manjkati Tone Partljič in, seveda, še kdo!

Zato bo najbolje, da 22. marca obiščete ali knjižnico Ivana Potrča na Ptuju ali pa njeno spletno stran, kjer vas bodo čakali tako bralni seznam kot tudi navodila.

«Ko sestavljamo seznam želimo uravnotežiti domače in tuje avtorje, da so enako zastopane avtorice in avtorji, nove in stare knjižne izdaje. Letos je ob zaključevanju seznama izšlo kar nekaj krasnih svežih del, kot je omenjena Klečeva knjiga. Na seznamu je tudi nova izdaja knjige Šopek Cankarjevih pisem Mladinske knjige, s katero smo dopolnili izdajo iz leta 1942, ki jo že imamo v knjigi. Z veseljem smo dodali novost, prvenec, strokovno knjigo domačega režiserja Sama M. Strelca z naslovom Jaz in moja otroška gledališka skupina. Ta knjiga govori o komunikaciji med ljudmi, o nastopanju in branju«, pravi sogovornica Klemenčičeva in povabi k branju z mislijo: »Zdi se mi, da bralci dobijo nekaj več, kadar je med branjem kakšna strokovna in poučna knjiga in da branje ni samo kratkočasje in zabava. Človeku lahko da razgled na včeraj, na danes in na jutri in kritičen pogled na pomembne stvari, ki jih lahko v današnji naglici prezremo. Ob knjigi Radeta Šerbedžije Do zadnjega diha bi na primer rekla, da to ni zgolj knjiga o igralstvu, to je zgodovinska, knjiga, o čustvih in ljubezni, o prijateljstvu in politiki, skratka o najbolj pomembnih stvareh.«

Ptujsko zamisel o bralni znački za odrasle prenesli tudi drugam

Na primer v Knjižnico Josipa Vošnjaka v Slovenski Bistrici, kjer so bralni seznam že objavili. Povezovalna nit so avtorji oziroma njihova dela o temah nekdanje skupne države Jugoslavije, izpolnjen karton o prebranem in o vtisih pa je treba vrniti do oktobra 2018. V Mariborski knjižnici se je nov cikel projekta začel 14. marca, bralci berejo gradivo na temo Zgodbe našega mesta. Gradivo, ki so ga dali na seznam, govori večinoma o Mariboru. V Knjižnici Lenart, kjer so brali na temo družine, pa je treba izpolnjeno zloženko z vtisi o prebranem gradivu oddati do 2. aprila.