Los Angeles je še na tretji tekmi zapored nadomestil zaostanek dveh golov in prišel do zmage v podaljšku. Tokrat je vlogo velikega junaka odigral kapetan Dustin Brown. Foto: Reuters
Marian Gaborik in Drew Doughty (Los Angeles Kings)
Marian Gaborik je v 48. minuti izenačil na 4:4 in tako poskrbel za drugi zaporedni podaljšek v finalu Stanleyjevega pokala. Foto: Reuters
Ryan McDonagh (New York Rangers) - Dwight King (Los Angeles Kings)
Gol Dwighta Kinga, ki bo še buril duhove po tekmi v dneh pred tretjo tekmo. Ali je napadalec LA-ja preveč oviral vratarja Henrika Lundqvista? Foto: Reuters
Ryan McDonagh in Dominic Moore (NY Rangers)
Prvo tretjino je z golom in podajo ter izključitvijo zaznamoval prvi branilec NY Rangersov Ryan McDonagh. Foto: Reuters
Mats Zuccarello (NY Rangers)
Samo 170 cm visoki Mats Zuccarello, ki je takole zadel za 2:0, je prvi Norvežan v finalu Stanleyjevega pokala. Foto: Reuters
Justin Williams (Los Angeles Kings)
Justin Williams je bil junak podaljška na prvi tekmi, tokrat pa je s podajami poskrbel za prve tri gole Los Angelesa. Foto: Reuters
Steples Center, #stane
Staples Center v Los Angelesu je že 119. zapored razprodan. Zdaj se finalna serija seli v Madison Square Garden v New Yorku, kjer bo tretja tekma v torek ob 2. uri zjutraj. Foto: Reuters

Kralji v velikem finalu Lige NHL niso vodili niti še za trenutek, a vseeno so dobili obe domači tekmi v podaljšku, s čimer so na pol poti do osvojitve hokejskega "svetega grala". Kalifornijsko moštvo je vnovič upravičilo vzdevek "kralji preobratov", saj so NY Rangersi med drugo tekmo serije vodili že z 2:0, 3:1 in 4:2, a na koncu doživeli boleč poraz.

Kopitarjev napad jeziček na tehtnici
Tekmo je odločil udarni napad Los Angelesa s slovenskim centrom. Najprej je v 48. minuti Marian Gaborik izenačil na 4:4 in poskrbel za podaljšek. V "četrti tretjini" ni bilo odločitve, pri čemer je Chris Kreider za Rangerse zadel vratnico. Ko je utrujenost že vidno načela obe moštvi, pa je vendarle padel odločilni gol. Tekla je 91. minuta in pritisnil je Kopitarjev napad: 26-letni Hrušičan si je priboril plošček, nato ob ogradi podal nazaj na modro črto do branilca Willyja Mitchlla, ki je sprožil, na poti do gola pa je plošček v mrežo Henrika Lundqvista preusmeril kapetan Dustin Brown.

S prvo točko v finalni seriji je Kopitar utrdil vodstvo na lestvici najučinkovitejših igralcev končnice: z 20. podajo je prišel do 25. točke. Dve manj imata drugi center Kraljev Jeff Carter in tokrat vsenavzoči Justin Williams, ki je tokrat prispeval kar tri podaje.

92-odstotna verjetnost za Stanleyjev pokal
Moštvo Darryla Sutterja je tretjič zapored in petič v letošnji končnici prišlo do zmagovitega preobrata po zaostanku dveh golov. Zdaj so Rangersi pred velikim izzivom, saj so v bogati zgodovini finala Stanleyjevega pokala v 36 primerih zaostanka z 0:2 v zmagah, samo trije klubi zasukali potek finala in osvojila naslov prvaka. Eno od treh klubov, ki je zapravilo takšno prednost, so bili Vancouver Canucksi leta 2011, ko jih je vodil zdajšnji trener Rangersov Alain Vigneault.

Film tekme

Rangersi znova povedli z 2:0
Prvih deset minut tekme je prineslo nor ritem, številne priložnosti, prvo igro z igralcem več za Rangerse. Prvi so vnovič povedli Rangersi, ko je junak podaljška 1. tekme Justin Williams izgubil plošček v svoji tretjini, Dominic Moore je na modri črti našel Ryana McDonagha, ki je z "bombo" premagal pokritega Jonathana Quick.

Dobro minuto pred koncem 1. tretjine so Newyorčani podvojili vodstvo. Branilec Matt Greene je v napadu zgrešil plošček, sledil je hiter protinapad. Strel McDonagha je zadel Matsa Zuccarella, Norvežan je pospravil plošček prek črte, še preden bi ga lahko Anže Kopitar ustavil.

Zadel tudi zimzeleni St. Louis
Že v drugi minuti 2. tretjine so Kralji znižali, ko je zadel tretji napad. Dwight King je podal pred vrata do Williamsa, ki pa se je zapletel, a vseeno mojstrsko podal do Jarreta Stolla. Ta je izkoristil izlet Lundqvista za prvi gol LA-ja. Gostitelji kljub seriji strelov ob naslednji številčni premoči niso izenačili, zato pa so številčno premoč izkoristili "modrosrajčniki". Derek Stepan je preigral Greena in na drugi strani zaposlil Martina St. Louisa, ki je ustreli iz prve za 1:3.

Najhitrejša gola v finalu v zadnjih 67 letih
Ko je že bilo videti, da bodo Kralji zapravili še eno igro z igralcem več, ki jo je priigral Kopitar, je z razdalje ustrelil Willy Mitchell. A veselje Staples Centra ob golu priključka je trajalo le 11 sekund, ko sta se za golom zapletla Quick in Mitchell, plošček je prišel do Zuccarella, ki je hitro podal do Dericka Brassarda in Rangersi so znova povedli za dva gola. Dva zadetka v razmiku 11 sekund sta bila najhitrejša gola v finalih v zadnjih 67 letih!

Gaborik poskrbel za izenačenje
Neutrudni Kralji so še enkrat izničili zaostanek dveh golov. Najprej je Dwight King preusmeril strel Matta Greena, pri čemer pa je tudi oviral vratarja Lundqvista, česar pa sodniki niso dosodili in s tem razjezili klop Rangersov. Pri tej akciji je še tretjo podajo na tekmi vpisal vsenavzoči Justin Williams. V 48. minuti so Kalifornijci prišli do izenačenja po zaslugi prvega napada. Kopitar in Jake Muzzin sta obdržala plošček v napadalni tretjini, Dustin Brown je nemudoma podal za hrbet Marianu Gaboriku, slovaški ostrostrelec pa je iz drugega poskusa dosegel 13. gol končnice.

Kreiderja ustavila vratnica
Do konca ni bilo novih

golov kot tudi ne odločilnega v prvem podaljšku, kljub vsem priložnostim. Tako je Kopitarjev strel za las zgrešil vrata, Chris Kreider je že premagal Quicka, a zadel le vratnico, na drugi strani je King zgrešil vrata iz idealnega položaja. Igra je postajala vse bolj raztrgana, nato pa je prišla odločilna 91. minuta.