Proti Muršakovemu Amurju šele tretjič letos Gal Koren ni dobil niti ene izmene. V sredo je proti Admiralu odigral tri izmene v 4. napadu v skupni dolžini minute in 36 sekund, v tem času pa je sprožil en strel v okvir vrat. Foto: KHL Medveščak

Težko je ko ne igraš veliko, a po mesecu dveh prideš k sebi in si rečeš tukaj smo.

O premajhni minutaži.
Gal Koren (Medveščak) ob 1. golu v KHL-u
Takole je Gal Koren 8. septembra v 30. minuti tekme z mojstrsko potezo premagal Tellqvista in izenačil na 1:1, za kar je prejel bučne ovacije s tribun. Na koncu je Dinamo Riga vseeno slavil z 1:5. Foto: KHL Medveščak

Pridejo ti porazi, a ko treba stopiti na led, se pokaže, kdo je pravi. Res nam dajejo zmage dodaten polet, kar se pozna. Zelo je odvisno od moštev, marsikaterega bi niz porazov povsem dotolkel, a v naši slačilnici temu ni tako.

O Medveščakovemu nizanju zmagovitih in poraznih serij.
Gal Koren na SP-ju v Stockholmu
Ob članskem debiju na SP-ju v Stockholmu je zaigral na dveh tekmah: s Švedsko in Kanado. Foto: Reuters

Zelo odvisno od mest, kjer igramo. Nazadnje me je presenetilo pri Dinamu Moskvi, ko se sem pričakoval, da bo veliko boljše vzdušje, kot je bilo. So pa tudi dvorane, kjer so navijači zelo glasni, podobno kot v Zagrebu.

Primerjava Doma sportova z ostalimi dvoranami v KHL-u.
Gal Koren
Zaigral je na 20 od 23 tekmah Medveščaka, v statistiki seveda izstopa gol, ki je tudi zaslužen za rating +1. Izključen je bil samo enkrat, sprožil je sedem strelo v okvir vrat, povprečno pa na tekmo opravi 5 izmen v skupni dolžini 3 minut in 6 sekund. Foto: MMC RTV SLO

V ponedeljek smo v Zagrebu ostali brez novega slovenskega mejnika v hokeju, saj starejši izmed bratov Koren v ponedeljek pri Medveščaku ni dobil priložnosti, da bi se na ledu srečal z Muršakom in njegovim Amurjem (2:1).

"Super, da sta se prvič pomerila kluba, za katera igrava oba Slovenca v KHL-u. No, sam pravzaprav nisem. Bila je dobra tekma, prav lepo, da je prišlo toliko Slovencev na tekmo v Zagreb. Zagotovo je lepo, da te spodbuja toliko navijačev kot je tokrat Jana," je po tekmi v Domu sportova razlagal drugi slovenski hokejist v Kontinentalni hokejski ligi.

Ostal prikrajšan za spodbudo iz domovine
Šele tretjič v sezoni Medveščakova številka 20 ni dobila niti ene izmene, teh pa roko na srce ni veliko: v povprečju le dobrih pet za dobre tri minute igre na tekmo. Veliko premalo za pravi razvoj 21-letnega centra, ki ima ob slovenskem sicer tudi hrvaški potni list. V Zagrebu je ob njem tudi leto mlajši brat Mitja Koren, ki je prav tako član Medveščaka, a je zaenkrat le četrti vratar in še ni bil član uradne postave za tekmmo.

"Ko ne dobiš večje minutaže, je seveda vedno težko. Včasih sem si želel, da bi dobil več priložnosti, da bi lahko pokazal, kaj znam. Pridejo tekme, ko dobim več priložnosti, nato pa pride tekma, kot je bila ta z Amurjem, ko niti enkrat ne stopim na led," je bil Koren razočaran, da ni mogel zaigrati vsaj nekaj izmen pred okoli 500 gledalci iz Slovenije.

Eden izmed obveznih mladih hokejistov
Korenov adut in hkrati prekletstvo so pravila v KHL-u, ki moštvom zapovedujejo, da morajo na vsaki tekmi imeti tri igralce mlajše od 23 let. Pri Medveščaku eno mesto pripada rezervnemu vratarju Andreju Vasiljeviću, drugo Galu Korenu, tretje pa Dancu Patriku Bjorkstrandu.

"S trenerjem kakšnih pogovorov izven treninga pravzaprav ni. Oddelam vse na treningu, večjih pripomb ni. Zakaj več ne igram pa ne vem in tudi nisem pravi naslov za to vprašanje," je bil zadržan Koren.

V Innsbruck po dokazovanje za Soči
Mladi napadalec, sicer otrok Olimpije, ki pa se je že pri 15 letih najprej preselil na Češko, nato v Nemčijo, eno sezono pa je preigral tudi v Kanadi v mladinski ligi WHL, je zdaj že tretjo sezono član Medveščaka. Lani se je v Ligi Ebel dokazal in prebil v člansko reprezentanco, s katero je tudi zaigral na SP-ju v Stockholmu. Kljub majhni minutaži je zdaj znova v reprezentanci, kar potrjuje, da je olimpijski kandidat za igranje v Sočiju.

"Upam, da bom v Innsbrucku odigral par tekem z malo več minutaže, da malo k sebi pridem. Upal sem, da bom vpoklican v reprezentanco, tako kot vsak, ki si nadeja igranja za Slovenijo. Ne morem reči, da sem bil presenečen nad vpoklicem, sem pa zagotovo upal, da bom zraven," se Domžalčan veseli zbora na Broutekem Slovenije v Avstriji z gostitelji, Belorusi in Francozi.

Slovenija brez dveh nevarnih branilcev
Med "risi" v Innsbrucku ne bo dveh najbolj ofenzivno usmerjenih branilec slovenske reprezentance. Mitja Robar (Krefeld) in Aleš Kranjc (Köln), ki oba igrata v Nemčiji, sta v letošnji sezoni imela veliko težav z zdravjem. V izbrani vrsti Matjaža Kopitarja sta ju nadomestila Luka Tošič (Villard de Lans) in Aleksander Magovac (Znojmo). Reprezentanca se bo zbrala v ponedeljek na Bledu.

KHL vsaj dve stopnici nad Eblom

Kot le eden izmed šestih staroselcev, ki so preživeli prehod iz Ebla v KHL, je Koren pravi naslov za vprašanje, ki žuli številne ljubitelje hokeja v Sloveniji. Kakšna je res razlika? "Razlika je velika. Sam bi rekel, da je KHL vsaj dve stopnici nad ligo Ebel. Igrati proti takim zvezdnikom je želja vsakega igralca. Res super, lepo je videti, kako igrajo in na kakšnem nivoju so."

Medtem ko v Sloveniji klubski hokej vse bolj životari in drvi desetletje nazaj, je Zagreb postal hokejska meka, v kateri je "in" hoditi na tekme "medvedov", saj vzdušje in zabava ne izostaneta. Ravno navijaško vzdušje v Domu sportova je prevzelo tudi vodilne može KHL-a.

In se je kaj spremenilo vzdušje s prehodom v KHL? "Navijači so že tri sezone leta, odkar sam igram v Zagrebu, na isti ravni. Od prve sezone do danes lahko rečem, da ohranjajo isto raven navijanja. Nič niso popustili. Sam rečejm, da je to najboljše občinstvo, pred katerimi sem igral."

Severnoameriški pristop za uspeh v KHL-u
Največja razlika v igralskem življenju so zagotovo potovanja. "Ne vem, če se lahko kdorkoli navadi takšnih potovanj. Zelo je naporno. Veliko si na letalu ali pa v avtobusu. V hotel prideš ob 3. uri zjutraj, nato pa zgodaj vstaneš, ker imaš trening."

Medveščak po sredini zmagi nad Admiralom (*3:2) in polovici rednega dela sezone zaseda visoko 5. mesto Zahoda, kar je več kot se je napovedovalo moštvu, ki se pošteno razlikuje od preostalih 27 klubov. "Se kar močno poznajo razlike med našim severnoameriškim pristopom in ruskim. V strategiji in pristopu. Mi proti ruskim ekipam poskušamo več na telo, tukaj doma nam pomaga še ožji led."

Enkrat že zablestel
Kakorkoli se bo odvijala Korenova sezona in kariera, pa mu nihče ne bo mogel vzeti prvega slovenskega gola v KHL-u, ko je že na drugi tekmi sezone z izredno potezo zadel proti Dinamu Rigi (1:5 - VIDEO). "Nekaj zagotovo pomeni. Bila je druga tekma sezone, dobil sem dobro priložnost in jo izkoristil."