Martina Ratej bo v finalu SP-ja nastopila tretjič. Foto: EPA
Bowiejeva dopolnila ameriški šprinterski dvojček
SP: Finale v teku na 100 m za ženske
Met Martine Ratej v kvalifikacijah
Maratonsko zlato v Kenijo in Bahrajn

Kvalifikacijska norma je bila 63,50 metra. 35-letna Celjanka je, kot kaže, v Londonu v izvrstni formi, saj je svoj letošnji najboljši izid popravila skoraj za meter. Njen državni rekord je 67,16, dosežen leta 2010. Finale v tej disciplini bo v torek ob 20.20.

V finalu svetovnega prvenstva bo Ratejeva po letih 2009 v Berlinu in 2011 v Daeguju nastopila tretjič. Najboljšo uvrstitev je dosegla v Južni Koreji, kjer je bila sedma.

Boljša od nje v kvalifikacijah je bila le Kitajka Huihui Lju (67,59 m). "Takega meta nisem pričakovala. Ko sem videla, da je bilo 62,5 metra v prvi skupini dovolj za šesto mesto, sem želela to preseči, ker bi bilo to verjetno dovolj za finale. Na ogrevanju se nisem dobro počutila, ko sem prišla na stadion, pa se je vse spremenilo in sem naredila dobre ogrevalne mete. Vesela sem, da sem dosegla več, kot sem v kvalifikacijah pričakovala. V torek je nova tekma, ker ta met zdaj ne šteje nič več. Želim ga ponoviti tudi v finalu," je dejala Ratejeva.

"Ko je kopje zapustilo roko, sem vedela, da bo to zelo dober met. Ni bila lahka tekma, ker so na voljo le trije meti in spodleti tudi najboljšim. Ker je v Londonu zelo mrzlo in piha veter, smo menili, da bo 62 m dovolj za finale. Toda taktizirati se ne sme, ker lahko hitro izpadeš. Vso sezono sem iskala tak met, cilj pa je bil najboljša forma na SP-ju. To sem dosegla v kvalifikacijah, to pa še ni to, ta dosežek je treba ponoviti v finalu, kjer bo gotovo osmerica sposobna meta prek 63 m," je končala Ratejeva, ki je nazadnje več kot 65 m vrgla pred dvema letoma na zimskem državnem prvenstvu.

Kraljica šprinta presenetljivo Američanka

V večernem delu tretjega dne so podelili štiri komplete medalj. Po klofuti v moškem šprintu na 100 metrov je Jamajka dobila udarec tudi v ženski preizkušnji na isti razdalji. Zlato je s časom 10,85 osvojila Američanka Tori Bowie, ki si je naslov priborila v zadnjih metrih oziroma z izjemnim metom v cilj. Marie Josee Ta Lou, ki je vodila od štarta, se je morala zadovoljiti s srebrom (10,86). Bron je šel v roke Nizozemke Dafne Schippers (10,96). Velika favoritinja Elaine Thompson z Jamajke je bila šele peta (10,98).

Rekord Stefanidijeve za zlato medaljo
Grkinja Ekaterina Stefanidi je upravičila vlogo favoritinje in olimpijskemu naslovu dodala še zlato medaljo v skoku s palico. Preskočila je 491 centimetrov, kar je njen osebni rekord in najboljši izid sezone na svetu. Tako kot v Riu je bila tudi tukaj druga Američanka Sandi Morris (4,75), bron pa sta si razdelili Robeilys Peinado iz Venezuele in Kubanka Yarisley Silva.

Thiamovi zadostovala zaloga
Prav tako je naslovu olimpijske prvakinje svetovno zlato v sedmeroboju dodala Belgijka Nafissatou Thiam, ki je v finalni disciplini v svoji skupini zasedla zadnje mesto na 800 metrov, a si je že prej nabrala dovolj veliko zalogo. Zbrala je 6.784 točk. Druga je bila Nemka Carolin Schäfer (6.696), tretja pa Nizozemka Anouk Vetter (6.636).

V krogli naslov na Novo Zelandijo
Kroglo je najdlje sunil Tomas Walsh z Nove Zelandije. Z izidom 22,03 je za 37 centimetrov ugnal Američana Joa Kovacsa. Prvo medaljo Hrvaški je v Londonu priboril Stipe Žunić z 21,46. Razočaral je olimpijski prvak in najboljši to sezono (22,65) Ryan Crouser, ki je bil šele šesti (21,14).