Nico Rosberg, svetovni prvak v formuli ena za sezono 2016. Foto: Reuters

Nerealno. Zelo, zelo sem ponosen. Uspelo mi je doseči uspeh očeta. Tu bo v dobre pol ure in komaj čakam, da ga vidim.

Nico Rosberg
Štart F1
Na štartu se je še najbolje izkazal Kimi Räikkönen, ki je prehitel tretjeuvrščenega Daniela Ricciarda. Mercedesa sta brez težav zadržala vodilni položaj. Foto: Reuters

Rad bi se za podporo zahvalil svoji družini in ekipi - odkar sem se pridružil Mercedesu, sem, zdi se mi tako, zmagal na 32 dirkah. Seveda tudi čestitke Rosbergu za prvi naslov prvaka.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton je v letošnji sezoni na najvišjo stopničko stopil desetkrat, a to ni bilo dovolj za četrti naslov svetovnega prvaka. Foto: Reuters
Formula 1 2016
Rosberg prvič svetovni prvak v formuli ena

Hamiltonu se taktika počasnejše vožnje, s katero je omogočil, da so ju z Rosbergom tekmeci dohiteli, ni posrečila. Rosberg je dirkal zbrano in brez napak, kljub napeti končnici je zdržal pritisk in sezono sklenil na vrhu skupnega seštevka.

Rosberg je poskrbel, da se je šele drugič v zgodovini zgodilo, da bi oče in sin osvojila naslov v elitnem razredu motošporta. Rosbergov oče Keke Rosberg je svetovno prvenstvo osvojil leta 1982. Predtem je to dvakrat uspelo Grahamu Hillu (v letih 1962 in 1968) in njegovemu sinu Damonu Hillu (1996). Oba sinova sta svoj naslov v formuli ena osvojila natanko 34 let po krstnih uspehih svojih očetov.

Ferrarija zadržala mercedesa v boksih
Dirko sta mercedesa začela brez večjih težav. Hamilton je zadržal vodilni položaj, v prvi zavoj je za njim zapeljal Rosberg. Izkazal se je Räikkönen, ki je hitro švignil mimo tretjeuvrščenega Daniela Ricciarda, medtem ko je Avstralčevega moštvenega kolega Maxa Verstappna zavrtelo, tako da je s šestega padel na zadnje mesto. Ferrarija sta nato mercedesoma povzročila nekaj sivih las. Ob postanku sta zapeljala za vodilnima dirkačema v boks, tako da sta morala Hamilton in Rosberg počakati, da sta zapeljala mimo. Hamilton je moral počakati na Räikkönena (obenem so imeli mehaniki nekaj težav z nameščanjem zadnje desne gume), Rosberg na Vettla. V dvoboju mercedesov je krajšo potegnil Nemec, ki se je ob vrnitvi na stezo zapeljal na tretje mesto.

Medtem so odstopili Kevin Magnussen, Valtteri Bottas in Jenson Button, za katerega je bila to po vsej verjetnosti zadnja dirka v kraljici motošporta.

Rosberg dirkal odlično
Hamilton je dirkal nekoliko počasneje, tako da so se za njim nagrmadili vsi dirkači. V 20. krogu je Rosberg z odličnim prehitevalnim manevrom švignil mimo Verstappna, ki je kmalu zatem opravil prvi postanek. Po 35 krogih je vodil Vettel (postanek manj) pred Hamiltonom, Rosbergom, Verstappnom in Ricciardom. V naslednjih krogih se ni zgodilo nič pretresljivega. Hamilton je suvereno vodil, Rosberg je brez težav ohranjal drugo mesto, njegova prednost pred tretjeuvrščenim Verstappnom je bila ravno pravšnja, da medsebojnega dvoboja ni bilo. V 44. krogu je Nemec za Britancem zaostajal zgolj za sekundo. Veliko se je pričakovalo tudi od četrtouvrščenega Vettla, ki je bil z najmehkejšo različico (svežih) gum izjemno hiter.

Hamilton zadrževal vse za seboj
Končnica je bila napeta. Rosberg se je po radijski zvezi pritoževal nad počasno vožnjo Hamiltona, bentil je predvsem zaradi tega, ker bi sam lahko dirkal precej hitreje, a ga ni in ni mogel prehiteti, saj si je Britanec v prvem sektorju vedno privozil dovolj veliko prednost, da v DRS-območju Nemec ni smel uporabiti gibljivega krilca. V 51. krogu je Vettel prehitel Verstappna in začel lov na Rosberga. Hamiltonu so iz moštva sporočili, naj pospeši svoje dirkanje, a tega trikratni svetovni prvak ni želel storiti. Šele v zadnjem krogu je priznal poraz v boju za naslov prvaka, ciljno črto je sicer prečkal prvi, a pretiranega razloga za veselje ni imel.