Sebastian Vettel je v Spa-Francorchampsu dosegel peto zmago sezone in prvo po dirki za VN Velike Britanije v Silverstonu. To je bila zanj sicer 52. zmaga v karieri, s čimer se je na večni lestvici zavihtel pred legendarnega Alaina Prosta (51 zmag). Več sta jih dosegla le Michael Schumacher (91) in Lewis Hamilton (67). Foto: Reuters

V uvodnem zavoju dirke me je Lewis potisnil povsem na levo stran, a vedel sem, da bom imel priložnost v naslednjih dveh zavojih. Lani mi je vsakič zmanjkal drobec sekunde, letos je bilo boljše! Ključna je bila izbira trenutka za napad.

Sebastian Vettel
Kaos v prvem zavoju dirke - Fernando Alonso je takole poletel prek Charlesa Leclerca, potem ko je vanj trčil Nico Hülkenberg. Epilog: Alonso, Hülkenberg in Leclerc so odstopili, Räikkönen in Ricciardo sta dirko po postankih nadaljevala na repu kolone. Foto: Reuters
Nesrečo v uvodnem zavoju dirke - v La Sourcu - je zakrivil Nico Hülkenberg. Nemec, ki dirkalnik formule ena vozi že od leta 2010, se na 150 dirkah še nikoli ni uvrstil na oder za zmagovalce. Foto: Reuters
Vettel je Hamiltona ugnal takoj po zavojih Eau Rouge in Raidillon. Foto: EPA
Oder za zmagovalce so zadimili navijači Maxa Verstappna, ki je osvojil tretje mesto. Foto: Reuters
Vettel z zmago v Spaju znižal zaostanek za Hamiltonom

Odločitev o zmagovalcu je praktično padla že v uvodnem krogu, ko je Vettel prehitel Hamiltona v ravnini Kemmel, vodstvo pa je nato mirno zadržal do konca.

Štirikratni svetovni prvak iz Heppenheima je tako nekoliko stopil Hamiltonovo prednost v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena, po 24 točkah zdaj zaostaja za vodilnim Britancem na drugem mestu za 17 točk.

Po Raidillonu menjava v vodstvu
Že v prvem zavoju dirke se je zgodil trk, po katerem je na progo zapeljal varnostni avtomobil. Nicu Hülkenbergu je pri zaviranju zablokiralo sprednjo desno gumo, zaradi česar se je silovito zaletel v zadek mclarna Fernanda Alonsa. Ta je poletel po zraku in 'počesal' še Charlesa Leclerca. V kaosu na začetku dirke je zadnjo desno gumo razcefralo še nesrečnemu Kimiju Räikkönenu. Še pred prihodom varnostnega avtomobila je Vettlu po zavoju Raidillon na začetku ravnine Kemmel uspelo prehiteti Hamiltona in zasesti vodilni položaj. Daniel Ricciardo je medtem z razbitim dirkalnikom zapeljal v garažo, kjer je upal, da mu bo moštvo uspelo zakrpati poškodovani dirkalnik.

Verstappen s sedmega na tretje mesto
Varnostni avtomobil se je umaknil ob koncu 4. kroga, Hamilton je nemudoma napadel Vettla, a je Nemec njegov napad uspešno odbil. Räikkönen je dirko nadaljeval na 15. mestu, Ricciardo dve mesti nižje. Finec je v 8. krogu opravil še en postanek v boksih, takoj zatem je zaradi težav z dirkalnikom odstopil. Še en v nizu premnogih dirkaških koncev tedna, v katerih je imel svetovni prvak iz leta 2007 ogromno smole. Medtem se je v ospredje uspešno prebijal Max Verstappen. Ljubljenec domačega občinstva – zanj jih je pesti stiskalo okoli 60 tisoč –, ki je kvalifikacije končal na 7. mestu, je v ravnini Kemmel v 10. krogu brez težav s pomočjo sistema DRS prehitel Sergia Pereza, zasedel tretje mesto in začel lov na Hamiltona, za katerim je zaostajal dobrih devet sekund.

Vettel ostal pred Hamiltonom
Hamilton je prvič v bokse zavil v 22. krogu, krog pozneje se je po nov komplet gum namenil še Vettel, ki je zadržal vodstvo, a njegova prednost pred Britancem se je skoraj prepolovila (1,8 sekunde). Vettel je začel nizati najhitrejše kroge, relativno hitro si je pridirkal dobre tri sekunde naskoka pred aktualnim svetovnim prvakom. Verstappen je mirno dirkal na tretjem mestu, pred Perezom je imel zajetno prednost 30 sekund, Mehičana je v končnici dirke začel ogrožati še Valtteri Bottas, ki je moral v zadnjih sedmih krogih stopiti zaostanek treh sekund, če se je želel uvrstiti tik pod oder za zmagovalce. To mu je tri kroge pred koncem tudi uspelo. Lep dosežek za Hamiltonovega moštvenega kolega, ki je dirko začel s 17. mesta.

Naslednji konec tedna v Monzi
Karavana formule ena se zdaj seli v Italijo, kjer bo 2. septembra v Monzi na sporedu kultna dirka za VN Italije. V moštvu iz Maranella si prizadevajo za dober rezultat, glede na to, da so bili v Belgiji ta konec tedna v ravnini precej hitrejši od mercedesov, ki sta lani v Lombardiji dosegla dvojno zmago (prvi Hamilton, drugi Bottas).