Vinogradniki bodo po predlogu obdavčeni dvakrat - z davkom na grozdje, nato pa še z davkom na vino, zato so pripravili protest. Foto: EPA
Vinogradniki bodo po predlogu obdavčeni dvakrat - z davkom na grozdje, nato pa še z davkom na vino, zato so pripravili protest. Foto: EPA
Vinogradniki protestirali proti davku

Na protestu so ministru za kmetijstvo Dejanu Židanu prebrali sklepe, ki so jih izglasovali na izredni skupščini. V njih zahtevajo, da katastrski dohodek za grozdje in vino ne sme biti enoten, pač pa naj se izračuna ločeno za grozdje in vino, država pa naj nemudoma pripravi nov model za izračun katastrskega dohodka, ki bo zagotavljal vzdržno, sorazmerno in pravično davčno osnovo za obdavčitev kmetijstva in gozdarstva. Še prej naj poskrbi za ureditev kakovostnih evidenc in podatkov, ki bodo temelj za izračun pravične davčne osnove.

Nadalje zahtevajo, da se od letos do uveljavitve izračunov katastrskega dohodka po novem modelu na letni ravni katastrski dohodek ne sme povečati za več kot deset odstotkov, vztrajajo pri izločitvi iz obdavčitve nepremičnin vseh kmetijskih zemljišč, gozdov, stavbišč in objektov, ki se uporabljajo za kmetijsko pridelavo, ter napovedujejo, da bodo uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva in se povezovali s sorodno mislečimi organizacijami za dosego pravične obdavčitve.

Slovenski vinogradniki bodo letos natrgali 27.000 do 28.000 ton grozdja, kar je sedem odstotkov manj kot lani. Kakovost naj bi bila dobra, a zadnji čas je, da se lotimo sivega trga, kje se proda okoli 60 milijonov litrov vina, je na sejmu Agra povedal direktor Vinske družbe Slovenije Dušan Brejc.

Dokler se nesporazumi ne rešijo, bo obdavčenje največ 10-odstotno
Minister Židan je nato vinogradnikom predstavil stališče sveta za kmetijstvo in razvoj podeželja, ki je tudi stališče kmetijskega ministrstva, da nekateri izračuni niso dobri, da je treba pogledati ne samo izračune, ampak tudi zakon ter nekatere nepravilnosti, tudi razlike med regijami. In dokler se vsi ti nesporazumi in sumi, da je nekaj narobe, ne odpravijo, nihče nikjer ne sme plačati več kot 10 odstotkov v nekem letu, je povedal Židan.

Poleg tega so se predstavniki kmetov pred tedni srečali s predsednico vlade Alenko Bratušek in nekaterimi ministri. "Glavni razlog je osnutek zakona o davku na nepremičnine, ki je prišel v javno razpravo in je bil čuden, kakor da obstaja rezerva v kmetijstvu. Mi, ki delamo v kmetijstvu, vemo, da rezerve ni, ob tem pa smo letos deležni še velikih naravnih nesreč," je pojasnil Židan in nadaljeval, da bodo predstavniki ministrstva za finance in kmetov, pa tudi ministrstva za kmetijstvo in okolje ter strokovnjaki s tega področja septembra v miru pregledali predlog zakona o davku na nepremičnine.

Vinogradniki protestirali proti davku