Justin Williams nadaljuje tam, kjer je končal. Na 7. tekmi finala Zahoda je prispeval podajo za zmago v podaljšku, zdaj pa je sam z zadetkom prinese Kingsom uvodno zmago velikega finala. Foto: Reuters
Anže Kopitar (Los Angeles Kings) - Martin St. Louis (New York Rangers)
V prvih 40 minutah finala je bil Anže Kopitar brez poskusa strela, nato pa je v 10 minutah zadnje tretjine sprožil štiri nevarne strele v okvir vrat, v zadnjih sekundah 3. tretjine pa z bekhendom zgrešil za las. Foto: Reuters
Slava Vojnov in Jonathan Quick (Los Angeles Kings) - Carl Hagelin (NY Rangers)
Jonathan Quick je ob igralcu več že ustavil strel hitrega Carla Hagelina, a je plošček po odboju od Slave Vojnova pristal drugič v mreži Kraljev. Foto: Reuters
Derek Stepan in Marc Staal (NY Rangers) - Kyle Clifford (LA Kings)
Kyle Clifford blesti na prvi finalni tekmi: najprej je dosegel prvi gol v končnici, nato vpisal še podajo ter v obrambi požrtvovalno ustavil solo prodor Hagelina. Foto: Reuters

Anže Kopitar je tretji najboljši hokejist Lige NHL za Sidneyjem Crosbyjem in Jonathanom Toewsom.

Ocena "velikega" Wayna Gretzkyja pred prvo finalno tekmo.
Drew Doughty (Los Angeles Kings)
Drew Doughty je pokazal, zakaj velja za najboljšega branilca končnice - po usodni napaki za 0:1 je sredi tekme s samostojno akcijo poskrbel za izenačenje na 2:2. Foto: Reuters
Los Angeles Kings
Los Angeles je tudi v finalu pred dvema letoma dobil uvodno tekmo v podaljšku, takrat je v Newarku odločil Anže Kopitar, in to po podaji Justina Williamsa. Foto: Reuters

Dvoboj za naslov prvaka v Ligi NHL se je začel po okusu New York Rangersov, ki so v 1. tretjini dosegli dva gola v manj kot dveh minutah, potem ko sta hitrost v protinapadih izkoristila Benoit Pouliot in Carl Hagelin. A Kralje je še pred iztekom uvodne tretjine v igro vrnil požrtvovalni Kyle Clifford, sredi tekme pa je za izenačenje s potezo tekme poskrbel prvi branilec Drew Doughty.

Tudi 40 obramb "Kralja" ni pomagalo
Po 40 minutah so igrali le še prvaki Zahoda, napadalno je začel groziti Anže Kopitar (4 streli v okvir vrat), a je v gostujočih vratih blestel Henrik Lundqvist (40 obramb). Ob redkih, a izredno nevarnih poskusih je svoje delo opravil tudi Jonathan Quick (25 obramb), tako da je že tretje leto zapored uvodno tekmo finala Stanleyjevega pokala odločal podaljšek.

Potrjena prednost domačega ledu
V 5. minuti podaljška je branilec Newyorčanov Dan Girardi podaril plošček nasprotnikom in Justin Williams je znova dokazal, da je hokejist za velike tekme, ko je s strelom iz zapestja matiral "Kralja" Lundqvista. Los Angeles je prišel do tako pomembne uvodne zmage v velikem finalu, druga tekma bo v noči na nedeljo prav tako v južni Kaliforniji.

1. tekme finala Stanleyjevega pokala

Uvodni buli Kopitarju in Kraljem
Prvi plošček v Staples Centru je vrgel "The Great One" Wayne Gretzky, najboljši hokejist vseh časov. Ko je šlo za pravi sodniški met, je nasproti 1. centra Anžeta Kopitarja stal center 4. napada gostov Dominic Moore in Slovenec je gladko dobil uvodni buli finala. Prva velika priložnost je pripadla gostom, a je Jonathan Quick ustavil strel Carla Hagelina, na drugi strani je Henrik Lundqvist zablestel ob nevarnem poskusu Jaka Muzzina.

Hitri Rangersi hitro povedli z 0:2
Prvi gol finala so dosegli Rangersi v 13. minuti, ko si je prvi branilski par Kingsov Drew Doughty - Jake Muzzin privoščil grobo napako na napadalni modri črti, Benoit Pouliot pa je krenil kakor vihar v protinapad in matiral Quicka za 0:1. Ob prvi izključitvi so Newyorčani kljub igralcu manj podvojili prednost, saj je tokrat s hitrostjo zablestel Carl Hagelin, čigar strel je Quick sicer ubranil, a se je plošček nesrečno odbil od ruskega branilca Slave Vojnova.

Doughty se je oddolžil s slalomom
Na veselje navijačev so Kralji odgovorili v 18. minuti - pritisk Jeffa Carterja se je obrestoval in drugi strelec končnice (23 točk) je izza gola podal do Kyla Clifforda, ki je iz težkega kota ukanil Lundqvista. Vrsta zapravljenih polpriložnosti in tudi z igralcem več v 2. tretjini se je Rangersom maščevalo v 27. minuti, ko se je odkupil Drew Doughty z izjemnim slalomom in natančnim strelom za izenačenje na 2:2.

Enosmerni promet in prebujeni Kopitar
S tretjo tretjino se je prebudil tudi prvi napad in Kopitar je prišel v protinapadu do dveh strelov, pri čemer pri drugem strelu Lundqvist niti ni vedel, kje je plošček, a je branil. Sledila je popolna prevlada gostiteljev, ki so sprožili 14 strelov v okvir vrat, a brez uspeha, preden so Rangersi prišli do prvega strela v tretjini, a je izredno priložnost Martina St. Louisa ukrotil Quick.

Quick in vratnica poskrbel za podaljšek
Quick je zablestel v zadnjih sekundah, ko je ob igralcu manj znova zapretil Šved Hagelin, ki je na drugi strani nato skoraj dosegel avtogol. Po poskusu Carterja izza gola in odboju ploščka od Hagelinove drsalke je vratnica preprečila, da bi Kralji pol minute pred koncem dosegli zmagoviti gol. "Kralj" Lundqvist je branil zelo dobro, saj je bilo razmerje strelov v 3. tretjini kar 20:3 za Los Angeles.

Williams izkoristil darilo Girardija
Tudi v podaljšku pritisk favoriziranega moštva ni popustil, poskušala sta tako Kopitar kot Carter, kar je načelo obrambno trdnost gostov. V peti minuti podaljška branilec Daun Girardiju ni uspelo izbiti ploščka, saj ga je blokiral Tanner Pearson, plošček na modri črti pa je ustavil Mike Richards, ki je hitro podal pred gol, kjer je prežal pozabljeni Justin Williams. Prekaljeni veteran je iz idealnega položaja med krogi bliskovito sprožil in ob levi vratnici premagal Lundqvista za uvodno zmago v velikem finalu Lige NHL.