Lewis Hamilton je s suvereno predstavo dobil dirko za VN Abu Dabija in si zagotovil drugi naslov svetovnega prvaka v formuli ena. Prvega je osvojil leta 2008 v Interlagosu. Letos je dobil 11 od 19 dirk, leta 2008 le 5 od 18! Foto: Reuters

Ostal sem povsem brez besed. Rad bi se zahvalil svojim navijačem, ki so napravili razliko. Tudi svoji družini: rad vas imam! Zahvale tudi moji ekipi. Občutek je boljši kot ob prvem naslovu.

Lewis Hamilton
Abu Dabi
Hamilton je odlično začel dirko in hitro švignil mimo Rosberga. Foto: Reuters
Nico Rosberg
Nico Rosberg je imel številne težave z dirkalnikom, zaradi katerih je njegov boj za naslov prvaka splaval po vodi. Foto: Reuters
Felipe Massa, Toto Wolff, Lewis Hamiltin in Valtteri Bottas
Najboljši dirkači na sklepni dirki sezone in Toto Wolff. Williams je z drugim mestom Felipeja Masse in tretjim mestom Valtterija Bottasa v konstruktorskem seštevku osvojil tretje mesto. Foto: EPA
Hamiltonu končno slavje v Abu Dabiju
Povzetek dirke F1 za VN Abu Dabija
V Jas Marini zadonela britanska himna
Štart dirke F1 za VN Abu Dabija

Po lanski "uspavanki", ko je Sebastian Vettel že v Indiji, torej štiri dirke pred koncem sezone, postal še četrtič svetovni prvak, je letos odločitev o najboljšem v elitnem razredu motošporta padla na zadnji dirki. Več sreče je imel Hamilton, ki je drugič v karieri postal svetovni prvak, prvič po letu 2008.

Ljubitelji formule ena so upali na enakovreden in srdit dvoboj mercedesov, ki pa so ga preprečile tehnične okvare Rosbergovega dirkalnika. Nesrečni Nemec je po slabem štartu počasi, a zanesljivo drsel po lestvici navzdol, dirko je sklenil na 14. mestu. V konstruktorskem seštevku je Williams suvereno osvojil tretje mesto.

Rosberg zastal na štartu
Hamiltonu je uspel sanjski štart. Z drugega štartnega položaja je kot blisk švignil v vodstvo, hitro je zaprl Rosberga, ki je 'zaspal' in je pred prvim zavojem moral odbiti napad Felipeja Masse, ki je prav tako z odličnim štartom ugnal moštvenega kolega Valtterija Bottasa. Ta je s tretjega mesta padel na osmo. Dobro sta dirko začela tudi ferrarija, ki sta imela v kvalifikacijah nemalo težav in sta se v finalnem delu uvrstila na rep deseterice (pozneje sta pridobila mesti po diskvalifikacijah red bullov). Fernando Alonso, ki je v 6. krogu že opravil prvi postanek, je zasedel peto mesto, Kimi Räikkönen, ki je pozneje izgubil kopico dvobojev, pa je bil šesti.

Po prvih postankih brez sprememb
V 10. krogu je Hamilton prvikrat zavil v bokse, za njim je postanek opravil še Rosberg. Britanec je po postankih še vedno vozil pred Nemcem, v vodstvu je dirjal Massa, ki je imel dobrih 15 sekund prednosti pred Hamiltonom, vendar pa Brazilec še ni opravil postanka, v boks je zavil šele v 14. krogu. Dva kroga pozneje so gledalci v Abu Dabiju videli prvi odstop - dirko je sklenil Danil Kvjat, ki se je s točkovno ničlo poslovil od Toro Rossa. Za italijansko moštvo je mladi Rus zbral 8 točk, naslednjo sezono bo dirkal v red bullu.

Williamsa prehitela nemočnega Rosberga
Po katastrofalnem štartu se je Rosbergova agonija nadaljevala. Tik pred polovico dirke mu je odpovedal sistem ERS, imel je številne težave z dirkalnikom, za nameček ga je prehitel še Massa, ki je začel lov na vodilnega Hamiltona. Ta je imel že slabih 14 sekund prednosti pred Brazilcem. Rosberg je počasi, a zanesljivo izgubljal stik z najboljšima, Bottas je za njim nadomestil okrog štiri sekunde na krog, v 33. krogu ga je tudi prehitel. Težave je imel sicer tudi Hamilton, ki je izgubljal boj z Masso. Ta je 19 krogov pred koncem vodil s 16 sekundami naskoka, a je moral opraviti še drugi postanek. 15 krogov pred koncem je Rosberg, ki je še drugič zapeljal s steze, dirkal na osmem mestu.

Massa lovil prvo zmago po letu 2008
V 43. krogu je Massa zavil v bokse, pri Williamsu so se odločili za najmehkejšo različico gum. Ob vrnitvi na stezo je Brazilec za Britancem zaostajal za 10,7 sekunde, a je že začel nizati najhitrejše čase v posameznih sektorjih. Več kot očitno je bilo, da si 33-letnik iz Sao Paula želi zmage, sploh prve po dirki za VN Brazilije leta 2008, ko je za pičlo točko izgubil boj za naslov svetovnega prvaka. Pridno je topil prednost vodilnega, a mu je za napad na zmago zmanjkalo časa. Dirko je sklenil na drugem mestu, Willamsov moštveni uspeh je z uvrstitvijo na najnižjo stopničko dopolnil Bottas.

Rosberg želel dirko vseeno končati
Rosbergu so dva kroga pred koncem po radijski zvezi sporočili, da je dirkalnik preveč načet za nadaljevanje dirke, a je Nemec želel arabsko preizkušnjo končati. Na koncu je ostal brez točk. Odlično sta dirko sklenila tudi red bulla, ki sta zaradi naknadne diskvalifikacije po sobotnih kvalifikacijah začela iz boksov. Daniel Ricciardo je bil četrti, Vettel pa osmi.