Risi so 60 minut oddaljeni od drugega zaporednega olimpijskega nastopa. Ob 16.00 bodo v razprodani Minsk Areni začeli finale z gostiteljico Belorusijo. Foto: BoBo

To so tekme za katere treniraš celo kariero.

Selektor Nik Zupančič
Robert Sabolič, Rok Tičar
7. februarja 2013 je Slovenija v Vojensu vodila že z 2:0, a je Belorusija izenačila v treh minutah, nato pa sta dvoboj odločila zdaj upokojeni kapetan Tomaž Razingar in zdaj poškodovani David Rodman. Foto: HZS/Drago Cvetanovič
Sergej Kosticin in Dmitrij Korobov (Belorusija)
"Enfant terrible" beloruskega hokeja Sergej Kosticin je poleti ostal brez kluba v KHL-u, tako da se je nekdanji NHL-ovec (Montreal, Nashville) hočeš nočeš moral vrniti v domovino. Prvič v pisani karieri je podpisal za Dinamo Minsk, trener/selektor Lewis pa ga je postavil v vlogo 1. centra, kjer se je izkazal na obeh dosedanjih tekmah. Foto: Reuters
Mihail Grabovski, Robert Kristan
Belorusi so za olimpijske kvalifikacije zaradi poškodb ostali brez štirih pomembnih adutov: NHL-ovca Mihaila Grabovskega, Oleksandra Kaljužnija in Vladimirja Denisova ter Dmitrija Korobova. Foto: Reuters

Pred dvema letoma in pol je Slovenija začel pot v Soči s prvo pravo zmago nad Belorusijo s 4:2, zdaj pa mora za drugo zaporedno uvrstitev na najmočnejše hokejsko tekmovanje zmagati na beloruskem ledu. V Minsk Areni se bo hkrati na tribunah merilo 50 slovenskih navijačev proti 15 tisočim na čelu z Aleksandrom Lukašenkom.

Poljaki so pregnali Lalanda
Belorusi so imeli presenetljivo več dela s Poljsko (5:3) kot z Dansko (5:2), pri čemer so v petek proti sosedom celo zaostajali z 0:2. Domačine je prebudila šele vratarska menjava, naturaliziranega Kevina Lalanda je zamenjal mladi Mihail Karnauhov, kar zdaj odpira vratarsko vprašanje. Uprizorili so preobrat s tremi zaporedni power-play goli, PP (4/10) je seveda veliki adut uigrane reprezentance v Dinamu iz Minska. Kar 18 izbrancev Dava Lewisa igra v KHL-u, od tega 14 v Dinamu Minsk, katerega trener je tudi beloruski selektor.

Vroča brata Kosticin, zgled kapetan Stas
Navijače razveseljujeta prerojena brata Andrej in Sergej Kosticin, pri čemer je moral Lewis premakniti Sergeja (2 gola in 3 podaje) na središčni položaj. Belorusi so namreč za kvalifikacije ostali brez dveh centrov: NHL-ovca Mihaila Grabovskega in kapetana Oleksandra Kaljužnija. Večne osebne boje med Kosticini in drugimi so presekali z imenovanjem Andreja Stasa (Neftehimik) za kapetana, pri čemer je nekdanji Muršakov soigralec iz CSKA-ja zgled tako v napadu (2+2) kot pri tepežu (14 kazenskih minut). Stebra obrambe sta dva hrusta z izkušnjami AHL-a, ki trkata na vrata NHL-a: 201 cm visoki Oleg Jevenko, še pomembnejši pa je 193 cm visoki Roman Graborenko (1+1). V obrambi sicer pogrešajo poškodovanega Vladimirja Denisova in Dmitrija Korobova.

Za peterko uvoženih igralcev
Posebna zgodba Belorusije je kar pet naturaliziranih igralcev, od tega štirje prihajajo iz Severne Amerike in so lahko jeziček na tehtnici. Ob omenjenem 1. vratarju Kevinu Lalandu, ameriški branilec Nick Bailen (1+1) poveljuje igri z igralcem več, Kanadčana Charles Linglet (2 podaji) in predvsem Geoff Platt (2 podaji) predstavljata preverjeno nevarnost v napadu. Ob tem ne smemo pozabiti na Rusa Andreja Stepanova (1+1), ki je bil najboljši posameznik Belorusije na srečanju v Vojensu.

Dve izredno suvereni predstavi
Slovenija je nadigrala Poljsko (6:1) in nato povsem zadušila igro Danske (3:0). Čete Nika Zupančiča ni zmedla niti prestroga kazen in nerazumljiva izključitev Mitje Robarja, po kateri so risi ubranili tudi dve minuti igre 3 proti 5 - v ravno takih okoliščinah so Belorusi ujeli Poljake, tako da bo tukaj prisoten tudi dejavnik sodniške naklonjenosti do gostiteljev.

Ko zadevajo vsi štirje napadi
V vratih blesti Gašper Krošelj (98%), prva asa Anže Kopitar (3 + 1) in Jan Muršak (1 + 1) kot odgovora centra najprej garata v obrambi, v kateri pa ofenzivno izstopa Sabahudin Kovačević (1 + 1). Kemija trojke Jeglič - Tičar - Sabolič je doslej povzročala težave še vsem nasprotnikom, a po izjemnem štartu v KHL-u bo JTS težko obdržati na enem samem golu na turnirju. Proti Dancem je zadel tudi 4. napad z Alešem Mušičem, ki je imel v 1. tretjini velike težave.

Po drugo pravo zmago nad Belorusi
Skratka - Slovenci so v stanju, da se še drugič uvrstijo na olimpijske igre, a zato morajo znova premagati Beloruse. Doslej so risi na pravih dvobojih slavili samo enkrat - v Vojensu (4:2), Belorusi pa na vseh sedmih srečanjih na SP-jih, tudi lani v Ostravi (2:4), ko jih je že vodil Dave Lewis.