Ostanki bolnišnice v Mariupolju. Foto: Reuters
Ostanki bolnišnice v Mariupolju. Foto: Reuters

Slovenija lahko po besedah ministra Janeza Poklukarja sprejme več kot 50 ukrajinskih težkih bolnikov, ki so v državah članicah Evropske unije, ki mejijo na Ukrajino. Zmogljivosti so na voljo v kliničnih centrih v Ljubljani in Mariboru ter celjski bolnišnici, je pojasnil v izjavi za slovenske dopisnike v Bruslju. Pozneje so z ministrstva za zdravje sporočili, da so zmogljivosti na voljo tudi na rehabilitacijskem inštitutu URI Soča in onkološkem inštitutu v Ljubljani.

Za zdaj je Slovenija v okviru dveh sistemov ponudila možnost sprejema štirih bolnikov, med njimi enega otroka, je še povedal minister. Dva s področja rehabilitacije, enega s področja hematoonkologije in enega otroka. Vendar pa za zdaj še ni bila sprejeta odločitev o tem, ali bodo tudi dejansko prišli v Slovenijo, je dejal.

"Na koncu pogosto ni odvisno od stroke, kam bo ta bolnik šel, ampak v kateri od držav članic ima morda sorodnike, znance, kjer bo lažje nadaljeval svojo pot," je poudaril ob tem.

Poklukar je povedal, da je Poljska zaprosila za premestitev približno 40 bolnikov, vendar pa se je vsaj za prvih 16 izkazalo, da jih niso premestili v drugo državo, saj niso želeli predaleč od doma.

Zdravstveni ministri Poljske, Slovaške, Romunije in Madžarske, ki mejijo na Ukrajino, so zagotovili, da obvladujejo zdravstvene razmere, je poudaril slovenski zdravstveni minister.
Kot je dejal, prosijo za premestitev težjih bolnikov, ki potrebujejo daljšo hospitalizacijo. Ne potrebujejo pa pomoči v osebju, čeprav je več držav, vključno s Slovenijo, ponudilo možnost, da pošljejo zdravnike.

Večje težave pa imajo s finančnim vidikom oskrbe. Poklukar je tako na zasedanju evropskih zdravstvenih ministrov podprl predlog Poljske in še več drugih držav za vzpostavitev posebnega sklada za financiranje zdravljenja ukrajinskih bolnikov. Poljska jih namreč gosti skoraj 2000, kar predstavlja pomembne finančne posledice, je povedal.