V zvezi z implementacijo bo Slovenija tudi pripravila ustrezno zakonodajo, ki jo bodo po napovedih jeseni vložili v državnem zboru. Gre za 52 predpisov, od tega devet zakonov. Foto: BoBo
V zvezi z implementacijo bo Slovenija tudi pripravila ustrezno zakonodajo, ki jo bodo po napovedih jeseni vložili v državnem zboru. Gre za 52 predpisov, od tega devet zakonov. Foto: BoBo
Plenkovič na obisku pri ribičih o meji

Kot je poročala TV Slovenija, je Plenković popoldne obiskal hrvaško Istro. V Umagu in Savudriji se je srečal s predstavniki ribičev in ribogojcev, ki so zaskrbljeni zaradi odločitve arbitražnega razsodišča. Plenković je napovedal, da se bo glede tega vprašanja sešel s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem septembra.

Že drugi sestanek vladne skupine
Hkrati se je danes že drugič sešla vladna delovna skupina za uresničitev razsodbe arbitražnega sodišča, ki jo sestavljajo predstavniki vseh ministrstev. Seznanili so se s potekom priprav in pripravljenimi izhodišči za sprejetje interventnega zakona.

Vlada bo interventni zakon obravnavala septembra
Ta bo poskrbel za ustrezne sistemske rešitve konkretnih življenjskih situacij državljanov ob meji in bo zajel različna področja, od pravic iz socialnih in zdravstvenih zavarovanj, sistema obdavčitve dohodkov do področja izobraževanja, kmetijstva, infrastrukture in okolja, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje

Vlada bo interventni zakon obravnavala septembra, potem ko bo delovna skupina tudi na terenu preverila stopnjo ujemanja zakonskih rešitev z dejanskimi potrebami prebivalstva in gospodarskih subjektov.

Arbitražno sodišče, ki je odločilo o meji med Slovenijo in Hrvaško, je končno razsodbo javno razglasilo 29. junija. Arbitražni sporazum med vladama Slovenije in Hrvaške določa, da pogodbenici v šestih mesecih po razsodbi naredita vse potrebno za njeno izvajanje, vključno s spremembo nacionalne zakonodaje, če je to potrebno.

Slovenska vlada je za implementacijo razsodbe oblikovala dve delovni skupini, eno za pripravo vsega potrebnega za implementacijo in drugo za izris kart v razmerju 1 : 5000, na podlagi katerih bodo evidentirali državno mejo v katastru oziroma bodo določili potek mejne črte na terenu.

V zvezi z implementacijo bo Slovenija tudi pripravila ustrezno zakonodajo, ki jo bodo po napovedih jeseni vložili v državnem zboru. Gre za 52 predpisov, od tega devet zakonov.

Plenkovič na obisku pri ribičih o meji