Lewis Hamilton je v Austinu tretjič postal svetovni prvak. Naslova se je predtem veselil leta 2008 v Sao Paulu in lani v Abu Dabiju. Foto: Reuters

Moj cilj je bil osvojiti toliko naslovov, kot Ayrton. Ni šlo za dirkača iz moje države, a to je bil človek, ki me je navdušil za ta šport v mladosti. Res ne vem, kaj sledi. Na mojem seznamu ni nikogar, čigar uspeh želim izenačiti.

Lewis Hamilton
Nico Rosberg in Lewis Hamilton
Kontrast: Nico Rosberg in Lewis Hamilton po dirki v Austinu. Foto: Reuters

Sredi prvega zavoja sem bil v prednosti, in to je najpomembneje. Če sem spredaj, imam prednost. Poskušal me je izriniti s steze, a se nisem dal, zato je rahlo trčil vame. Mislim, da je tu šel predaleč.

Nico Rosberg
Lewis Hamilton in Jackie Stewart
Hamiltonu je med drugim čestital tudi Jackie Stewart, ki je tri naslove prvaka v formuli ena osvojil v letih 1969, 1971 in 1973. Foto: Reuters

Mislim, da smo to sezono s Ferrarijem presegli pričakovanja, vseeno pa je okus grenak, ko izgubiš boj za naslov prvaka.

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel je zadržal drugo mesto v dirkaškem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena. Foto: Reuters
Max Verstappen
Rosno mladi Max Verstappen s svojimi predstavami navdušuje ljubitelje formule ena. Foto: Reuters

Na izjemno zanimivi dirki v Austinu sicer ni vozil najbolje. Začel je odlično in že v prvem zavoju švignil mimo Nica Rosberga, ki si je na popoldanskih kvalifikacijah priboril 'pole', a je nato zaradi slabše taktike zaostal za Nemcem.

Vseeno se mu je na koncu dirke nasmehnila sreča - Rosberg je storil napako, za trenutek je zapeljal s steze in Britancu odprl prosto pot do naslova.

Cilj treh naslovov dosežen
Ni skrivnost, da se je Hamilton že v rani mladosti zgledoval po legendarnem Ayrtonu Senni, ki je tri naslove osvojil v letih 1988, 1990 in 1991, leta 1994 pa na dirki v Imoli tragično umrl v zavoju Tamburello. "Moj cilj je bil osvojiti toliko naslovov, kot Ayrton. Ni šlo za dirkača iz moje države, a to je bil človek, ki me je navdušil za ta šport v mladosti. Res ne vem, kaj sledi. Na mojem seznamu ni nikogar, čigar uspeh želim izenačiti," je dejal presrečni Hamilton, ki si je konkurenco v elitnem razredu motošporta pokoril še drugo leto zapored.
Ne more verjeti, kaj mu je uspelo
Dirkaški konec tedna je bil zaradi obilnega deževja zelo pester. Prišlo je do odpovedi prostega treninga, skrajšali so kvalifikacije, pod vprašajem je bila tudi nedeljska dirka, a se je vse izšlo po načrtu. Dirkači so imeli številne težave z razmočeno stezo, bilo je veliko zdrsov, trkov, nesreč, dobršen del dirke so prevozili za varnostnim avtomobilom. "Zadnjih deset, petnajst krogov je bilo zelo težkih. V zadnjih krogih sem v rokah že držal prvenstvo in ves čas sem se spraševal, ali mi bo uspelo. Vse skupaj je bilo tako blizu, da sem uspeh lahko že zavohal. Trenutno sem presrečen. Težko najdem prave besede. Ne morem verjeti, da sem trikratni svetovni prvak. Ta naslov je nekaj posebnega in je vsekakor pomembnejši od lanskega, saj sem z njim izenačil Ayrtonov dosežek," je še povedal 30-letni dirkač Mercedesa.

Rosberg: Hamilton je šel predaleč
Popolnoma drugačne volje je bil - razumljivo - Hamiltonov moštveni kolega Nico Rosberg, ki se je po dirki le kislo nasmihal fotografskim objektivom. Drugo leto zapored je moral priznati premoč boljšemu in hitrejšemu Britancu, tokrat že tri dirke pred koncem sezone. Nemca je zmotil predvsem Hamiltonov agresivni začetek, zaradi katerega je v prvem zavoju zapeljal s steze in izgubil še dodatnih nekaj mest. "Sredi prvega zavoja sem bil v prednosti, in to je najpomembneje. Če sem spredaj, imam prednost. Poskušal me je izriniti s steze, a se nisem dal, zato je rahlo trčil vame. Mislim, da je tu šel predaleč," je bil jezen Rosberg, ki pa je imel kljub vsemu na koncu dirke priložnost za zmago, a je nato za trenutek izgubil nadzor nad zadnjim delom dirkalnika, zapeljal v izletno območje in Hamiltonu 'podaril'

naslov. "Težko je izgubiti dirko na tak način oziroma s takšno napako, ki sem jo storil. To se mi še nikoli ni zgodilo, vse skupaj je bilo zelo čudno. Vsekakor je težko," je še dodal.
Mercedesova dirkača čaka pogovor
V odnosu Mercedesovih dirkačev je že večkrat počilo, še najbolj po lanski dirki v Belgiji, ko je Rosberg s sprednjim krilcem zarezal v zadnjo levo gumo Hamiltonovega dirkalnika. V najuspešnejšem moštvu letošnje in lanske sezone so prepričani, da se utegnejo napetosti v njunem odnosu ponoviti, če ne bodo hitro ukrepali. "Nikoli ni lahko pomiriti strasti. V boju za vodstvo nista prvič trčila med seboj, a zdaj imamo s tem že nekaj izkušenj. Moramo jima na miren način razložiti, kako morata tekmovati," je povedal vodja moštva Mercedes Toto Wolff in pojasnil, da je Hamilton po radijski zvezi zanikal, da naj bi šlo za namerno potezo, ko je v prvem zavoju dirke s steze zrinil Rosberga. "Ko se bosta oba pomirila, se bomo pogovorili," je obljubil Avstrijec.

Vettel prepričan, da bi lahko zmagal
Sebastian Vettel, ki je dirko zaradi zamenjave pogonskega sklopa začel iz ozadja, je osvojil tretje mesto. Štirikratni svetovni prvak je prepričan, da bi lahko v Austinu tudi zmagal. Na roko so mu vsekakor šli tudi varnostni avtomobili, ki so izničevali prednosti. "Mislim, da sem imel dobre možnosti. Že v uvodnih krogih sem na trših gumah dosegal enake čase, kot dirkači v samem vrhu. Škoda, da se mi ni izšlo," je dejal Heppenheimčan in dodal: "Mislim, da smo to sezono s Ferrarijem presegli pričakovanja, vseeno pa je okus grenak, ko izgubiš boj za naslov prvaka. Vse, kar mi ostane, je, da čestitam Lewisu za naslov, ki si ga je povsem zaslužil."
Verstappen presrečen z rezultatom
Z dirkanjem v težkih razmerah je prijetno presenetil predvsem 18-letni Max Verstappen, ki je izenačil uspeh kariere in se je uvrstil tik pod oder za zmagovalce (4. mesto je sicer osvojil že na dirki v Budimpešti). "Med dirko sem res užival! Četrto mesto je izjemen dosežek, vsekakor največ, kar smo lahko dosegli. Zelo, zelo sem srečen," je povedal najmlajši dirkač v zgodovini formule ena in poudaril, da je bila to z njegovega vidika najpopolnejša dirka v letošnji sezoni. "Vse se je izšlo, kot bi se moralo: nisem storil nobene napake, v moštvu so izbrali pravo taktiko, vseskozi so mi dajali prava navodila," je nadaljeval in sklenil: "Presrečen sem z današnjim rezultatom. Rad bi se zahvalil celotnemu moštvu za ves trud, ki ga je vložil ta konec tedna."
Sezona formule se bo nadaljevala že ta konec tedna, ko je prvič po letu 1992 na sporedu dirka za VN Mehike v Ciudadu de Mexico. Dogajanje z dirkališča bratov Rodriguez si boste lahko ogledali na TV SLO 2 in na MMC-ju.