Mare Dibaba je nova svetovna prvakinja v maratonu. 25-letna atletinja ni v sorodu s sestrama Dibaba, s svetovno prvakinjo na 1.500 metrov Genzebe Dibabo in zmagovalko na 10.000 metrov Tirunesh Dibabo. Foto: Reuters
Asbel Kiprop
Asbel Kiprop je po silovitem finišu tretjič zapored osvojil zlato medaljo na 1.500 metrov. Foto: Reuters
Ameriška štafeta 4 x 400 metrov je bila v zadnji disciplini SP-ja 2015 nepremagljiva. Foto: Reuters
Prevlada Kenijcev na SP-ju v Pekingu
Drouin do zlata po dodatnem skakanju
Štafetni preizkušnji Jamajčankam in ZDA
Kiprop tretjič zapored prvak na 1.500 metrov

Dibaba je dobrih 42 km pretekla v času 2:27:35. S tem je Etiopiji zagotovila prvo žensko zlato odličje na SP-ju v tej disciplini. Srebro je osvojila Kenijka Helah Kiprop (2:27:36), bron pa Eunice Jepkirui Kirwa, v Keniji rojena tekmovalka iz Bahrajna (2:27:39).

Kiplagatova se ni vpisala v zgodovino
Ko je Dibaba v odločilnih trenutkih pospešila, ritma ni mogla več držati branilka naslova Kenijka Edna Ngeringwony Kiplagat, ki je bila na koncu peta (2:28:18). S tem je 32-letnica izgubila priložnost, da bi kot prva v zgodovini trikrat zapored osvojila naslov v prestižni tekaški preizkušnji.

Maratonke dihale onesnažen zrak
Za zlato sta se udarili Dibaba in Heleh Kiprop. Kenijka je sredi ciljne ravnine pospešila, vendar se je lahko le približala Dibabi in v cilju zaostala zgolj sekundo. Prvič na SP-ju je tekmovanje potekalo pod odejo smoga, ki je, potem ko je bil zrak v Pekingu vse dni presenetljivo čist, prekrila kitajsko prestolnico.

Genzebe Dibaba le bronasta
V teku na 5.000 metrov so Etiopijke porazile Kenijke in poskrbele, da so prvič na letošnjem prvenstvu na zmagovalnem odru tekmovalke ene reprezentance. Prvakinja je postala 23-letna Almaz Ayana, ki je z izidom 14:26,83 postavila rekord svetovnih prvenstev. V boju za srebrno medaljo je Senbere Teferi premagala prvakinjo na 1.500 metrov Genzebe Dibabo.

Asbel Kiprop je na stadionu, kjer je pred sedmimi leti postal olimpijski prvak, nadaljeval prevlado na 1.500 metrov. Kenijec je silovito finiširal in na koncu za 23 stotink premagal rojaka Elijahga Moroneija Manangoija. V metu kopja, kjer v finalu ni bilo Martine Ratej (izpadla je v petkovih kvalifikacijah), je prvakinja postala Nemka Kathrina Molitor, in to prav z zadnjim metom 66,13 metra (izid sezone).

Bondarenko ni ubranil naslova
V ženski štafeti 4 x 400 metrov je Jamajka po razburljivem finišu (Novlene Williams Mills je v zadnjih sto metrih švignila mimo Francene McCorory) premagala ZDA in se veselila sedme zlate medalje na letošnjem SP-ju.
V moškem skoku v višino je z izidom 2,34 metra šele po dodatnem skakanju slavil Kanadčan Derek Drouin. Srebro sta si razdelila Ukrajinec Bogdan Bondarenko in Kitajec Guovej Žang (2,33 metra).

Kenija najuspešnejša država
Prvenstvo, na katerem sta največji pečat pustili Kenija (16 medalj, od tega sedem zlatih) in Jamajka (12 medalj, sedem zlatih), se je končalo z moško štafeto 4 x 400 metrov in zlato medaljo ZDA, za katero je v zadnji predaji tekel LeShawn Merritt. Tekli so še Bryshon Nellum, Tony McQuay in David Verburg. Spomnimo, da je slovenski atletiki v Pekingu uspel en finalni nastop - Robert Renner v skoku s palico.