Sindikat vojakov je pripravil svoj predlog zakona o interventnih ukrepih za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske in ga poslal na vlado. Predsednik sindikata Gvido Novak upa, da bodo poslanci pomagali pri sprejetju.
Sindikalni interventni zakon upošteva, čemu vse se morajo vojaki odrekati, je povedal Novak in dodal, da so vse dejavnike ovrednotili in za sedem takih ovrednotenj predlagali dvig vojakove plače za po 60 evrov. Predlagajo tudi druge bonitete, od subvencije vrtca do vojaških popustov v trgovinah. Vse te ukrepe so v sindikatu ocenili na 300–400 evrov mesečno na posameznega pripadnika SV.
Predvideli so tudi rešitve za odpravo štirih največjih anomalij, ki so se v SV zgodile v preteklosti, posledice teh anomalij pa so nezadovoljni pripadniki SV. "Zaradi teh anomalij se ruši vojaška hierarhija, saj se dogaja, da imajo podrejeni na manj zahtevnih delovnih mestih višjo plačo kot njihovi nadrejeni. To je v vojski, ki je hierarhična struktura, še posebej nedopustno," je poudaril Novak.
Upajo na pomoč poslancev
Če vlada predloga vojaškega sindikata ne bi vložila v DZ, nameravajo v sindikatu besedilo poslati vsem poslancem s pobudo, naj besedilo vložijo kot poslanski zakon za sprejem po hitrem postopku, je še dejal Novak.
Število pripadnikov SV se stalno zmanjšuje, poklic pa tudi zaradi plače ni dovolj privlačen, da bi pritegnili zadostno število novih kandidatov. Leta 2010 je bilo v SV 7.600 pripadnikov stalne sestave, lani pa le še 6.900. Resolucija o dolgoročnem razvoju in opremljanju SV pa kot cilj predvideva celo 10.000 pripadnikov stalne sestave.
Predsednik vojaškega sindikata vladi tako očita, da je "grobar Slovenske vojske". "V celem mandatu ni bilo storjeno nič, da bi se stanje izboljšalo in smo tik pred propadom SV," je ocenil. Novaka je sprejel poslanec SDS-a in predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Žan Mahnič, ki vojakom obljublja podporo. Mahnič je poudaril tudi nedavno pismo načelnika generalštaba SV Andreja Ostermana Svetu za nacionalno varnost, v katerem je opozoril, da je zaradi trenutnih razmer v SV ogrožena celo varnost države. To je po besedah Mahniča zadostna podlaga, da bi vlada predlog zakona, ki ga je pripravil Sindikat vojakov Slovenije, v parlamentarno proceduro vložila po nujnem postopku.
Zakona obrambnega ministrstva nimata podpore
Sicer je Mahnič znova povedal, zakaj predloga zakonov o obrambi in o službi v slovenski vojski, ki ju je pripravilo ministrstvo za obrambo, stojita. Dejal je, da raziskovalni center DZ-ja pripravlja primerjave ureditev obrambnega področja v drugih državah, kar bo služilo kot podlaga za javno razpravo o predlogu zakona o obrambi. Predlog, naj se o zakonu o obrambi, ki mu zakonodajno-pravna služba državnega zbora očita celo neustavnost v nekaterih točkah, opravi javna razprava, so na decembrski seji odbora za obrambo podprli tako opozicijski kot tudi nekateri koalicijski poslanci.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Skromno, ni kaj. Policaji bi pa 60 evrov samo za to, ker ne morejo plačevati članarine političnim strankam!? :)))
8 jurjev ljudi plačevat da sedijo v kasarnah je neumnost. Sem za naborništvo ali prostovoljstvo.
Se strinjam, je pa treba vzeti v ozir to da še vedno moraš imeti vsaj 5000 pripadnikov v stalni sestavi... V tem noter so Specialci, piloti itd. ki jih ne nadomestiš z naborništvom, brez njih je pa vsaka vojska canon futer...
Potem so tu še "zaledniki" ki skozi mirno dobo skrbijo za opremo, ki je ne dobiš kar prek interneta ko jo potrebuješ. To moraš že imet in vzdrževat...
Potem pa še zgornji trikotnik piramide, generalštab in seveda poveljniška sestava, VP itd...
Ko bo pa počilo pa nobenemu ne uide, če si kilikor toliko zaveden državljan ti bodo puško v roke porinl... Se pa strinjam pa da bi lahko imeli stalne vaje za moške med 20 in 40 let, ker ko poči hočeš biti vsaj malo pripravljen...
Bi clovek pricakoval kaj vec od njih
Okoli 80% obrambnega proracuna RS ze tako ali tako gre za place in ugodnosti, kar je (dalec) najvec med drzavami clanicami NATO.
Se strinjam.
Še večja neumnost pa je plačevanje vojaške birokracije in generalštaba, ki šteje preko 4000 ljudi, od katerih večina ne zna ravnati niti z osebno oborožitvijo. Tam je odliv državnega denarja največji.
Plače za vojsko na terenu so drobiž.
Pred kakršnokoli razpravo o izboljšanju stanja v slovenski vojski, mora vlada razrešiti celotno ekipo-generalštab, vključno z ministrico za obrambo . To zahtevo bi moral podati predsednik države-ker je, ali po pomoti oz. (ustavi) vrhovni poveljnik Slovenske vojske. Ki že peto leto ugotavlja, da Slovenska vojska ne izpolnjuje svojih ustavnih dolžnosti!?
************
Predno razreši načelnika GŠ mora razrešiti sebe kot vrhovnega poveljnika oboroženih sil!
Iz točno tega razloga, ki ga navajaš - že 5 let ugotavlja, da SV ne izpolnjuje niti osnovnih dolžnosti, da je opremljenost slaba in da je delovanje kritično za obrambo države.
Kot vrhovni poveljnik oboroženih sil je odgovoren enako ali celo več kot načenik GŠ, katerega je on imenoval. Načelnik deluje v skladu s prejetimi usmeritvami. Usmeritve pa mu daje politika. Politiko pa predstavlja Vlada, Ministrstvo in konec koncev Predsednik RS!
http://www.janes.com/article/77728/slovenia-selects-boxer
Okoli 80% obrambnega proracuna RS ze tako ali tako gre za place in ugodnosti, kar je (dalec) najvec med drzavami clanicami NATO.
Ampak samo procentualno- ker razen za plače SV ne namenimo kaj dosti več denarja za opremo ipd. zato je deleža za plače tako visok in ne ker so plače tako visoke. To koliko konkretnega in družbenokoristnega dela pa vojaki dejansko opravijo in kako je to delo vrednoteno je pa druga debata.
Ne vem ali je to pustna šala ali mislijo resno.
Res ste "informativni"
In misije plačati kot navadno plačo, z dnevnico in stroški za ločeno življenje. Ničesar več.
Se strinjam, ampak zadeva ne funkcionira. Vrhovni poveljnik namreč nima repa! In to že pet let.
Sory. Zato pa imamo neskončno nesposobne vojaške uslužbence. Oprostite mi vsi tisti, ki si resnično prizadevate za to, da bi bili lahko nekoč ponosni na SLOVENSKO VOJSKO, jaz danes nikakor ne morem biti.
Tukaj imate vrednost plačnih razredov v BRUTO zneskih, kar pomeni, da morate odšteti 31%, da dobite NETO plačo.
http://www.mju.gov.si/si/delovna_podrocj
a/place_v_javnem_sektorju/katalog_funkci
j_delovnih_mest_in_nazivov/
Tukaj imate opis delovnih mest in pripadajoče razrede.
Da malo olajšam: POLICIST 23. razred (bruto 1036 evrov, neto 715 evrov), VOJAK 22.razred (brutio 997 evrov, neto 688 evrov) od avgusta 2017 naprej, prej sta bila oba 2 razreda manj, se pravi vojak skoraj na minimalcu.