Naslednji sveženj bodo odposlali 31. maja. Foto: BoBo
Naslednji sveženj bodo odposlali 31. maja. Foto: BoBo
Evri, bankovci, denar
V prihodnjih dneh bo tako informativne izračune prejelo omenjenih 947.550 zavezancev, od tega 27,2 odstotka z doplačili, 28,5 odstotka z vračili, preostalih 44,3 odstotka pa brez vračila ali doplačila dohodnine. Vsi skupaj bodo morali doplačati 46,6 milijona evrov, vrnili pa jim bodo skupaj 61,7 milijona evrov. Povprečni znesek doplačila je 181 evrov, povprečni znesek vračila pa 228 evrov. Foto: Reuters

V prihodnjih dneh bo tako informativne izračune prejelo omenjenih 947.550 zavezancev, od tega 27,2 odstotka z doplačili, 28,5 odstotka z vračili, preostalih 44,3 odstotka pa brez vračila ali doplačila dohodnine. Vsi skupaj bodo morali doplačati 46,6 milijona evrov, vrnili pa jim bodo skupaj 61,7 milijona evrov. Povprečni znesek doplačila je 181 evrov, povprečni znesek vračila pa 228 evrov.

Informativni izračuni bodo izdani rezidentom Slovenije, ki so zavezanci za vložitev dohodninskih napovedi. Tako kot pretekla leta so v prvem svežnju predvsem tisti zavezanci, ki niso uveljavljali vzdrževanih družinskih članov, niso dosegali dohodkov iz dejavnosti ali nimajo katastrskih dohodkov. Naslednji sveženj bodo odposlali 31. maja.

Tudi tokrat lahko zavezanci na iTočki preverijo, ali so zanje že izdali informativni izračun dohodnine. Dostopna je na Fursovi spletni strani www.fu.gov.si. Na vprašanje bo odgovorila, če ji zavezanec sporoči davčno številko.

Mesec dni časa za ugovor
Zavezanci bodo torej na dom prvi sveženj prejeli po navadni pošti v prvih dneh aprila, Furs pa vsem priporoča, naj jih natančno pregledajo.

Rok za ugovor na danes odposlane informativne izračune dohodnine se izteče 3. maja. Rok za doplačilo premalo plačane dohodnine je 2. junij, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem nakazana na bančne račune 1. junija.

"Zavezanci naj informativne izračune natančno pregledajo in preverijo, ali so vključeni podatki o vseh prejetih dohodkih, ki so obdavčeni z dohodnino. Nato naj te podatke primerjajo s svojimi podatki oziroma podatki o dohodkih, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca," svetujejo na Fursu.

Če se zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, jim ni treba storiti ničesar, saj bo v 30 dneh od odpreme samodejno postal odločba. Če pa podatki v informativnem izračunu niso pravilni, so pomanjkljivi ali pa je njihova davčna obveznost ugotovljena nepravilno, morajo najpozneje do 3. maja podati ugovor - v nasprotnem primeru storijo davčni prekršek, za katerega je zagrožena globa od 250 do 400 evrov.

Na Fursu so poudarili še, da zavezancem ni treba vlagati ugovora zoper informativni izračun dohodnine, če razlika med zneski dohodkov iz informativnega izračuna in zneski dohodkov iz obvestil, prejetih od izplačevalcev, v skupnem znesku ne presega enega evra.

Vojaki predvidoma množično v ugovore
Letos je sicer mogoče pričakovati več ugovorov kot običajno, saj jih bodo množično vlagali vojaki, ki se ne strinjajo, da so izplačana sredstva iz sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja obdavčena tako, kot da bi jih zaslužili v enem letu. "S podanim ugovorom bomo dosegli zamik plačila davka do šest mesecev, po prejetih odločbah od Fursa pa bomo na sodiščih izpodbijali veljavno ureditev," so sporočili iz Sindikata vojakov Slovenije.

Od lani informativni izračun dohodnine pošiljajo vsem davčnim zavezancem z dohodki, ki se vštevajo v letno odmero dohodnine, in to ne glede na znesek. Informativni izračun so tako lani prvič prejeli tudi upokojenci in študenti, tako pa bo tudi letos.

Ta novost zavezancem, ki jim je bila med letom odtegnjena akontacija dohodnine, a zaradi nižjih bruto dohodkov od zneska splošne oz. posebne osebne olajšave do zdaj informativnega izračuna niso prejemali, omogoča, da jim ni treba vlagati napovedi za odmero dohodnine, da bi dosegli vračilo preveč plačanega davka.