Po Ljubljani je v dveh dneh teklo več kot 22.500 tekačev, kar je nov rekord. Foto: BoBo
Zmagovalci ljubljanskega maratona
Po pričakovanju so bili na 19. Ljubljanskem maratonu najhitrejši kenijski tekači. Junak dneva je Ishmael Bushendich, ki je izenačil rekord Ljubljanskega maratona 2:08:25 iz leta 2011. Foto: BoBo
Borut Pahor
Tudi tokrat je na polmaratonu tekel slovenski predsednik Borut Pahor. Foto: BoBo
Ljubljanski maraton Bushendichu, Kosmač 10.
Oglejte si vrhunce 19. Ljubljanskega maratona
Več kot 15 tisoč tekačev na ljubljanskih ulicah
Tisoči maratoncev preplavili Ljubljano
Na ljubljanskem maratonu 18 tujcev

Bushendich, ki je bil na lanskem Ljubljanskem maratonu četrti, se je na 35. kilometru otresel rojakov in v središču prestolnice je sledil le še boj z rekordom iz leta 2011. Če ne bi bilo vetra, bi tekel vsaj pol minute hitreje. Zanimivo, da na vmesnih časih zaradi napake s čipom Bushendicha uradne meritve niso zaznale, tako da je bilo kar nekaj zmede, ko je prvi prečkal ciljno linijo.

Kosmač najboljši Slovenec
"Šlo mi je tako, kot si želi vsak tekač. Navdušen sem bil tudi nad velikim številom ljudi ob progi," je povedal Bushendich, ki je skupaj za zmago in rekord dobil 21 tisoč evrov. Na prvih osmih mestih so bili sami tekači iz Kenije. Drugi je bil Elijah Keitany (2:08:37) in tretji Edwin Kibet Koech (2:09:04). Anton Kosmač je bil na 10. mestu najboljši Slovenec (2:24:21). "Temperatura je bila super, s časom sem tudi kar zadovoljen. V drugem delu je bila proga težka, razgibana, z veliko ovinki. Prvo polovico sem pretekel v času 1:08:30, kar je hitro. Na koncu sem malce plačal davek."

Maratonce ste lahko občudovali v MMC-prenosu
Med ženskami je bila najhitrejša Kenijka Janet Rono (2:29:16), med Slovenkami pa (na svojem drugem maratonu) sedma Lucija Krkoč (2:49:11). Ljubljanski maraton, na katerem je v nedeljo na treh razdaljah teklo 15.288 tekačev iz približno 50 držav, od tega več kot 2.000 na 42 kilometrov, ste lahko prvič občudovali tudi v prenosu na MMC-ju, za zvok pa je z javljanji odlično poskrbel Val 202. Vsekakor standard, ki se ga bomo poskušali držati tudi v prihodnje.

Obetavna Maruša Mišmaš zmagala na desetki
Štartna pištola je prvič počila ob 8.30, ko se je začel tek na 10 km. Zmagi sta obranila Blaž Grad (31:28) in Maruša Mišmaš (34:38). Na 21 km je državni prvak postal Rok Puhar (1:07:41): "Tek je bil zelo težak, pihal je močan veter, imel pa sem srečo, ker sem tekel v skupini. Žal mi je na koncu malce zmanjkalo moči." Pri ženskah je bila med Slovenkami na polmaratonu najhitrejša Neja Kršinar (1:19:23).

Vremenske razmere kar ugodne

Po Ljubljani je v obeh dneh (v soboto so nastopili najmlajši) nastopilo 22.556 tekačev, kar je nov rekord. Vreme je bilo suho in na trenutke sončno, temperatura malo pod 10 stopinjami Celzija. Najhitrejše je motil veter. Maratonski tek je bil nekaj posebnega, ker je v Ljubljani prvič potekal v enem krogu, zato je bilo po mestu veliko zapor cest. Novost na maratonu so tudi dopinški testi za rekreativne tekače.

Zadnji "javni tek" izredne ženske
Posebna zmagovalka je 86-letna Helena Žigon, ki je (na desetki) odtekla svoj zadnji "javni tek". Bila je legenda vseh tekaških prireditev, njeno življenjsko pot je v 21 poglavjih opisala Jasmina Kozina Praprotnik v knjigi Bela dama: Življenje tekačice Helene Žigon: "Sklenila sem, da je konec. Leta se poznajo. Na maratone ne bom šla več, bom pa tekla zase vsak ponedeljek s 23 let mlajšo prijateljico. Od osem do deset kilometrov. Vedno rečem, da bom šla na tek še kdaj med tednom, a vedno pride kaj vmes."