IAAF vztraja, da ruski atleti ne smejo nastopiti v Braziliji. Foto: EPA
IAAF vztraja, da ruski atleti ne smejo nastopiti v Braziliji. Foto: EPA
Ruskim atletom prepoved nastopa na OI

ne ukine prepovedi nastopanja ruskih atletov in atletinj v Riu.

Mednarodni olimpijski komite je sporočil, da bo o nastopu Rusov v kraljici športov na olimpijskih igrah v Riu odločal na torkovem zasedanju. Zapisali so, da bodo na začetku prihodnjega tedna odločali o težki temi, "o kolektivni odgovornosti in pravici posameznika". To pomeni, da Rusi še niso dokončno izključeni z olimpijskih iger, ki bodo avgusta v Riu de Janeiru. IAAF je začasno suspendiral atletsko zvezo Rusije novembra lani zaradi odkritij in obtožb Mednarodne protidopinške agencije (Wade), da so v Rusiji sistematično uporabljali prepovedana poživila za doseganje boljših rezultatov in to prikrivali, početje pa so vodila vodstva organizacij, tudi tistih, ki bi morala kršilce odkrivati in jih kaznovati.

Wada: Rusi so se izogibali testom
Izvajalce dopinških testov so zastraševali in jim grozili oboroženi pripadniki ruskih varnostnih sil, ruski športniki pa so nadaljevali z izogibanjem testov z različnimi metodami, je sporočila Wada. V Wadinem poročilu piše, da je bilo več kot 736 testov med 15. februarjem in 29. majem zavrnjenih ali odpovedanih zaradi različnih vzrokov. Tisti, ki so izvajali teste, so poročali o sovražnem odnosu, ko so poskušali izvesti teste v tako imenovanih vojaških mestih. Ta športniki pogosto navajajo kot svoje prebivališče z namenom izogniti se dopinškim testom. Vstop vanje je namreč otežen, izvajalci testov pa so potožili, da so jih v teh zastraševali in jim grozili z izgonom iz države.

Ruski trenerji, zdravniki in drugo osebje je zahtevalo tudi fotografiranje izvajalcev testov oziroma njihovih akreditacij in dokumentov. V poročilu navajajo tudi vrsto poskusov izogibanja testom. Ena izmed atletinj si je v telo vstavila posebno posodo z urinom. Ko pa jo je želela uporabiti, je vsebina stekla na tla in ne v želeno posodico za test. Atletinja je nato skušala podkupiti izvajalca testa. Poročanje o izogibanju testom prihajajo tudi s samih tekmovanj. Enega izmed atletov so videli, ko je tekel mimo mešane cone, da bi se izognil testu, drugi pa je zapustil stadion kar med tekmo, nato pa ga niso našli.

Isinbajeva: To je kršitev človekovih pravic
Ruski minister za šport Vitalij Mutko je prek agencije Taas sporočil, "da je bila odločitev IAAF-a pričakovana, nanjo pa bodo odgovorili". Takoj se je oglasila tudi ruska zvezdnica v skoku s palico Jelena Isinbajeva, ki je dejala, da bo odločitev IAAF-a izpodbijala na vse mogoče načine. "To je groba kršitev človekovih pravic. Ob tem nikakor ne bom molčala, za pravico se bom borila na vso moč," je dejala svetovna rekorderka v tej disciplini.

A IAAF le ni tako rigorozen v svojih pravilih, ko se želi predstaviti. Juliji Stepanovi, ki je bila v omenjenem primeru ena glavnih prič, ki so izdajale ruske dopinške skrivnosti, naj bi celo dovolili nastopiti na igrah. "Vsak atlet po svoje prispeva k boju proti dopingu, tisti, katerih učinek je velik, bi morali imeti možnost zaprositi za posebne pogoje," so zapisali pri krovni atletski zvezi in dodali, da "bodo primer Stepanove posebej preučili in najbrž zaradi sodelovanja z oblastmi odločali v njeno korist".

Ruskim atletom prepoved nastopa na OI