Lukšič je ob 117-letnici ustanovitve socialne demokracije na Slovenskem poudaril, da so socialdemokrati na evropski ravni izračunali, da lahko Slovenija v treh letih in pol poplača svoja posojila, če ji uspe pridobiti nazaj sredstva iz davčnih oaz. Foto: BoBo
Lukšič je ob 117-letnici ustanovitve socialne demokracije na Slovenskem poudaril, da so socialdemokrati na evropski ravni izračunali, da lahko Slovenija v treh letih in pol poplača svoja posojila, če ji uspe pridobiti nazaj sredstva iz davčnih oaz. Foto: BoBo

Lukšič je na Uršlji gori ob obletnici ustanovitve socialne demokracije na Slovenskem poudaril, da socialna demokracija ni muha enodnevnica, in dodal, da morajo evropske volitve spremeniti razmerje sil med socialnimi demokrati in konservativci, saj slednji "silijo Evropo, da jemlje denar na periferiji in ga daje v nemške banke".

"Slovenija ustvari 1,4 milijarde evrov letno več, kot porabi. Kam to gre? Za kakovost življenja v Nemčiji in v ZDA," je dejal in opozoril, da nemški delavci dobijo več zaradi osrednjega položaja v Evropi. Poudaril je, da se mora socialna demokracija znova mednarodno organizirati, da "preprečimo kapitalu, da seli potenciale v oaze".

"Temu je treba na svetu narediti konec," je pozval. Dodal je, da so socialdemokrati na evropski ravni izračunali, da lahko Slovenija v treh letih in pol poplača svoja posojila, če ji uspe pridobiti nazaj sredstva iz davčnih oaz.

"V Sloveniji se je začel proces čiščenja in očiščevanja"
Pozval je k spoštovanju odločitev sodišč. "V Sloveniji se je začel proces čiščenja in očiščevanja. Končno so temu začela slediti tudi sodišča in so dobila 'korajžo', da sodijo tudi po pravičnosti, in ne samo po procesnem pravu," je dejal in dodal: "Sodišča imajo to nalogo, naša naloga je, da podpremo pravičnost na sodišču. Brez tega država ne bo naredila nobenega koraka naprej."

Lukšič se je dotaknil tudi privatizacije slovenskih podjetij. "Ne bomo in nočemo biti kolonija. Vprašanje državnega premoženja je vprašanje razmerja med kolonijo in državo," je opozoril.

"Kriza vrednot predvsem desnice"
Predsednik SD-ja je poudaril tudi, da so se socialdemokrati v zgodovini že večkrat uprli ideji neoliberalne Evrope in da so proti temu tudi danes. Po njegovem mnenju se radikalizacija danes dogaja zlasti na desnici. "Kriza, ki je prišla, je kriza vrednot predvsem desnice, in ne levice," je poudaril.

Lukšič meni, da v državi razen SD-ja ni druge politične sile, ki bi imela tako globoke korenine in jasno poslanstvo. Ob tem je dejal, da je v stranki mesto za vse tiste, ki so se v zgodovini bolj radikalizirali. "Imamo široko srce in dovolj prostora za celo levico in levo sredino," je dejal.